Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

4/5 - (1 vote)

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı? sorusu niyet eden birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Kenzul Arş duası oldukça etkili bir dilek duasıdır. Peygamber Efendimizin bu duayı ömründe bir kere okuyan kişinin, kıyamet günü geldiğinde yüzünün ayın 14’ü gibi paylayacağını söylemiştir. Dolayısıyla tüm Müslümanlara etmesi tavsiye edilir.

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı? Video

İnsanlar dünyaya imtihan olmak için yollanmıştır. Her insanın olduğu imtihan farklılık gösterebilir. Bazı insanlar için bu hastalık ya da evlatken, bazıları için iş ya da ders olabilir. Allahü Teala hakiki ve samimi bir kul olmaması istemektedir.

Allahü Teala gördüğümüz ve görmediğimiz her şeyin yaratıcısıdır. Bu nedenle imtihan esnasında karşılaşılan zorluklarda çözüm olarak ona dua edilmelidir. Bu çerçevede kişilerin edebileceği çok sayıda dua vardır.

Kenzul Arş duası da bunlardan bir tanesidir. Bir arzunuz ve dilediğiniz varsa okuyabilir, Allah’a böylece yalvarabilirsiniz.

Tuz İle Uzaklaştırma Duası da ilginizi çekebilir.

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı? merak konusudur. Alimler bazı duaların belirli sayılarda okunmasını tavsiye etmektedir. Bu nedenle insanlar öncesinde kaç kere okunması gerektiğini düşünebilir. Kenzul arş duası dilek için kaç defa okunmalı da bu çerçevede düşünülen konulardan bir tanesidir.

Bu noktada kişilerin durumuna ve isteklerine göre farklı sayılar ön plana çıkmaktadır. Ancak temel olarak bunlar, aşağıda olduğu gibi görülür;

 1. Rızkın artmasını isteyenler 12 kere okumalıdır.
 2. Yaşamda mutluluk için 17 kez okunmalıdır.
 3. Herhangi bir konu hakkında başarılı olmak ve zihin berraklığı sağlamak için 7 kez okunmalıdır.
 4. Vesvese ve iç sıkıntısı, ruhsal problemlerden kurtulmak için 21 kez okunmalıdır.
 5. Yoksulluktan kurtulmak isteyenler sabah saatlerinde okumalıdır.

Bunun dışında 3 kere üst üste okunması halinde, dileklerin gerçek olacağı kişiler tarafından düşünülmektedir.

Kenzul Arş Hangi Faziletlere Sahip?

Her duanın farklı bir fazileti vardır. İnsanlar okumadan önce bunları da bilmek ister. Kenzul arş duası faziletleri bu nedenle sık sık insanlar tarafından düşünülür.

Bu duayı okuyan kişilere, vefat ettikten sonra Burak getirileceği, böylece hesap ve azap olmadan binerek cennete gideceği söylenmektedir. Sırat köprüsünden de şimşek gibi hızlı geçeceği belirtilmektedir.

Bunun yanı sıra günahı ne kadar çok olursa olsun hac ile bin umre sevabı verileceğinde de yine söylenmektedir. Borcu olanların bundan kurtulacağı, korku için okunursa o konudan emin olunacağı ve hasta olan kişiler için okunursa iyileşeceğinden bahsedilmektedir.

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı? Ayrıca kişiler zor durumda kaldığında, yardıma gereksinim duyduğunda da okunabilir. Kenzul arş duası öncesinde,

 1. Fatiha,
 2. İhlas,
 3. Felak,
 4. Nas,
 5. Kafirun,
Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı
Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı

Sureleri 3 kere edilmelidir. Tüm bu faziletleri açısından sürekli, düzenli bir şekilde okunması önerilir. Özellikle İslam’da duaların makbul olduğu zamanlar vardır. Örnek olarak,

 1. Her günün zeval vakti,
 2. Yağmur yağarken,
 3. Kur’an-ı Kerim okunurken,
 4. Oruçluyken,
 5. Cuma günü öğle ve ikindi arası,

Bunlardan bazılarıdır.

Yorum yapın