Almanya’da Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?

4.9/5 - (28 votes)

Almanya’da Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar? Almanya’da Doktor Maaş Ne Kadar? Almanya’da Hemşire Maaşı Ne Kadar? soruları ülkemizde sağlık sektöründe çalışan ve yurtdışında çalışma hayali kuran kişilerin sorduğu sorular arasında yer alıyor.

Türkiye’de pandemi sonrasında sağlık sektöründe çalışan bir çok kişi daha iyi şartlarda çalışabilmek için yurtdışında iş arayışına girmeye başladı. Bu sebeple Avrupa’da en çok Türk vatandaşının yaşadığı ülkelerden biri olan Almanya bu konuda en çok tercih edilen ülkelerden biri haline geldi.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Avrupa da dışarıdan gelen doktorların ve sağlık personelinin çalışmasına izin veriyor. Bu ülkelerin başında ise Almanya yer alıyor. Almanya’da sağlık personeli olmak için belirli şartlara sahip olmanız gerekiyor.

Almanya’da Sağlık Personeli Olmak İçin Gerekli Şartlar

Almanya da sağlık personeli olmak için gerekli şartlar, yüksek gelir şansı ve rahat çalışma koşulları sebebiyle bir çok sağlık çalışanının hayallerini süslemekte. Fakat Almanyada sağlık personeli olarak çalışmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar;

 • 25 -45 yaş aralığında olmak,
 • B2 seviyesinde Almanca sertifikasına sahip olmak,
 • Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak,

Bu şartlara sahip olmanızın yanında Almanya’da sağlık çalışanı olmak için sizden başvuru sırasında bazı belgeler de talep etmektedir.

Almanya’da Sağlık Personeli Olmak İçin Gerekli Belgeler

Almanya da sağlık personeli olmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Tecrübe Belgesi (Şu an da çalışıyorsanız bu belgeyi hazırlamanız gerekiyor.)
 • İkametgah Belgesi (E-Devlet üzerinden temin ediliyor.)
 • Adli Sicil Kaydı (E-Devlet üzerinden temin ediliyor.)
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Almanca olarak hazırlanmış özgeçmiş
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi
 • Staj Yapılan Yerler ve Saatler (Bu belgeyi mezun olduğunuz kurumdan talep etmeniz gerekiyor.)

Başvurunuzun onaylanmasının ardından ayrıca istenecek belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler çalışma izni alabilmek için gereklidir.

 • Almanca olarak yazılmış özgeçmiş
 • En az 1 yıllık olmak şartıyla Pasaport Fotokopisi
 • Diploma Örneği
 • İkametgah Belgesi ( E-Devlet’ten)
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Yabancı Dil Belgesi (Onaylı Kurumlardan)
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi
 • Beyaz arka planlı olmak üzere, 3 adet biyometrik çekilmiş olan vesikalık fotoğraf

Almanya’da Sağlık Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Almanya’da Sağlık Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor sorusu Almanyada sağlık personeli olmak isteyen sağlık sektörü çalışanlarının en çok merak ettiği konulardan biridir. Sağlık çalışanları arasında yer alan doktorlar, hemşireler, teknisyenler, eczacılar, hasta bakım personelleri ülkemize göre Almanya’da tatminkar ücretler kazanmaktadır.

Almanya’da Doktor Maaşları

Almanya da doktor maaşlarını etkileyen bir çok etmen bulunmaktadır. Almanya’da Doktor maaşları cinsiyet, hizmet verdiği şehir / eyalet, yöneticilik seviyesi, kıdem ve deneyim süresine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bir Alman doktorun yıllık ortalama geliri brüt olarak 36.000 Euro ila 56.400 Euro aralığında değişmektedir.

Almanya'da Doktor Maaşları 2022
Almanya’da Doktor Maaşları 2022

Almanya’da Doktor Maaşları 2022

Yeni Mezun Doktor 3.000 €
Doktor – Pratisyen Hekim 2.800 € – 3.100 €
Uzman Doktor 4.200 € – 4.700 €

Almanya’da Hemşire Maaşları

Almanya’da Hemşire Maaşları da doktor maaşları gibi ülkemize göre üst seviyede. Almanya da hemşire maaşları belirlenmesinde yine bir çok etken bulunmaktadır. Bunlar cinsiyet, çalıştığı şehir / eyalet, kıdem, tecrübe ve uzmanlık alanlarıdır. Almanya da hemşirelik maaşları;

Almanya’da Hemşire Maaşları 2022

İlkyardım Hemşiresi 2500 € – 4000 €
Bakım Hemşiresi 2500 € – 3500 €
Ameliyat Hemşiresi 3000 € – 5000 €
Uzman Hemşire 4000 € – 5000 €

Almanya’da Sağlık Personeli Maaşları

Almanya da sağlık çalışanları ne kadar maaş alıyor? sorusu çok merak ediliyor. Almanya’da Sağlık Personeli Aylık Maaşı çalışan kişilerin bulunduğu eyalet veya şehire göre değişmektedir. Ayrıca Almanya doktor ve hemşire maaşlarında olduğu gibi diğer sağlık çalışanı maaşlarında da cinsiyet, yöneticilik seviyesi, kıdemi ve deneyim süresi maaşa etken konulardandır.

Örneğin; Münih şehrinde hizmet veren bir sağlık personeli 49.944 Euro yıllık kazanç elde ederken, Köln’de yaşayan bir sağlık personeli yıllık 48.726 Euro kazanç sağlamaktadır.

Almanya’da Sağlık Personeli Maaşları 2022

Yeni Mezun Doktor 3.000 €
Doktor – Pratisyen Hekim 2.800 € – 3.100 €
Uzman Doktor 4.200 € – 4.700 €
İlkyardım Hemşiresi 2.500 € – 4.000 €
Bakım Hemşiresi 2.500 € – 3.500 €
Ameliyat Hemşiresi 3.000 € – 5.000 €
Uzman Hemşire 4.000 € – 5.000 €
Eczacı 2.000 € – 4.000 €
Ebe 2.000 € – 2.300 €
Diş Hekimi 2.800 € – 3.200 €
Hasta ve Yaşlı Bakım Personeli 1.200 € – 2.000 €

Almanya da Sağlık Personeli Maaşları

Almanya’da sağlık personeli maaşları brüt olarak hesaplanarak ödenmektedir. Ödenen maaşlar sağlık personelinin evli olması, çocuk sahibi olması ve eşi çalışıyorsa eşi ile olan vergilendirme durumlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Ayrıca Almanya’da sağlık çalışanı brüt maaşları üzerinden farklı vergi sınıflandırmaları yapılmaktadır. Bu vergi sınıflandırmalarına göre brüt maaşlardan sigorta primi ile birlikte vergi kesintileri olmaktadır. Almanya Sağlıkçı maaşlarından kesilen prim ve vergiler %25 – %45 arasındadır.

Almanya’da Sağlıkçı maaşlarını etki eden diğer faktörler ise performansa dayalı olarak alınan primler, gece vardiyalarında çalışma, hafta sonu çalışılması, tatil günlerinde yapılan çalışmalar sayesinde brüt maaşa ekstra ödemeler yapılmaktadır.

Yorum yapın