Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır? 2022

Bu İçeriğe Oy Ver post

Hisse Senedi Nedir? sorusu 2022 yılında yatırım yapmak isteyenler arasında en çok sorulan soru haline geldi. Hisse senedi, yatırım amacıyla alınıp satılabilen bir belgedir. Bu belge şirket ya da mülkiyet ortaklığının resmi kanıtı olmaktadır. Yatırım yapmak isteyen bireyler, birikimlerini şirketlerin hisse senetlerine yatırarak var olan paralarını arttırabilmektedir. Ancak her yatırım gibi, hisse senedi almak da riskli olmaktadır.

Özellikle ilk defa hisse senedi satın alacak olan bireyler, bu işin oldukça zor olduğunu düşünmektedir. Ancak hisse senedi ile yatırım yapanlar, piyasayı yakından takip ediyorsa ve gerçekten geleceği iyi olan bir şirketin payına sahipse, başarı oranı yüksek olmaktadır.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, borsada yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Kaba tabirle hisse senedi, şirketlerin ortaklarına vermiş olduğu bir belgedir. Bu, şirketin ortaklarının pay oranlarını da belirten oldukça önemli bir belgedir. Hisse senedi sadece şirket ortaklarına değil, mülkiyet ortaklarına da verilmektedir.

Hisse senedinin net bir getirisi bulunmamaktadır. Zira şirketlerin belirli kazançları yoktur. O anki bilanço kazancı, yatırım durumu gibi farklı faktörler hisse senedinin değerini sürekli olarak değiştirmektedir. Bu nedenle hisse senedi yatırımı yapmak isteyen bireylerin piyasayı takip etmesi oldukça önemlidir.

Hisse senedi sahipleri, ortaklık oranlarına göre şirketlerde alınacak kararlarda söz sahibi olabilmektedir. Söz sahipliği, pay değeri büyük olan sahipler için geçerlidir. Çoğu şirkette pay sahipleri, alınacak kararlarda oyu kullanabilmektedir. Bu sayede şirketin kazanç oranının arttırılması sağlanabilmektedir.

Yukarıda Hisse Senedi Nedir? sorusunun cevabını vermiş olduk. Şimdi Hisse Senedi ile ilgili diğer bilgileri aktaralım.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yatırım yapmanım popüler olmasıyla birlikte “Hisse senedi nedir?” ve “Hisse senedi nasıl alınır?” soruları daha sık duyulmaya başlamıştır. Şirketlerin sermaye yayını ve ortaklıklarını belgeleyen kıymetli evrakların alınma sürecinde bazı adımların takip edilmesi gerekmektedir. Bu adımlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Kurum seçimi
 • Aracı kurum üzerinde yatırım hesabı oluşturma
 • Açılan hesaba bakiye tanımlama
 • Hisse senedi alış ve satış emri verme

Yukarıdaki adımları yaparak hisse senedi satın alabilirsiniz. Bu adımlar açıklamaları ile birlikte aşağıda belirtilmektedir.

Hisse Senedi
Hisse Senedi 2021

Aracı Kurum Seçimi

Borsada iş yapabilmek adına yapılması gereken ilk adım aracı kurum seçimi yapmaktır. Piyasada pek çok aracı kurum mevcuttur. Bu kurumlar, bankalar ve SPK (Sermaye Piyasası Kurumu) belgesine sahip aracılar olabilmektedir. Bu noktada aracı olarak seçilecek olan kurumun SPK belgesine sahip olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Aracı kurum seçimi yaparken komisyon ve masraflar hakkında bir araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Zira bu masraf yüzdeleri her kurum için aynı değildir. Bunun yanı sıra, yatırım hesabı açmak istediğiniz kurumun saklama ücreti adı altında aldığı ücreti de araştırarak giderlerinizi minimum düzeyde tutabilirsiniz.

Aracı Kurumda Yatırım Hesabı Oluşturma

Aracı kuruma karar verdikten sonra, o kurumdan bir yatırım hesabı oluşturmak gerekmektedir. Eğer aracı kurum olarak bir banka seçilmiş ise, bankanın herhangi bir şubesine giderek yatırım hesabı açma talebinde bulunmanız yeterli olacaktır. Eğer hesap, SPK onaylı bir kurumdan açılacak ise, kurumun web sitesi üzerinden online olarak ya da bürolarından fiziksel olarak gerçekleştirilebilmektedir. İstediğiniz kurumu seçtikten ve yatırım hesabı açtıktan sonra sözleşme imzalayarak risk bildirimini onaylamanız gerecektir.

Açılan Hesaba Bakiye Tanımlama

Hisse senedi ile ilgili işlem yapacağını yatırım hesabını açtıktan sonra,alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilmek için hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Bu noktada almak istediğiniz hissenin tutarı ve komisyon ücretlerine yetecek kadar yatırım yapmanız oldukça önemlidir. Yatırım yöntemleri, kurumdan kuruma değişebileceği için öncelikle araştırma yapmanız daha doğru olacaktır.

Hisse Senedi Alım-Satım Emri Vermek

Yukarıda belirtilen tüm işlemleri eksiksiz bir şekilde yapmanız durumunda, hisse senedi alıp satmaya hazır olacaksınız. Eğer yatırım hesabınızda işlemleriniz için yeterli bakiye var ise, ilk hissenizi satın alabilirsiniz. Kurumunuzun borsa takip sayfasını açarak satışta olan hisseler ve bu hisselerin fiyat bilgilerine erişebilirsiniz. Eğer seans saatleri içerisinde ise satış fiyatı, değilse işlem için belirlenmiş olan son fiyatı görüntüleyebilirsiniz.

Kurumunuza  hisse senedi alım emrini iki şekilde vermek mümkündür. Serbest fiyatlı emir vermeniz durumunda almak istediğiniz hissenin fiyatı değişken olsa da, o hisseye sahip olmak için ücretin önemli olmadığını belirttiğiniz anlamına gelmektedir. Eğer limitli emir verdiyseniz, hisseyi almak için bir üst tutar belirlediğiniz ve bu limitin dışına çıkmadan alım işlemi gerçekleştireceğiniz anlamını taşır.

Hisse alım ya da alımları yaptıktan bir müddet sonra hissenizin değeri artabilir veya azalabilir. Hisseniz istediğiniz fiyata ulaştığı zaman kurumunuza satış emri verebilirsiniz. Satışını gerçekleştirdiğiniz hissenin size bir kazanç getirisi var ise, en geç 2 iş günü içerisinde yatırım hesabınıza kazancınız tanımlanacaktır. Hisse alım işleminde de, satış emrinde olduğu gibi, iki tür emir bulunmaktadır. Bu emirler limit belirlediğiniz ya da fiyat konusunda serbest olduğunuzun göstergesidir.

aracı kurum seçimi
Aracı Kurum Seçimi 2021

Hisse Senedi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hisse senedi alıp satmak, uzaktan oldukça kazançlı gözüken bir iş olmaktadır. Ancak her işte olduğu gibi hissede de bazı riskler söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, bu işe girmeden önce öğrenmeniz gereken tüm hususları araştırmanız ve bu iş için uygun olup olmadığınızı belirlemeniz gerekir. Aksi takdirde, yatırımlarınız için ayırmış olduğunuz tüm birikimlerini kaybedebilirsiniz. Aşağıdaki listeye göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Hisse senedi satın almadan önce bir süre piyasayı analiz etmeniz oldukça önemlidir. Hangi dönemlerde borsanın artıp azaldığını tespit etmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • Hissesini satın alacağınız şirketin gelişimini incelemeniz de önemlidir. Zira araştırma yapmazsanız, getirisi olmayacak hatta sizi zarara uğratacak alım işlemleri yapmış olma ihtimaliniz artacaktır.
 • Yatırım için ayıracağınız bütçenin size hızlı bir getirisi olmayacağını bilmeniz gerekmektedir.
 • Yatırım bütçeniz, sizin için gözden çıkmış bir para niteliğinde olması şarttır. Zira her iş gibi, hisse senedi alım satım işlerinin de riskleri mevcuttur.
 • Eğer büyük bir kazanç sağlamak istiyorsanız, hızlı alım satımlardan uzak durmanız ve uzun vadede kâr etmeye odaklanmanız önem arz etmektedir.
 • Çevrenizdeki insanların sizi yönlendirmesine izin vermemelisiniz. Yatırım işi tavsiyeler ile değil, analizler ile gerçekleştirilmelidir.
 • İlk hisse senedinizi alacağınız sırada daha uygun fiyatlı senetlere odaklanmanız oldukça önemlidir Zira acemi olduğunuz bir işe büyük paralar yatırmak, sizi daha büyük zararlara uğratabilir.
 • Hisse senedinin fiyatını belirleyen unsurlara oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hisse Senedinin Avantajları Nelerdir?

Hisse senedi almak her ne kadar risk barındırsa da, tecrübe sahipleri için oldukça avantajlı bir iş olmaktadır. Hisse senedi alımı yaparken püf noktalara dikkat ettiğiniz takdirde elde edeceğiniz fırsatlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Hisse senedi, kaba tabirle mülkiyet belli etmektedir. Hisse senedi almanız durumunda bir mülkiyet üzerinde söz sahibi olabilirsiniz.
 • Hisse senedi sahipleri, ortak oldukları şirketlerin alacakları önemli kararlarda oy kullanabilme hakkına sahip olmaktadır.
 • Hisse senedi sahipleri, hızlı alım satımlar gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede hisseler, çok kolay bir şekilde nakit paraya çevrilebilmektedir.
 • Hisse senedi alım satım işlerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. İstediğiniz sermaye ile bu işe girebilmeniz mümkündür.

Borsada hisse senedi alımı işine girmek isteyen bireyler, gerekli araştırmaları doğru bir şekilde yaptıkları takdirde pek çok avantaja sahip olabilmektedir. Bu avantajlara sahip olabilmek içim aracı kurumdan senet alımına kadar olan aşamaları dikkatlice yapmak oldukça önemli olmaktadır.

Yorum yapın