BaşvurularHayvancılıkKobi Destekleri

TKDK Başvuruları Yüzde 70 Hibe Desteği

TKDK Destekleri, ülkemizin genelinde belirlenen illerde yapılması  planlanan yatırımlara devlet teşvikleri vermeyi IPARD-2 programı ile 2021 yılında son kez sağlayacaktır. Hayvancılıktan su ürünlerine kadar aklınıza gelebilecek birçok sektörde, canlılara yönelik yatırımları bulunan TKDK, kırsal alanda yapılan turizm faaliyetlerine kadar birçok projeyi desteklemektedir. Son yapılan güncelleme ile bitki altı ve üstü sebze meyve yetiştiriciliği işlenmesi gibi birçok işkolu tedbir kollarına eklenmiştir.

TKDK IPARD-2 Nelere Hibe Veriyor?

TKDK, IPARD-2 programı dahilinde Avrupa Birliği ile ortaklaşa düzenlenen projelerle 2014 yılından bu yana teşvik ve hibeler sağlamaktadır. Kapsam dahilinde olan illerde, kanatlı hayvancılık işletmelerinin kurulması ve geliştirilmesi, sebze ve meyvelerin soğuk hava depolarında saklanması ve daha sonrasında işlenip pazarlanması, süt ve et hayvancılığı ile alakalı besihaneleri kurulması ve modernize edilmesi, tarım makineleri ve ekipmanlarının alımlarının gerçekleştirilmesi, kırsal turizm ile alakalı yapılan pansiyon, motel ve otel yatırımlarına 2021 yılı sonuna kadar, IPARD-2  programı dahilinde hazırlanan projelerini sunan çiftçilerimiz, %50 ile %70 oranları arasında hibe alma imkanı bulmaktadır.

TKDK Destekleri
TKDK Destekleri

TKDK tarafından IPARD-2 programları ile 2021 yılında verilecek desteklerden faydalanmak için, belirlenmiş olan destek verilecek il sınırları içerisinde yer almanız ve devlet teşvikli tarımsal hibe almak için TKDK tarafından yayınlanacak IPARD 2 program çağrı ilanlarını  takip ederek başvuru yapmanız gerekmektedir. Devlet teşviki ile verilen destekler arasında yer alan hayvancılık kredisi veya tarımsal makine destekleri başta olmak üzere; kurum tarafından sunulan tüm desteklemeler, yayınlanan çağrı ilanları ile proje sahibi çiftçilere verilecektir.

TKDK Destekleri ilanları için email adresinizi kayıt ettirerek, TKDK tarafından açıklanan IPARD-2 çağrılarını ve ilanlarını mail adresinizdenhaber alabilirsiniz.

TKDK 2021 Desteklenen İller Hangileridir?

TKDK 2021 yılına kadar IPARD-2 programı kapsamında verilecek devlet teşvikleri için destek verilen iller, 2021 yılı itibarıyla 42’ye yükselmiştir. Bu iller; Diyarbakır, Balıkesir, Amasya, Afyon, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Hatay, Malatya, Ordu, Konya, Sivas, Şanlıurfa, Samsun, Trabzon, Van, Yozgat, Tokat, Ardahan, Ankara, Aksaray, Aydın, Ağrı, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Bursa, Elazığ, Erzincan, Karaman, Giresun, Kastamonu, Manisa, Mardin, Kütahya, Muş, Mersin, Nevşehir, Uşak, Deniz, Çorum ve Erzurum’dur.

TKDK Destekleri
TKDK Destekleri

TKDK Desteklenen Sektörler Nelerdir?

Devlet tarafından sağlanan tarımsal hibe kredileri fırsatlarından faydalanan çok sayıda çiftçimiz, kendi işletmelerini kurmuştur. Birçok çiftçimizde var olan işletmelerini devlet teşvik kredi imkânlarını kullanarak modernize etmiş ve büyütmüştür. TKDK tarafından desteklenen sektörler 2021 yılında 3 ana başlıktan 201 tedbir kodu eklenerek 4 ana başlığı çıkarılmıştır.

Desteklenen sektörler aşağıda yer almaktadır;

101- Tarımsal İşletmelerin Fiziki Yapısına Göre Yapılacak Yatırımlar

 • Et üreten tarımsal alanların desteklenmesi
 • Süt üreten tarım işletmelerine yapılan yatırımların desteklenmesi
 • Yumurta üreten tarımsal işletmelerin kurulması

103- Tarım ve Balıkçılık Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması

 • Kanatlı et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Su ürünü hayvanların işlenmesi ve pazarlanması
 • Meyve ve sebzelerin işlenmesi veya pazarlanması
 • Süt ve süt ürünlerin işlenmesi
 • Kırmızı et ürünlerinin işlenmesi

302 Çiftlik Faaliyetlerinin Kurulması Geliştirilmesi

 • Bitkisel ürünlerin çeşitlendirilerek üretilmesi ve pazarlanması
 • Arıcılık ürünlerin üretilmesi veya çeşitlendirilmesi
 • Zanaatkarlık gerektiren el ürünlerin üretilmesi
 • Kırsal alanda kurulacak olan turizm alanları
 • Makine parkları
 • Yenilebilir enerjiye yönelik yapılacak yatırımlar
 • Su ürünleri yetiştiriciliği
TKDK Destekleri
TKDK Destekleri

TKDK tarafından destek verilmekte olan tedbir kodlarına, TKDK resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

TKDK Hibe Destekleri İçin Başvuru Yol Haritası Nasıl Olmalıdır?

Çağrı ilanları ile açılan uygun bir program olduğunda, 65 yaş altındaki devlete vergi borcu ve SGK borcu bulunmayan çiftçilerimiz başvuru yapabilirler. Başvuru yapılmasının daha sonrasında, ardından  http://www.tkdk.gov.tr/IlKoordinatorlukleri adresinde yer alan il koordinatörlüklerine  yapılacak yatırım ile başvuru yapılması gerekecektir. Ardından başvuru sahibinden yapacağı yatırımı kendi öz kaynakları ile yapması istenecektir.

Kendi özkaynağı yetersiz olan kişilere, kurumun anlaşmalı olduğu bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından kredi kullandırılacaktır. Projenin onaylanması halinde; çiftçilerle sözleşme imzalanarak, çiftçinin yaşı, yatırım yaptığı proje ve yatırım yaptığı iş kolu ile birlikte yatırımın yapıldığı il bilgileri değerlendirilerek %70 oranına kadar, belirlenen oranda hibe verilecektir.

TKDK Destekleri ile ilgili görüşlerinizi Yorumlar bölümümüzden bizimle ve değerli okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kullanmaktasınız :(

İçeriği görüntüleyebilmek için lütfen kullandığınız reklam engelleyiciyi kaldırınız.