Kredi Notu Nedir? Nasıl Artar?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Kredi çekmek isteyenleri bankaların değerlendirdiği bir not sistemi olan Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Nasıl Artar? Soruları, kredi başvuruları olumsuz yanıtlanan kişilerce cevap aranan konuların başında geliyor. Bankalar müşterilerini farklı risk gruplarına ayırarak, kredi verirken hangi grupta yer aldığının belirlenmesinde bu sistemi kullanmaktadırlar.

Bankalar kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin tüketicilere verirken, dikkate aldıkları en önemli husus kredi puanı olarak da bilinen bu nottur. Kredi puanının oluşması, tüketicinin bankalar ile daha önceki alışverişleri ile doğru orantılıdır.

Önceden bankalardan kredi kartı veya kredi hizmeti alan kişilerin borçlarını düzenli olarak ödemiş olmaları, kredi notunun yükselmesinde en önemli etkendir. Yine bunun tam tersi olarak borçlarını düzensiz ödenmesi de, kredi notunu düşüren sebepler arasında olup,  sonraki başvuruları olumsuz etkilemektedir.

Kredi Notu Nedir Nasıl Artar

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; Tüketicinin geçmişte bankalarla olan ilişkilerinin çeşitli matematiksel yöntemlerle hesaplanması ile ortaya çıkan ve 5 ayrı risk grubundan oluşan bir sistemdir.

Buna göre en düşük grupta yer alan kişilerin kredi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanırken, notu yüksek olanların ise kefil gibi teminatları göstermeden yüksek limitli kredi ve kredi kartı kullanma ihtimalleri çok daha yüksektir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu nasıl hesaplanır sorusuna cevap vermeden önce kredi notuna etki eden etmenleri bilmemiz gerekmektedir. Kredi notu hesaplanırken bazı etkenler dikkate alınmaktadır. Kredi notunu oluşturan etkenler ile bu etkenlerin yüzdeleri aşağıda bulunan tabloda yer almaktadır.

Kredi Notu Etkeni Kredi Notu Etken Oranı
Mevcut Kredi Borç Durumu %35
Düzenli Kredi Ödeme %35
Kredi Kullanma Sıklığı %10
Son Alınan Kredi %11
Diğer Etkenler %9

Yukarıda belirtilen etkenlerin bir araya gelerek K.K.B (Kredi Kayıt Bürosu) Findeks Kredi Notunuzu hesaplamaktadır.

Kredi notu hesaplama için kullanılan bu etkenlerin oranları dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat çoğunlukla kredi notu hesaplama bu oranlarda yapılmaktadır.

Yapılan kredi notu hesaplaması sonucu çıkan puanınız doğrultusunda ilgili risk grubuna göre değerlendirme yapılmaktadır. Bu risk grupları aşağıdaki gibidir;

Kredi Risk GrubuKredi Puanı
En Riskli0 – 699
Orta Riskli700 – 1099
Az Riskli1100 – 1499
İyi1499 – 1699
Çok İyi1699 – 1900
Kredi Puanı Risk Tablosu

Kredi Notu Nasıl Artar? Banka Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bankadan kredi notunun düşük olması sebebiyle başvurusu olumsuz sonuçlanan tüketiciler, kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir? Sorusuna cevap aramaktadır.

Banka Kredi notunu yükseltmek için, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak hemen belirtmek gerekirse, kredi notunuz kısa sürede artmayıp yine de belirli bir zamanın geçmesi gerekecektir.

Mevcut Borçlarınızı Düzenli Ödemeye Başlayın

Bankaya olan borcunuzu düzenli ödemeye başladığınız zaman, bu durum kredi puanı sistemine olumlu yansıyacaktır. Çünkü notunuzun artması veya düşmesindeki en önemli etken, borçlarınızı ödeme düzeniniz ile alakalıdır.

Kredi Notu Yükseltmek

Tüm Borçları Bir Bankada Toplayın

Farklı bankalara borcunuz var ise, tüm borçlarınızı borç transfer kredisi veren bankalardan birinde toplayın. Bu sayede ayrı ayrı bankalarda sorun yaşamak yerine, olası bir sorunu tek bir bankada yaşamış olmanız kredi notunu uzun fazla düşmesine engel olacaktır.

Ayrıca borcun yeni bankanızda yeniden yapılandırılacak olması, zaman kazanmanız açılışından size avantaj sağlayacaktır.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verin

Kredi notunu yükseltmek için önemli bir faktör olmamakla birlikte, çalıştığınız bankalardan birine faturalarınız için otomatik ödeme talimatı oluşturmanız bankanın sizden alacağı olumlu sinyaller arasındadır.

Fatura ödeme talimatı vermeniz, sizin bilinçli bir tüketici olduğunuzu gösterecek işaretler arasındadır.

Hesabınızda Para Bekletin

Bir yandan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye başlayarak aynı zamanda hesabınızda bir miktar parayı bekletmeniz, maddi durumunuzun düzeldiği izlenimi verecektir. Bankaya böyle bir izlenim verebilmeniz, kredi notunun artması için faydalı bir yöntemdir.

Borcunuzun Tamamını Ödeyin

Varsa kredi kartı borcunuzun asgari tutarı yerine her ay tamamını ödemeniz, kredi puanını artırmak için uygulayacağınız önemli seçenekler arasındadır. Diğer yandan mümkünse mevcut kredi borcunuzu bir anda tamamen kapatarak, maddi olarak rahatladığınıza dair bir işaret verebilirsiniz.

Bu sebeple bankalar size kredi vermek, kredi kartları satabilmek için sizinle tekrar iletişime geçmek isteyeceklerdir.

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notunu yükseltmek için araştırdığımız ve tecrübe ettiğimiz bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedik. Kredi notunuzun “0” olduğunu düşünürsek bunu bir yıl içinde ortalama 1100 – 1300 puan aralığına yükseltmeniz mümkün. Bunun için çalıştığınız ya da çalışmayı düşündüğünüz banka yetkilileri ile görüşerek kredili mevduat hesabı (artı bakiye / eksi hesap) tanımlaması yaptırabilirsiniz. Ayrıca kredi puanınınızı yükseltmek için düşük limitli bir kredi kartı da temin edebilirsiniz. Kredi puanınız olmadığı için banka sizden hesabınıza bir miktar para yatırmanızı talep edebilir. En az iki ürün tanımlaması yaptırıp, bu iki ürünü gecikme yaşatmadan bir yıl boyunca kullanırsanız kredi notunuzun önemli derece ve hızla yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından 2014 yılında hayata geçirilen Findeks notu uygulamasını kullanabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmenin en iyi yolu Findeks sistemine üyelik oluşturarak kredi notu ve risk raporunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca danışmanlık hizmeti alarak Findeks uzmanları tarafından yapılacak yönlendirmeler ile kredi notu yükseltmek için işleminizi emin adımlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi notu yükseltme işlemi sizin hesap hareketleriniz ve ödeme alışkanlığınızı temel alacağı için uzmanların tavsiyelerine uymanız sizin yararınıza olacaktır.

Kredi notu konusunda problem yaşayanların da bu bilgilerden faydalanabilmesi adına bu içeriği sosyal medya ağlarında paylaşmanız bir çok kişiye fayda sağlayacaktır.

Yorum yapın