En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bu İçeriğe Oy Ver post

En Uygun Taşıt Kredisi veren bankalar hangileri? 2022 yılında Taşıt Kredisi için bankalar tarafından uygulanan taşıt kredisi faiz oranları ne kadar? Hangi banka ne kadar faiz oranı uyguluyor? Bu yazımızda sizlere merak ettiğiniz soruları cevaplıyoruz.

Malum koronavirüs sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomi kötüye doğru gidişat gösteriyor. Bu yüzden bazı kişiler ekonomik sorunları çözmek için kredi alma yoluna başvuruyor. Başta nakit ihtiyacı olmak üzere, farklı sebepler nedeniyle birçok kişi kredi ile bu sorunları çözme yoluna gitti. Bu yüzden kredi başvurularında büyük patlama yaşandı. 2022 yılının ilk dönemlerinde olduğumuz bu günlerde de, birçok kişi nakit ihtiyacını çözmek için kredi başvurusu yapmaya devam ediyor. En çok talep gören kredi türleri arasında taşıt kredisi başvuruları da yer alıyor. Taşıt kredisi için başvuracak kişiler, hangi bankanın taşıt kredilerine ne kadar faiz uyguladığı konusunda bilgi sahibi olmak istiyor ve buna yönelik araştırmalar yapıyor.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama yaparken dikkat edeceğiniz en önemli husus, aylık ödemelerin bütçenizi etkilemeyecek şekilde düzenlemenizdir. Aksi halde kredi ödemelerinize bağlı olarak zor durumda kalabilirsiniz. Taşıt Kredisi Hesaplamasına dahil edeceğiniz tutarlar şunlardır;

  • Taşıt Kredisi Faiz Oranı
  • Sigorta Giderleri
  • Dosya Masrafı
  • Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) Vergisi ve Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV)

Ayrıca gözden kaçırmamanız gereken bir konu ise; taşıt kredisi kullanarak alacağınız aracın, kredi ödemenizin son taksiti ödenene kadar kredi kullandığınız banka tarafından ipotek altında olacağıdır. Kredi ödemeniz bittikten sonra aracın tüm hakları size ait olacaktır. Bu süreç içinde aracınızın satışını yapma ihtiyacı duyarsanız taşıt kredisi kullandığınız finans kuruluşu ile görüşerek onayını almanız gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Hesaplama işleminden sonra krediyi kullanmaktan vazgeçerseniz yasal 14 gün içinde ilgili finans kuruluşuna durumu bildirerek işlemden vazgeçebilirsiniz. Yapacağınız bu iptal talebinin herhangi bir cezai şartı bulunmamaktadır.

Eğer taşıt kredisini kullanmış ve iptal etmek istiyorsanız yine 14 gün içinde böyle bir hakkınız bulunuyor. Fakat bu noktada kullandığınız taşıt kredisi tutarının anapara miktarının geçen gün süresi kadar faiz ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Hakkında

Bu süreçte, devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile faiz oranlarının düşürülmesi, kredilere olan talebin giderek artmasına neden olmuştu. Bu nedenle, taşıt kredileri de bu durumdan olumlu yönde etkilendi. Son dönemde faizler, eskiye nazaran biraz daha yükselmiş durumda fakat buna rağmen taşıt kredileri 2022 yılında da yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Araç sahibi olmak isteyen veya yeni bir araç almak isteyen kişiler taşıt kredisi faiz oranları ve şartlarını araştırarak bankalara başvuru yapıyorlar. En düşük ve güncel 2022 taşıt kredisi faiz oranları makalemizin devamında yer alıyor. Makalemizin devamında vermiş olduğunuz bilgileri inceleyerek, Taşıt kredileri ve faiz oranları hakkında gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bankalara Ait Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt sahibi olmak için taşıt kredisi kullanmayı düşünen kişileri bilgilendirmek amaçlı hazırlamış olduğumuz bu makalemizde, bu konu ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti BBVA, TEB, Akbank ve Halkbank  tarafından açıklanan güncel taşıt kredisi faiz oranları  aşağıda yer almaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranları

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası tarafından belirlenmiş olan taşıt kredisi faiz oranları, %1.49 olarak tüketicilere sunuluyor. Ziraat Bankası en düşük taşıt kredisi faiz oranına sahip devlet bankası olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Vakıfbank Kredi Faiz Oranları

Vakıfbank, Ziraat Bankası ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir taşıt kredisi faiz oranı ile tüketicilerine taşıt kredisi imkanı sağlıyor. Vakıfbank taşıt kredisi faiz oranı %1.75 olarak görünüyor.

Halkbank Kredi Faiz Oranları

HalkBank en yüksek taşıt kredisi faiz oranı olan devlet bankası olarak karşımıza çıkıyor. Halkbank tüketicilere %1.80 faiz oranı üzerinden kredi imkanı sağlıyor.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

İş Bankası Kredi Faiz Oranları

Ülkemizin köklü bankaları arasında yer alan Türkiye İş Bankası %1.55 gibi makul sayılabilecek bir seviyeden taşıt kredisi imkanı ile müşterilerine yardımcı oluyor.

Akbank Kredi Faiz Oranları

Akbank ihtiyaç kredisi için oldukça yüksek faiz oranı belirlemiş olsa da taşıt kredisinde bu oran oldukça düşüyor. Sıfır araç  alacak kişilere Akbank, %1.51, 2. el araçlarda ise %1.53 faiz oranı belirlemiş. 

Garanti Bankası Kredi Faiz Oranları

Garanti Bankası kredi faiz oranlarını belirlerken taşıt kredisi kullanmak isteyen müşterilerine ortalama seviyenin çok üzerinde bir faiz oranı sunuyor. Eğer Garanti Bankası üzerinden taşıt kredisi çekmek istiyorsanız, bunun için banka tarafından belirlenmiş taşıt kredisi faiz oranı %1.64.

Türk Ekonomi Bankası Kredi Faiz Oranları

Türk Ekonomi Bankası, müşterilerine oldukça avantajlı kredi paketleri sunuyor. Uygun faiz oranına sahip ihtiyaç kredisi ve konut kredisi seçeneklerinin yanında, taşıt kredisinde de gayet makul bir faiz oranını belirleyen banka, müşterilerine  %1.49  faiz oranıyla taşıt kredisini sunuyor.

Bu konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan Yorumlar bölümümüz aracılığı ile bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın