En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Bu İçeriğe Oy Ver post

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları 2023 yılının ilk çeyreğini bitirmek üzere olduğumuz şu günlerde Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirdi ve bu durum konut kredisindeki faiz oranlarında da değişiklik yaşanmasına neden oldu.

Hayal ettiği eve kavuşmak için banka kredisi kullanan vatandaşlar da, faiz oranlarında yaşanan bu değişiklik sonrasında, en uygun faiz oranına veren ve en uzun vade seçeneklerini sunan bankalardan en uygun konut kredisi alma şartlarını araştırmaya başladı. Bu yazımızda sizlere bütçenize en uygun faiz oranlarını sizlere sunarak, en uygun konut kredisi veren bazı bankaların müracaat şartlarını ve faiz oranlarını ele aldık.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları Hangi Bankada?

Bankalara göre değişiklik gösterse bile, bankalar genel olarak 120 ay vade fırsatı ve düşük faiz oranları ile konut kredilerini müşterilerine sunuyor. En uygun faiz oranları ile konut kredisi veren bankaları merak ettiyseniz, bu bankalar arasında Ziraat Bankası VakıfBank ve Halkbank devlet bankaları olarak yer alırken özel sektör bankalarında QNB Finansbank, Akbank, Türk Finans Katılım Bankası ve Türk Ekonomi Bankası ön plana çıkıyor.  2023 yılının ilk çeyreğini geride bırakıyor olduğumuz bugünlerde, güncel konut faizleri yükselişe geçerek %1,20 ile %1,95 oranları arasında değişmektedir.

konut kredisi alma şartları

Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Hayalini kurmuş olduğunuz evi satın alabilmeniz için, bankalar konut kredisi vermeden önce bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları yerine getiren ve istenen kriterlere uyan kişiler, konut kredisi taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmaktadır.Konut kredisi almak için bankalar tarafından aranan şartlar şu şekildedir;

  • Konut kredisine başvuracak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
  • Bunun dışında banka tarafından istenen tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.
  • Bu aşamadan sonra karşımıza en önemli kısım çıkıyor; mevcut kredi notunuzu bankanın belirlemiş olduğu seviyeden yüksek olması gerekmektedir.
  • Konut Kredisi başvurusu yapacağınız konutun iskanı bulunması da başvuru sahibinden istenecek şartlar arasında yer alıyor.
  • Hane halkının tüm gelirinin, aylık standart ödemeler düşündüğünde ödeyebileceği aylık kredi miktarına göre toplam konut kredisi miktarı belirlenecektir.

Bankanın onay vermesi ile alakalı onay süreci, başvurunun ardından hazırlanacak olan ekspertiz raporu ile bağlantılı olmaktadır. Hazırlanan bu raporda belirtilen detaylar bankanın konut kredisi başvurunuzu onaylayıp onaylamayacağı ile doğrudan etkili olmaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası, ekspertiz raporuna göre 500 bin Türk Lirası ve altında olan evler için ekspertiz raporunda belirtilmiş olan değerinin %90’ı kadar kredi vermektedir. Eğer tutar 500 bin Türk Lirası üzerine çıkarsa; bu oran %80’e kadar sınırlandırılmış olup, 120 ay vade ile ev sahibi olmak isteyen kişilere sunulmaktadır. Kredi kullanımı ile konut üzerine ipotek yapılmasının dışında, banka tarafından gerek görülmesi halinde ek teminat da talep edilebilir. 500 bin Türk Lirasına kadar konut kredisi için 120 ay vade seçeneklerinde faiz oranı %1,52 olmuştur.

konut kredisi hesaplama
Konut Kredisi Hesaplama 2021

Vakıfbank Konut Kredisi Hesaplama

Bir başka devlet bankası olan VakıfBank, Sarı Panjur Kredisi ile müşterilerine konut kredisini sunmaktadır. Vakıfbank bu krediyi kullanan müşterilerinden  %0,5  tahsis ücreti ve 1.100 TL ekspertiz avans ücreti almaktadır. Fatura bedelikadar tahsilat gerçekleştirilmektedir. Vakıfbank sarı panjur konut kredisi faiz oranları 1.49’dan başlayıp,  başvuru sahibinin kredi notuna göre değişkenlik göstermektedir.

Halkbank Konut Kredisi Hesaplama

Halkbank, kredi başvurusu yapacak müşterilerine 2 farklı seçenek sunmaktadır. 1. el ve ikinci el evler için, faiz oranları ayrı ayrı belirlenmektedir. 120 ay vade seçenekli olan Halkbank konut kredileri, 1. el konutlar için %1,50, ikinci el konutlar için %1,65 faiz oranı ile sunulmaktadır.

Akbank Konut Kredisi Hesaplama

Akbank, ev sahibi olma hayali kuran müşterilerinin yanında olarak, konut sektörünü destekleyen bir şekilde %1.39 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Uygun ödeme koşulları sunan Akbank, kira öder gibi ev sahibi olmanıza yardımcı oluyor.

TEB Konut Kredisi

Türk Ekonomi Bankası, sunmuş olduğu konut finansmanı ile yeni ev sahibi olmak isteyen kişilere, uzun vade seçenekleri ve uygun faiz oranları ile bu imkanı sağlıyor. 120 ay boyunca vade fırsatı, Türk Ekonomi Bankası’nda sizi bekliyor. 60 ay vade ile kredi kullanmanız halinde, faiz oranı %1.40 a düşüyor. Kredi miktarının artmasına faiz oranlarında değişkenliği yol açtığını da ifade edelim.

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ödenecek olan konut kredisi faizi, her taksit ödemesinde kalan ana paraya tekrar faiz uygulayarak hesaplanmaktadır. Ödeme tablosu hazırlanırken kalan konut kredi tutarıyla belirlenen faiz oranıyla çarpılarak aylık ödemeler oluşturulur ve ödeyeceğiniz taksit tutarı belirlenmiş olur.

Ev Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ev Kredisi Hesaplama sorusu en fazla sorulan sorulardan biridir. Aylık periyotlarda ödenecek ev kredisi faizi, taksit ödemelerinden düşülmesiyle ev kredisi anapara ödemesi hesaplanmaktadır. Geriye kalan anapara tutarı her ay yapacağınız taksit ödemelerinde azalacağı için ödenmekte olan ev kredi faizi de her taksit ödemesinde azalacaktır.

Merak ettiğiniz konuları Bize Ulaşın bölümümüz aracılığa bizlere ileterek sizlere yeni bilgilendirici içerikler hazırlamamıza yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca konuyla merak ettiğiniz sorularınızı yazımızın altındaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşın 🙂

Yorum yapın