Hayvancılık Hibe Destekleri

Bu İçeriğe Oy Ver post

Hayvancılık Hibe Destekleri neler? 2022 yılı Hayvancılık Hibe Destekleri konusunda merak ettiğiniz tüm soruları bu yazımızda cevaplıyoruz.

2 Ocak 2021 tarihinde, alınan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ziraat Bankası hayvancılık kredisi farklı alanlarda faizsiz olarak sunulmaktadır.

TKDK ve Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından sağlanan hibe desteği dışında düve yetiştiriciliği de dahil 10 milyon Türk Lirasına kadar kredi limitleri belirlenmiştir. 40 yaş altı genç çiftçiler ve kadın girişimciler için verilen destekler de arttırılmıştır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları Nedir?

Büyükbaş Hayvan Kredisi kullanabilmek için Ziraat Bankası tarafından 2021 yılı için açıklanan cari faiz oranı senelik %10 olarak belirlenmiştir.

Şartlara uygunluk sağlayan çiftçiler, bu faiz oranı dahilinde Tarım İl Müdürlükleri ve Ziraat Bankası üzerinden faiz indirimli büyükbaş hayvan kredisi imkanlarından yararlanabilir. Damızlık veya sütçü olarak büyükbaş hayvan alabilmeniz için Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları‘nı sağlamamız gerekmektedir.

Hayvancılık Hibe Destekleri ile alacak olduğunuz hayvanlar, Türkvet’e kayıtlı olmalıdır. Bunun dışında, büyükbaş hayvanın en çok 1 kez doğum yapmış olması ya da gebe kalması gerekmektedir 36 aylıktan küçük olması gereken bu hayvanlarda, manda alımı yapılacaksa bu sınır 8 ay ve 6 olarak belirlenmiştir.

Tercih edilecek büyükbaş hayvanların cinsinin, holstein siyah, alaca, brownsiwis, simental yada jersey cinslerinden en az biri olması gerekmektedir.

Çiftçiler açısından olaya baktığımızda, kredi kayıt bürosu notunun 1690 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Gerek duyulması halinde eşlerinin onayı ve bordroları ile birlikte çalışan 2 SGK’lı çalışan kefil bulunmalıdır. Vergi dairesinden borcu olmadığına dair evrak ve çiftçi kayıt sistemi belgesi ile birlikte işletme tescil belgesi de bulunmalıdır.

Başvuru yapacak kişilerin hayvan sahibi olması halinde, hayvanların küpe numaraları, aksi takdirde, ipotek değeri olan mal ve mülkleri belirleyen belgeler hazırlanmalıdır. Bunun ardından, sözleşme formu banka ile doldurulup imzalanmalıdır.

Hayvancılık Hibe Destekleri

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi için başvuru yapmaya hak kazanan, gerekli şartları sağlayan kişiler, herhangi bir Ziraat Bankası tarımsal işler departmanına şahsen müracaat edebilirler.  2022 yılı için tüm büyükbaş hayvanlarda %17 sübvansiyonlu kredi oranı belirlenmiştir.

Bu hibe ve teşviklere, genç çiftçi ve kadın girişimci destekleri dahil olduğunda, faiz oranı %2.55’e kadar düşebilmektedir.

Bunun dışında damızlık düve yetiştiriciliği yapan veya mevcut işi için kredi kullanmak isteyen kişilere, faizsiz kredi imkanı da sağlanmaktadır. Her iki olasılık için 10 milyon Türk Lirasına kadar yükselen rakamlar  söz konusudur.

Belirtilmiş olan kriterlere uygun olmasanız bile, büyükbaş hayvancılığı yapan çiftçilere senelik %50 indirim uygulanacaktır.

Böylece cari faiz oranı ile karşılaştırıldığında yıllık %8.5 faiz oranları ile kredi kullandırılır. Belirlenen şartlara uygun olan çiftçiler, için faizsiz kredi seçeneği olarak %90 indirim ile yıllık %1.7 faizli kredi olanağı sağlanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Büyükbaş Hibesi

Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan illerde büyükbaş hayvancılık başta olmak üzere, birçok hayvan üretimi için hibe verilecektir.

%50 oranında başlayan bu hibeler, uygun şartlar olması halinde %100 oranına kadar yükselmektedir. 2022 yılında en avantajlı hibeler, ipek böceği yetiştiriciliği için kullandırılacaktır.

Bakanlık tarafından ipek böceği hayvan üretimine %100 hibe verilmektedir.Büyükbaş hayvan üretimi sırasında, 2022 yılında bakanlık tarafından %50 oranında canlı büyükbaş hayvan alımı için hibe verilmektedir.

Bu hibelerden faydalanmak için belirlenmiş olan iller; İzmir, Bayburt, Kırklareli, Manisa, Samsun, Trabzon, Ankara, Kahramanmaraş, Kars, Malatya, Niğde ve Tekirdağ illeri olmuştur.

Tüm bunların dışında, Ziraat Bankası ve Enpara üzerinden büyükbaş hayvan alımı için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bunun için sizden bazı evraklar istenebilir. Bu evrakları ibraz etmeniz halinde, gerekli şartları taşıyorsanız, hazine destekli kredi kullandırımı gerçekleşecektir. Ziraat Bankası’ndan 40.000 ile 100.000 Türk Lirası arası, Enpara üzerinden 40.000 TL tutarına kadar büyükbaş hayvan kredisi kullanabilirsiniz.

Yorum yapın