Çiftçileri Destekleme Hibe Paketleri

Bu İçeriğe Oy Ver post

Çiftçileri Destekleme Hibe Paketleri 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere sunuluyor. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta hibe desteği gibi desteklerden faydalanmak için çiftçilerin, bazı şartları taşıması gerekiyor. Şartlara uygun olan çiftçiler, 2022 yılında büyükbaş hayvan desteğinden buzağıya, sertifikalı tohumlardan, tarımsal ekipmanlara kadar çiftçilik dahilinde bulunan tüm alanlarda desteklerden faydalanabiliyor.

Giresun 2021 2. Dilim Buzağı Desteği

Yakın geçmişte yaşanan Giresun’daki sel felaketi nedeniyle mağdur olan Giresun ve Develi’de, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buzağı destekleri yapılıyor. Yaklaşık 17 bin civarında buzağı için 8 milyon 152 bin Türk Lirası buzağı desteği sağlanıyor.

tarım ve hayvancılık destekleri

374 Milyon TL Destekleme Ödemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; çiftçilere yaklaşık 374 milyon TL tarım ve hayvancılık destekleri yıl içinde sağlanacak. Sertifikalı tohumlar desteği 340 milyon Türk Lirası, hayvan hastalıkları desteği 27 milyon Türk Lirası, hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması projesi dahilinde 3.6 milyon TL destekleme ödemeleri çiftçilerin hesaplarına yatırılacak.

2022 Tarım Ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri

2022 tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri dahilinde, büyükbaş ve küçükbaş yem desteği olarak hayvan başına 65 Türk Lirası, küçükbaş yem desteği ise 6.5 Türk Lirası olacak.

Bunun dışında besi desteği olarak, Haziran ayında 131 milyon Türk Lirası besi desteği ödemeleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek.

Hububat Alım Fiyatı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından yapılan açıklamada, çiftçileri sevindiren ve memnun eden hububat alımı fiyatları bildirildi. Buna göre; Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından buğday 6500 Türk Lirasından, arpa ise 5600 Türk Lirası’ndan alınacak.

hububat alım fiyatları

Tarım ve Hayvancılık Destekleri

Tarım ve Hayvancılık Destekleri kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan bilgiler baz alındığında, Nisan ayında malak desteği, küçükbaş sürü büyütme desteği, buzağı desteği, çiğ süt desteği sağlanacak. Nisan ayında gerçekleştirilecek ödemelerde, en önemli nokta buzağı destek ödemesi olacak.

Yapılacak desteklerde toplam olarak;

 • 1 Milyar 435 Milyon Türk Lirası Birinci Dönem Buzağı Desteği,
 • 190 Milyon Türk Lirası Küçükbaş Sürü Büyütme Desteği,
 • 102 Milyon Türk Lirası Çiğ Süt Desteği,
 • 32 Milyon Türk Lirası Manda Malak Desteği verilecek.

Çiftçileri Destekleme Hibe Paketleri

Bunun dışında, çiftçilere hububat baklagil desteği, dane mısır desteği, mazot gübre desteği, anaç koyun keçi desteği ve hayvan hastalık tazminatı desteği gibi destekler veriliyor. Bu destekler toplamda;

 • 145 milyar TL mazot gübre desteği 20 ilde 533.36-26 üreticiye,
 • 580 milyon TL Anaç Koyun Keçi desteği 80 ilde 196.116 yetiştiriciye,
 • 120 milyon TL Baklagil – Hububat desteği 14 ilde 35.034 üreticiye,
 • 2 milyon 200 bin TL Deprem zararı ödemeleri (Hayvan ve yem yardımı) 103 çiftçiye toplamda 1 milyon 987 milyon 581 bin TL destek ödemesi,
 • 6,8 milyon TL sertifikalı tohum ve fidan üretimi için 7 ilde 20 firmaya,
 • 20 milyon TL Hayvan hastalık tazminat desteği 6 ilde 9.485 üreticiye,
 • 16,2 milyon TL hayvan hastalık tazminat desteği 68 ilde 686 yetiştiriciye,
 • 226 bin TL Tiftik keçilerine ilave desteği 3 ilde 131 yetiştiriciye,
 • 155 bin TL hastalıktan ari işletme ve küpe uygulaması olarak 7 ilde 8 yetiştiriciye sağlanacak.

Her alanda olduğu gibi, çiftçilik alanında da etkisini gösteren Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan mağduriyetleri en alt seviyelere çekmek ve çiftçilere destek olmak için birçok tarım ve hayvancılık desteği sunuluyor ve sunulmaya devam edecek. Çiftçilerimize sunacak olan destekleme ve hibe paketleri ile alakalı detaylı bilgileri almak için bakanlık tarafından yapılan açıklamaları takip ederek daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yorum yapın