Lustral Kullananların Yorumları

4.6/5 - (19 votes)

Lustral kullananların yorumları nasıl? İlaçlar hakkında daha önce kullanan kişilerin yorumları insanlar tarafından sık sık merak edilir. Lustral da bunların içerisinde yer alır. Her ne kadar arama motorları üzerinden bu konuda gerekli görüşlere ulaşılabilecek olsa da dikkatli olunmalıdır.

Lustral Kullananların Yorumları

Çünkü ilaçlar doktorlar tarafında muayene ardından, hastaların gereksinimlerine göre reçete edilir. Bilinçsiz bir şekilde almak sağlık sorunlarınıza karşı size yardımcı olmaz. Dolayısıyla doktora danışmadan alan veya aşırı/yetersiz doz uygulayan, yanlış alan Lustral kullananların yorumları sizi hatalı yönlendirebilir.

Dolayısıyla ilaç hakkında bilgi almak istiyorsanız konu hakkında doktorunuza ve eczacınıza danışabilirsiniz. Ayrıca Lustral prospektüs bilgilerini de okuyarak, ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Lustral Kullananların Yorumları aşağıda yer aldığı gibidir.

Biteral 500 Mg Kullananların Yorumları yazımız da ilginizi çekebilir.

Lustral Kullananların Yorumları Neler?

Aşağıda yer alan lustral kullananların yorumları, sizin için doğru olmayabilir. Kesin kanıya varmamalı, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Depresyonda olduğum için doktor tavsiyesiyle kullanmaya başladım. Ruh halimi daha kötü etkilediği için 1 ay sonra değiştirdi. Bence herkeste aynı etkiyi yaratmıyor.

Çok huzursuzdum, asla mutlu olamıyordum. Düzenli kullanım sonucunda eskiye nazaran daha iyiyim.

Travma sonrasında doktor kontrolünde kullanmaya başladım. Eskiye nazaran daha az takıntılıyım. Umarım böyle devam eder. Tek kötü yanı bağımlılık yapması bence.

Bende ruhsal çöküntümü ve kafamın içindeki sesleri daha çok artırdı. Direkt bıraktırdı doktor, farklı ilaca geçtim.

Lustral Nedir?

Lustral etkin maddesi sertralin HCI içermektedir. Buna ek olarak yardımcı maddeleri prospektüs bilgisine göre aşağıda yer aldığı gibidir;

 1. Hidroksipropil Selüloz – E463
 2. Mikrokristalin Selüloz – E460
 3. Dibazik Kalsiyum Fosfat Dihidrat – E341
 4. Sodyum Nişasta Glikolat
 5. Magnezyum Stearat – E572
 6. Metilhidroksipropilselüloz – E464
 7. Titanyum Dioksit – E171
 8. Polietilen Glikol
 9. Polisorbat 80 – E433

Beyaz bir tablet olan Lustral’ın tek yüzü çentiklidir. 14, 28, 56 ve 84 tabletlik blister ambalajlar halinde sunulur. Eğer Lustral’ın etkin ya da yardımcı maddelerinden birine karşı alerjiniz varsa alınmaması gerekir.

Lustral Neden Kullanılır?

Lustral ne işe yarar? Bu ilaç Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri sınıfına aittir. Ruhsal çöküntüye ya da takıntılı davranışlara karşı etkili bir yapısı vardır. Ayrıca,

 1. Ruhsal Çökkünlük – Depresyon,
 2. Saplantılı-Takıntılı Bozukluk (Obsesif Kompulsif Bozukluk–[Okb]),
 3. Panik Bozukluğu,
 4. Duygusal Olarak Kişiyi Etkileyen Bir Olaydan Sonra Oluşabilen Travma Sonrası Stres Bozukluğu (Tssb),
 5. Sosyal Fobi
 6. Adet Dönemi Öncesi Duygulanım Bozukluğu
 7. Aşırı Huzursuzluk

Her ne kadar Lustral ne işe yarar konusunda sıklıkla uyku ilacı ya da sakinleştirici olduğu düşünülse de bu gibi kullanımları yoktur. Dolayısıyla kullanırken dikkatli olmalı, doktor tarafından reçete edilmemişse alınmamalıdır. 

Lustral Nasıl Kullanılır?

Lustral kullanımı gıdalarla birlikte ya da ayrı bir şekilde alınabilir. Alkol ile birlikte kullanılması önerilmez. Greyfurt suyu da sertralinin vücuttaki oranını arttırabileceği için Lustral ile tüketilmemelidir.

Hamile ve emziren kadınlar da bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Gelecek dönemli bir hamilelik planlanıyorsa, doktorunuza konu hakkında bilgi verilmelidir.

İlacın nasıl kullanacağı, dozları ve tedavinin ne kadar devam edeceği doktorunuz tarafından belirtilecektir. Kişililer bunlara uygun bir şekilde hareket etmelidir. Prospektüs bilgisine göre genel olarak sabah ya da akşam bir kere olmak üzere 25 ile 50 miligramlık bir doz ile başlanmaktadır. Aç ya da tok karnına alınabilir.

Tabletin çiğnenmeden, ezilmeden bir bardak su ile alınması gerekir.

Lustral Kullananların Yorumları
Lustral Kullananların Yorumları

Lustral Yan Etkileri Neler?

Lustral yan etkileri olan bir ilaç olduğu için bilinçsiz bir şekilde alınmaması gerekir. Prospektüs bilgisine söz konusu etkiler aşağıda olduğu şekildedir;

 1. Ani aşırı duyarlılık reaksiyonları
 2. Alerji
 3. Huzursuzluk
 4. Zihin karışıklığı
 5. İshal
 6. Yüksek ateş
 7. Yüksek tansiyon
 8. Aşırı terleme
 9. Kalp atım hızının yükselmesi
 10. Ciltte ya da gözlerde sarı renkler olması
 11. Depresyon
 12. Taşkınlık nöbeti
 13. İştahsızlık ve iştah artışı
 14. Soğuk algınlığı
 15. Boğaz ağrısı

Bunların dışında da Lustral yan etkileri vardır. İlacın prospektüs bilgisi içerisinde bunlar belirtilmektedir. Eğer sağlık sorunlarınıza çözüm arıyorsanız Lustral bilinçli ve doğru kullanılmalı, öncelikle doktora gidilerek muayene olunmalıdır.

Yorum yapın