En Uygun İhtiyaç Kredisi

5/5 - (1 vote)

En Uygun İhtiyaç Kredisi hangi banka kullandırıyor? İhtiyaç Kredisi kullanırken aranan şartlar neler? İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları ne kadar? İhtiyaç Kredisi Hesaplama nasıl yapılır? Tüm bu soruları bu yazımızda sizler için cevaplıyoruz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi 2022 yılında ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen vatandaşlarımız tarafından en çok aranan konulardan biri olmuştur.

2019 yılının ikinci yarısında yüksek faiz oranları sebebiyle kredilere olan talepler olumsuz etkilendi ve düşüş yaşandı. 2020 yılında yaşanan pandemi sebebiyle düşen kredi faiz oranları ve devlet bankalarının sunduğu esnek ödeme planları nedeniyle kredilere olan taleplerde de fazlasıyla artış oldu. 

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Bu dönemde zorunlu ihtiyaçlar için kredi taleplerinin yanı sıra, kredi kartı ve yüksek kredi borçlarını birleştirerek daha uzun vadelere yaymak isteyen kişiler ağırlıktaydı. Bu tarz borcu olan kişilerin ödeme güçlüğü çekmeleri sebebiyle, kredi faiz oranlarına gösterdiği hassasiyet daha az idi. Çünkü bu kişiler düşük kredi faiz oranı yerine kredi talebinin onaylanmasını daha ön planda tuttular ve bu yönde banka arayışlarına devam ettiler. Bu grup dışında kalan kişiler, bu konuda yüksek kredi faiz oranlarına daha temkinli yaklaştılar.

En Uygun Ihtiyaç Kredisi
En Uygun İhtiyaç Kredisi

Bankalara Göre İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

2022 yılının ilk çeyreğini geride bıraktığımız bu dönemde ihtiyaç kredisi faiz oranları bankalara göre değişkenlik gösteriyor. Kimi bankalar düşük seviyelerde ihtiyaç kredisi faiz oranı belirlerken, kimi bankalar oldukça yüksek oranlardan ihtiyaç kredisi vermeye devam ediyor. Gelin hep birlikte bu bankaları inceleyelim.

QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Bütün bankaları göz önünde bulundurduğumuzda, 3 yıl vade seçenekleri arasında en uygun faiz QNB Finansbank ile karşımıza çıkıyor. QNB Finansbank %1,33 faiz oranıyla cazip bir seçeneği müşterilerine sunuyor.

TEB İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Biz diğer düşük faizli kredi imkanı sağlayan Türk Ekonomi Bankası, 3 yıllık vadede %1,45 faiz oranı ile dikkat çekiyor.

ING Bank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

ING Bank da düşük faizli kredi fırsatı sunan bankalar arasında yer alıyor. ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı %1.49.

Türkiye İş Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Türkiye İş Bankası, %1,50 faiz oranı sunarak tüketicilerin ihtiyaç kredisi taleplerine karşılık veriyor.

Ihtiyaç Kredisi Faiz Oranı
İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı

Devlet Bankalarında İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Devlet bankalarını ihtiyaç kredisi faiz oranları açısından incelediğimizde, orta seviyelerde ihtiyaç kredisi faiz oranları yer aldığını görüyoruz. En düşük kredi faiz oranına sahip devlet bankası VakıfBank, %1,54 seçeneği ile en uygun ihtiyaç kredisi finanse eden devlet bankası olarak ön plana çıkıyor. Diğer devlet bankaları olan Halkbank’ta kredi faiz oranı %1,62, iken Ziraat Bankası’nda kredi faiz oranı %1,64 seviyelerinde. VakıfBank en avantajlı ihtiyaç kredisi seçeneklerini sunarken diğer devlet bankaları Halkbank ve Ziraat Bankası arasında pek bir fark bulunmuyor. Bu yüzden ihtiyaç kredisi için tercihini devlet bankalarından yana yapmak isteyen kişiler genellikle VakıfBank’a yöneliyor.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Yüksek Olan Bankalar

Her banka tüketicilere uygun koşullar altında  ihtiyaç kredisi faiz oranları sağlamıyor. Listemizde yer alan bankalardan biri olan Aktif Bank İhtiyaç Kredisi faiz oranı konusunda karşımıza %1,80 gibi yüksek bir rakamla çıkıyor. Garanti BBVA Bankası’nın ihtiyaç kredisi faiz oranlarına baktığımızda karşımıza %1,84 gibi yüksek bir faiz oranı çıkıyor. Akbank ihtiyaç kredisi faiz oranları, %1,91 gibi daha yüksek bir faiz oranından tüketicilerine kredi imkanı sunuyor. Denizbank ise çok daha yüksek bir faiz oranı belirlemiş durumda. Denizbank ihtiyaç kredisi faiz oranları %2,12 gibi yüksek seviyelerde.  En yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı belirlenmiş banka Yapı Kredi Bankası olarak karşımıza çıkıyor. Yapı Kredi Bankası tarafından belirlenmiş olan faiz oranı, %2,21.

Sonuç olarak; her bankanın farklı bir işleyişi bulunduğu için kendi politikaları gereği faiz oranları farklılık gösteriyor. Düşük kredi notuna sahip olan kişiler, yüksek faiz oranı veren bankaların kendilerine diğer bankalardan daha kolay kredi verebileceğini düşünerek, bu bankalara daha yoğun bir şekilde başvuru yapıyorlar. Kredi notu yüksek olan kişiler için zaten bu durum herhangi bir engel teşkil etmiyor.

Merak ettiğiniz soruları ve konu hakkında paylaşmak istediğiniz bilgileri “Yorumlar” bölümünden bize ve ziyaretçilerimize ulaştırabilirsiniz.

“En Uygun İhtiyaç Kredisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın