Esnaf Kefalet Kredisi 200 Bin TL Hakkında Tüm Detaylar

Bu İçeriğe Oy Ver post

Esnaf Kefalet Kredisi 200.000 TL kimlere verilir? Esnaf Kefalet Kredisi nasıl kullanıllır? Esnaf Kefalet Kredisi kullanım şartları neler? Bütün bu soruların cevaplarını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

HALKBANK ve TESKOMB arasında yapılan işbirliği sayesinde, meslek odası ortakları 200 bin Türk Lirası tutarında esnaf kefalet kredisi alma fırsatını yakalıyor. Devlet faiz destekli olan bu krediler, döner sermaye ve hammadde alımları için veriliyor. 5 yıl vadeli olan bu kredilerin; yıllık olarak %4.5, aylık olarak ise %0.37 gibi oldukça düşük bir faiz oranı bulunuyor.

Esnafa Özel Krediler Nelerdir?

Esnafa özel olan bu devlet faiz destekli kredi, TESKOMB himayesinde faaliyet  göstermekte olan meslek odalarının ortaklarına veriliyor. Bu yüzden bu kredi, işletme kredisi adıyla da biliniyor. 200 bin Türk Lirası üst limiti bulunan bu kredi için finansman işlemleri, Türkiye Halk Bankası tarafından sağlanıyor. Oldukça düşük faizlerle sunulan işletme kredilerinin şartına uygun olmasanız bile, Halkbank farklı ticari krediler ile işletme sahiplerine ve insanlara yardımcı olmaya devam ediyor.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından TESKOMB ortakları için sunulan faiz destekli kredilerden faydalanmak isteyen esnafların, taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Esnaf Kefalet Kredi Şartları aşağıda yer almaktadır.

  • Öncelikli olarak esnaf ve sanatkar olmak
  • En az 3 aylık esnaf ünvanına sahip olarak sicil kaydının bulunması gerekir.Bazı dönemlerde bu süre 6 aya kadar çıkarılmaktadır.
  • Sahip olduğunuz işletmenin bağlı bulunduğunuz meslek odası dahilinde faaliyet göstermesi ve banka kredi notu değerinizin yüksek olması da gerekmektedir.Duruma göre sizden kefil veya ipotek de istenebilir.
  • Devlete herhangi bir şekilde vergi borcunuzun olmaması gerekmektedir.
Esnaf Kefalet Kredisi
Esnaf Kefalet Kredisi 2022

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Türkiye Halk Bankası, 200 bin Türk Lirasına kadar olan 5 yıllık vadeli esnaf kredisi için %4.5 faiz oranıüzerinden kredi kullanacaklardan, ESKKK üyesi olup olmamasına bakmaksızın, Esnaf Sanatkarlar Odası ve sicil müdürlüğüne kayıt olma şartı aranmaktadır. Bunun haricinde, esnaf kefalet kredisine başvuracak kişilerden;

  • Kimlik belgesi
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Esnaf sicil ve kayıt belgesi
  • Dükkan satın almak isteyen kişilerden tapu belgesi, ihtiyaç duyulması halinde ipotek değeri bulunan mal veya mülk ile bordrolu 2 kefil
  • Eğer ticari araç satın alınacaksa, sıfır araçlarda fatura, ikinci el araçlarda aracın ruhsat belgesi
  • Talep edilen esnaf kefalet kredisinin devlet faiz destekli olması sebebiyle vergi dairesinden alınmış borcu yoktur yazısı.

Aranan şartlara uyan ve istenilen belgeleri tanzim ederek ibraz eden esnaflar, daha sonra bir sonraki aşama olan esnaf kefalet kredisine başvurabilirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Kredisine Nasıl Başvurulur?

2022 yılında da esnaflara özel ayrıcalıklar sunulması kapsamında yer alan esnaf kefalet kooperatifi kredisi için başvuru yapmadan önce ilk olarak bağlı bulunulan meslek odalarına bunun yazılı bir şekilde beyan edilmesi gerekmektedir.

Oda tarafından yapılan başvurunun incelenmesinden sonra, 15 gün içerisinde sonucun olumlu olması halinde, oda tarafından esnafın kredi talebi Türkiye Halk Bankası’na iletilecektir. Banka tarafından başvuru sahibine ait T.C. kimlik numarası sorgulanarak, kredi notu değerlendirmesi yapılacaktır. Herhangi bir ticari sıkıntısı bulunmamış ve bankalarla daha öncesinden sorun yaşamamış kişilerin talebi onaylanacaktır. Başvuru sahibi esnafın yıllık mali bilançosuna göre 200 bin Türk Lirasına kadar esnaf kefalet kredisi onayı gerçekleşecektir.

Esnaf kefalet kredisinin onaylanmasının ardından, bu konu ile ilgili başvuru sahibine bilgi verilerek gerekli evrakları getirmesi ve bankaya iletmesi istenecektir. Bu aşamada istenilen evrakları Türkiye Halk Bankası’na şube üzerinden ileten başvuru sahibine, çok kısa bir süre sonra kredi tahsis işlemi gerçekleştirilecektir.

Yorum yapın