Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2022

Bu İçeriğe Oy Ver post

Nimenrix menenjit aşısı fiyatı 2022 yılında ne kadar? Nimenrix, Menenjit için yapılan aşılardan bir tanesidir. Fiyatları her sene farklılık gösterebilmekle birlikte 2022 yılında 718 TL’dir. Bu yazımızda Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı konusunda farklı dozlar için güncel listeye ulaşabilirsiniz. İlacın etkin maddesi incelendiği zaman bir doz sulandırılmış aşı içerisinde,

 1. Neisseria meningitidis serogrup A polisakkariti: 5 mikrogram,
 2. Neisseria meningitidis serogrup C polisakkariti: 5 mikrogram,
 3. Neisseria meningitidis serogrup W-135 polisakkariti: 5 mikrogram,
 4. Neisseria meningitidis serogrup Y polisakkariti: 5 mikrogram,

Yer almaktadır. Ayrıca Tetanoz toksoid taşıyıcı proteine konjuge de 44 mikrogramdır. Yardımcı maddeleri incelendiğinde,

 1. Sukroz,
 2. Trometamol,
 3. Sodyum klorür,
 4. Enjeksiyonluk su olduğu görülür.

Nimenrix menenjit aşısı içindekiler listesi bu şekildedir. İlacın en iyi etkiyi gösterebilmesi için doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Peki, Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2022 yılı içerisinde kaç TL?

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2022

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

Nimenrix fiyat, 2022 yılı ortalarında zam alarak 718 TL’ye yükselmiştir. 0.5 mg Nimenrix fiyatı ise 718 TL’dir.

Nimenrix Nedir?

Nimenrix menenjit aşısı tek dozluk bir yapıya sahiptir. Cam flakon içerisinde, beyaz bir toz ya da kek ve kullanıma hazır cam enjektör içerisindedir. Berrak, renksiz, 0.5 mililitrelik bir çözücü ile sunulmaktadır. Paketin içerisinde 1 tane toz bulunduran flakon ve çözücü kapsayan kullanıma hazır enjektörler 2 tane iğne vardır.

Bu aşı neisseria meningitidis adlı bakterilerin A, C, W-135 ve Y tiplerinin sebep olduğu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. 6 haftalıktan itibaren bebeklere, çocuklara, ergen ve yetişkinlere yapılabilmektedir. Vücutta söz konusu bakterilere karşı kendi savunmasını koruyucu hücreler olan antikorları üremeye olanak tanır.

Biteral 500 Mg Kullananların Yorumları yazımız da ilginizi çekebilir.

Nimenrix Nasıl Kullanılır?

Nimenrix nasıl kullanılır? Hangi ilacın nasıl kullanıldığı öncesinde sık sık düşünülmektedir. Tüm ilaçlar doktorların belirttiği şekilde alınmalıdır. Böylece sonuçları daha iyi bir şekilde görülebilir. Prospektüs bilgisine göre Nimenrix, hamile ve emziren kadınlar tarafından önce doktora ve eczacıya danışılarak kullanılmalıdır. Aşağıda yer alan tablodan uygulama şekilleri görülebilir;

YaşAna BağışıklıkPekiştirme
6 haftadan büyük, 6 aylıktan küçük bebeklerHer biri 0,5 ml olan toplam 2 doz yapılır. İki 6 haftadan itibaren olup dozlar arasında 2 ay aralık bırakılır.12 aylık
Önceden aşılanmamış 6 aydan büyük, 12 aydan küçük bebekler6 aydan itibaren yapılan 0,5 mililitrelik tek doz12 aylıkken ana dozla arasında minimum 2 ay aralık olarak yapılır.
12 aydan itibaren çocuk, adölesan ve yetişkinler0,5 mililitrelik tek dozRutin yapılmaz

Nimenrix nasıl kullanılır bu şekildedir. Eğer daha önce bir menenjit aşısı olunmuşsa, tür ile birlikte doktora belirtilmesi gerekir. Eğer ek aşıya gerek varsa doktorunuz tarafından belirtilir. Doktor ya da hemşire tarafından, kas içine enjeksiyon halinde gerçekleştirilir.

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2022
Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2022

Nimenrix Yan Etkileri

Her ilacın bir yan etkisi olduğu gibi Nimenrix’in de vardır. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerekir. Nimenrix yan etkileri incelendiği zaman prospektüs bilgisine göre şöyle olduğu görülür;

 1. Ateş
 2. Yorgunluk hissi
 3. Baş ağrısı
 4. Uykulu hissetme
 5. İştah azalması
 6. Uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma
 7. Enjeksiyon bölgesinde şişme, ağrı ve kızarıklık
 8. Döküntü
 9. İshal, kusma ve bulantı gibi sindirim sistemi belirtileri
 10. Enjeksiyon bölgesinde kan birikmesi
 11. Genel olarak kendini iyi hissetmeme
 12. Uyumada zorluk
 13. Kaşıntı
 14. Ağlama
 15. Kaslarda ağrı

Bunların dışında da Nimenrix yan etkileri vardır. Hepsine prospektüs bilgisinden ulaşılabilir. Bu nedenle doktor gözetiminde alınması, bilinçsiz olarak kullanılmaması gerekir. İlacın çocukların erişemeyeceği ve görülemeyeceği yerlerde saklanması gerekir. Ambalajında olmalı, 2 ile 8 derece arasında buzdolabında muhafaza edilmelidir. Ancak Nimenrix aşısının dondurulmaması gerektiği için kesinlikle buzluğa atılmamalıdır.

Nimenrix aşısı kullanma talimatı için tıklayın

Yorum yapın