Müteahhitlik Belgesi Sorgulama

Bu İçeriğe Oy Ver post

Devletin müteahhitlik belgesi sorgulama sistemi, toplumun birçok kesimini en çok ilgilendiren konular arasında önemli bir yer tutmaya başladı. Kentsel dönüşümle birlikte eski bir binayı restore etmek veya kendi arazisi üzerine bina yaptırmak isteyen hak sahipleri, Sözleşmeli Mülkiyet Belgeli inşaat firmaları ile çalışmaktadır. Bu kapsamda müteahhitlerin hak sahipleri olan C.T. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Dairesi ödül belgesine sahip olup olmadıklarını ve/veya önceki inşaat işleri için ceza alıp almadıklarını yüklenicinin başvuru sistemine başvurabilirler.

Bu talep YAMBIS tarafından yapılmıştır. Dileyen her vatandaş bu sisteme bilgilerini girerek soru sorabilir. Yüklenici tarafından yapılan inceleme sonucunda, izin numarası olmayan ve uygunsuz inşaat işlemleri nedeniyle ceza almış olan şirketleri yapı yapmayacaktır.

Müteahhitlik Belgesi

Müteahhit olmak için bazı belgeler almanız ve birçok görevi tamamlamanız gerekiyor. Bu adımların en önemlisi teslimat kanıtıdır. Eğer bir inşaat firmasının yapı ustası belgesi yoksa kesinlikle inşaat yapamaz, aksi takdirde o müteahhit hakkında cezai işlem yapmak demektir.

TR Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yeni düzenlemeleri sayesinde gerekli şartları sağlayan firmalar inşaat yapıp, sahiplik belgesi alabiliyor. Yeni sözleşmeli istasyonlar yönetmeliğine göre teknik ekibi, donanımı, tecrübesi, yaptığı iş ve mali yeterliliği olmayan kişiler sözleşmeli müteahhitlik belgesi alamazlar. Bakanlığın sisteminden müteahhit başvurusunda bulunarak, belirli bir firma veya kişinin ihale belgesi olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik belgesi nasıl alınır? Yeniden geliştirme hakkına sahip olanlar için en ilginç konulardan biri, bir inşaatçı sertifikasına nasıl itiraz edileceğidir. Bunun için Yambis adresine bağlanıp karşı tarafın TC’sini gönderebilirsiniz. Başvuru bölümünden kimlik numaranız veya vergi kimlik bilgileriniz ile müteahhitlik başvurusu yapabilirsiniz. Bu sorgu ile bir kişinin girişimci olarak belgelenip belgelenmediğini, daha önceki faaliyetlerinden dolayı ceza alıp almadığını öğrenebilirsiniz.

  • Çevre ve Şehircilik Daire Başkanlığı onaylı Proje Yönetim Belgeniz var mı?
  • Bina hakkında şu ana kadar elde edilen bilgiler nelerdir?
  • Halihazırda tamamlanmış inşaat işleri için idari yaptırım var mı? Bu sorunlara dikkat etmekte fayda var.

Merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz bilgileri Bakanlığın YAMBİS sisteminden sormanız yeterli. Uygun firmalar T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onaylı proje yönetim sertifikasına sahiptir; Uzman teknik kadrosu ile kentsel dönüşüm hizmetleri, bina toplulaştırma, sismik test, imar odası, deprem raporlaması yapmaktadır.

Müteahhitlik Belgesi Çıktısı Nasıl Alınır?

Müteahhitlik belgesi çıktısı nasıl alınır? Sertifika devlet tarafından verilir ve kalifikasyonunuzun kanıtı olarak kullanılabilir. Bu sertifika aynı zamanda sizi olası yükümlülüklerden de korur. Sözleşmeli lisans almanın ilk adımı, gerekli eğitim ve deneyime sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Bunlardan birine sahip değilseniz, biraz zaman ve çaba harcayarak belgeye sahip olabilirsiniz.

Sözleşmenin akdedildiğine dair bir sertifika almak için birkaç adım gerçekleştirilmelidir. Sözleşme belgesi, belirli bir işi gerçekleştirmek için gereken bilgi ve becerilere sahip olduğunuzu kanıtlayan bir belgedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi dairelerinden yükleniciden onay belgesi istenebilir.

Başvuru sahibi, bu amaçla sağlanan formları doldurmalıdır. Formları doldurduktan sonra dilekçenizle birlikte gönderin. Kurum daha sonra sunulan belgeleri inceler ve süreci başlatır.

Yorum yapın