Sicil Affı Nedir? Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Sicil Affı son günlerde özellikle banka borcu tarafından sicili bozulan kişilerin gündeminde olan konuların başında geliyor. Günümüzde ekonomik sorunlar sebebiyle farklı bankalara borçlanan birçok kişi bulunmaktadır. Bankalara borçlanan vatandaşların yaşadığı birçok sorun vardır. Esnaf, emekli, işçi veya memur fark etmeksizin farklı meslek gruplarında bankalara borçlanan kişilerin sicillerinde sorun yaşanmaktadır. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için devlet tarafından sicil affı hizmeti verilmektedir. Yeni yılın gelmesiyle birlikte sicil affı başvuruları da yapılmaya başlanmıştır. Yüzlerce vatandaşlı ilgilendiren sicil affı ile ilgili merak edilen birçok soru bulunmaktadır.

2022 yılında yürürlüğe giren sicil affı ile birlikte vatandaşların banka geçmişinin düzenlenmesi sağlanacaktır. Sicil affı başvurularından önce sicil affının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bankaların bağladığı olduğu risk analiz merkezi tarafından kara listeye alınan tüketiciler, farklı bankaların kredi kartı ve kredi ürünlerinden yararlanamamaktadır. Daha önce aldığı borçları ödemekte zorluk çeken kişiler, belirli aşamaların ardından bankaların kara listesine alınmaktadır.

Sicil Affı

Bankalara ödenmesi gereken borç daha sonraki dönemlerde ödense bile sicil temizliği yapılmayabiliyor. Bu nedenle mağduriyetin önlenmesi amacıyla geliştirilen sicil affı yöntemi binlerce tüketici için önemli bir yenilik olarak öne çıkmaktadır. Sicili bozuk olan tüketicilerin bankalardan kredi alabilmesini sağlayan sicil affı yasasıyla birlikte vatandaşların yeni bir sayfa açması sağlanacak. Sicil affı yasası içerisinde tüketicilerin geçmiş borçlarını kapatması ve borç yapılandırması yapması gibi noktalar da bulunmaktadır.

2022 Sicil Affı Başvuruları

Bankalardan aldığı kredi ürünlerinin borcunu ödemekte zorlanan ve icralık duruma düşen kişiler, bankaların kara listesine alınmaktadır. Tüm bankalar tarafından ortak olarak riskli gruba düşen tüketiciler, ilerleyen dönemlerde farklı bankalara kredi başvurusu yaparken olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle 2021 yılında yapılacak olan sicil affı başvuruları oldukça önemlidir. Başvuruların yapılması için ilgili yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesi bekleniyor. Kredi sicil affı kararının resmi gazetede yayınlanmasından sonra bankalara başvuru yapılabilecek.

Farklı sebeplerden dolayı bankaların kara listesine girmiş olan tüketiciler için getirilecek olan sicil affı düzenlemesinin çeşitli özellikleri bulunuyor. Sicil affı yasasının resmi gazete yayınlanmasıyla birlikte binlerce kişinin başvuru yapması bekleniyor. Kredi ürünlerinden yararlanamayan esnaflar için oldukça önemli olan sicil affı yasasıyla birlikte tüketicilerin kara listeden çıkarılması sağlanacak. Ticari faaliyetlerde bulunan tüketicilerin de yararlanabileceği sicil affı ile tüm borçlanmalara dair ilişkin kayıtlar silinebilecek.

Ekonomik olarak zor dönem geçiren ve bankaların kredi ürünlerine ihtiyaç duyan tüketiciler için bir umut kapısı olan sicil affı yasası, finansman sorunlarına çözüm getirecek. Yasasın onaylanıp yürürlüğe girmesi ile birlikte hem kamu bankalarına hem de özel bankalarına sicil affı başvurusu yapılabilecek. Sicilin temizlemesiyle birlikte konut kredisi, esnaf kredisi, taşıt kredisi ve kredi kartı gibi farklı banka ürünlerinden yararlanılabilecek.

Sicil Affı

Sicil Affından Yararlanma Şartları

2021 yılında uygulanması beklenen sicil affıyla ilgili önemli konulardan biri de bu yasadan yararlanma şartlarıdır. Bankaların resmi kayıtlarında riskli olarak gösterilen ve kara listede olan kişilerin sicil affından yararlanmak için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bankalara başvuru yapacak olan tüketiciler, bankalar tarafından belirlenen şartlar ile birlikte sicil affı düzenlemesinden yararlanabilecek ve yeni kredi ürünlerine başvuru yapabilecektir. Sicil affından yararlanma için bazı şartlar şu şekildedir;

  • Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tüm borçların kapatılması,
  • Borcun tamamının peşin olarak kapatılması,
  • Borcunu peşin olarak kapatamayan tüketicilerin bankalarla görüşerek yapılandırma talebinde bulunması,

Belirtilen şartları gerçekleştirilen tüketiciler banka sicil affı düzenlemesinden yararlanabilecek. Kredi sicil affıyla birlikte kara listeden çıkacak olan tüketiciler, hem kamu bankalarına hem de özel bankalara kredi kartı ve kredi başvurusu yapabilecek.

Yorum yapın