Senet Doldurma Örneği

Bu İçeriğe Oy Ver post

Senet Doldurma Örneği şirketlerin ve şahısların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan senet belgesi, dolduran kişinin alacaklı olduğunu belgelemektedir. Bu nedenle de hem bireyler hem de şirketler tarafından senetler kullanılmaktadır.

Senetler genel olarak satılan bir malın ya da verilmiş olan bir hizmetin ücret bedelinin o anda ödenememesi nedeni ile belirli bir ödeme tarihi belirtilerek doldurulmaktadır. Örneğin; beyaz eşya gibi büyük ev aletlerinde de senet ile satış yapılan yerler halen bulunmaktadır.

Senet Doldurma Örneği

Senet belgesinin doğru bir şekilde doldurulması önemlidir. Bu nedenle senet doldurmayı düşünen kişilerin senet doldurma örneği inceleyerek bu işlemi yapması, kişinin mağduriyet yaşamasını engelleyecektir.

Senet Doldurma Örneği
Senet Doldurma Örneği

Senet Nasıl Geçerli Olur?

Senetler eski yıllarda olduğu gibi günümüzde de pek çok kişi ya da şirket tarafından kullanılmaktadır. Ancak bir senet belgesinin geçerli olmasını sağlayacak hususlara dikkat edilmelidir.

Senet nasıl geçerli olur? sorusunun yanıtı için bir senet belgesinde mutlaka bulunması gereken bazı unsurlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu unsurlar arasında en önemlisi emre muharrer senet belgesi ya da bono ibaresinin senet üzerinde bulunmasıdır.

Aynı zamanda senet belgesinin üzerinde ödeme tutarının da yazması gerekmektedir. Senet belgesinin nerede düzenlendiğini gösteren düzenleme yeri ve tarihi, imza bölümü ve lehtar da mutlaka bir senet belgesi üstünde bulunmalıdır.

Aksi halde bu unsurlardan birinin bile olmaması, o senet belgesinin geçerliliğini yok etmektedir. Bu sebeple senet düzenleyen ya da senet imzalayan karşı tarafında bu unsurlara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi durumda iki taraf için de bazı hak kayıplarının yaşanması muhtemeldir.

Senet belgesinin üzerinde bulunan imza bölümü, borçlu olan ya da ödemeyi daha ileri bir tarihte yapacak olan kişinin atması gereken imza olarak belirtilebilir. Bu imzanın borçlu kişi tarafından el ile atılması şarttır.

Senet Doldurma Örneği
Senet Doldurma Örneği

Senet belgesine atılan imza ıslak imza olmalıdır. İmza yerine geçerli sayılan parmak izi ya da mühür gibi durumlar, senet belgesinin geçerlilik halini bozmaktadır. Bu nedenle alacaklı kişinin bu duruma dikkat etmesi gereklidir.

Açık Senet Nasıl Doldurulur?

Senet doldurulması, bazen zor bir işlem olarak görülebilir. Ancak bu durum doğru değildir. Yalnızca senet doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Açık senet nasıl doldurulur? sorusunun cevabı ise şöyle olmaktadır;

  • Senet üzerinde bulunan düzenleme yeri ve tarihi doldurulmalıdır.
  • Daha sonra ödeme tarihi bölümüne geçilmelidir. Bu bölümde borcun ödenmesi planlanan tarih rakam ile yazılmalıdır.
  • Daha sonra borcun ödeneceği tutar rakamla yazılmalıdır. Ancak burada yazılan tutarın hem önüne hem de arkasına # işareti konmalıdır. Bu işaret, yazılan tutar üzerinde oynama yapılamaması için gerekli olmaktadır.
  • Senet belgesinin sağ üst bölümünde yer alan No ibaresi de doldurulmalıdır. Bu sayede senetlerin takibi şirketler tarafından daha kolay yapılır.
  • Diğer bilgiler de dikkatli bir şekilde doldurulduktan sonra borçlu kişinin ıslak imzası alınır.

Yorum yapın