İstifa Dilekçesi Örnekleri

Bu İçeriğe Oy Ver post

İstifa dilekçesi örnekleri, işten ayrılmak isteyen çalışan kişilerin arama motorlarında en çok aradığı dilekçe örneklerinin başında gelmektedir. Bu içeriğimizde sizlere istifa dilekçesi örnekleri hakkında bilgiler vereceğiz.

İstifa dilekçesi, herhangi bir kurum ya da kuruluşta çalışan bir kişinin çeşitli sebepler ile işinden ayrılmak istemesi durumunda yazması gereken resmi bir belgedir. Kişilerin mevcut işlerinden ayrılmak istemelerine pek çok etken neden olabilir.

Bu etkenler arasında kişinin mevcut işinden memnun olmayışı, mevcut işinden kazandığı paradan memnun olmayışı, çalışma koşulları ile ilgili sorunlar yaşaması, başka bir iş yerinden teklif almış olması, kariyerine farklı bir alanda devam etmek istemesi gibi pek çok etken sayılabilir.

İstifa dilekçesi örneğini indirmek için buraya tıklayın.

Ancak yine de bir çalışanın işinden ayrılmak istediği sebep ne olursa olsun iş yaşamında profesyonellik önemlidir. Bu nedenle işinden ayrılmayı düşünen kişilerin istifa dilekçesi örnekleri inceleyerek profesyonel bir dille istifa dilekçelerini yazmaları gereklidir.

İşten Ayrılma Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği

Günümüzde insanlar kamu kurumlarında ya da özel sektör içerisinde çalışmaktadır. Zamanla çalışanlar kariyerlerine farklı bir yoldan devam etmek isteyebilir ve aktif olarak çalıştıkları iş yerinden ayrılmayı düşünebilir.

Böyle bir durumda kişinin düzgün bir dille yazılmış bir istifa dilekçesine ihtiyacı olacaktır. Özellikle özel sektörde çalışan kişilerin, bırakmak istedikleri iş yerlerinden iyi bir şekilde ayrılması oldukça önemlidir.

Saygı çerçevesinde işinden ayrılan çalışanlar ilerleyen zamanlarda aynı kuruma farklı bir pozisyonda dönebilir ya da eski işine yeniden sahip olabilir. Bu sebeple işten ayrılma nedeni ne olursa olsun çalışanların saygı çerçevesinde bunu yapmaları kendi kariyerleri açısından önemlidir.

İşten ayrılma özel sektör istifa dilekçesi örneği olarak yazmayı düşündüğünüz istifa dilekçesini mutlaka işten ayrılma nedeninizi açıklayarak yazmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde iş vereniniz yaşadığınız sorunlardan haberdar olamaz.

Örneğin çalışma ortamında yaşadığınız sorunlar nedeni ile işinizden ayrılmayı düşünüyorsanız bu durumu istifa dilekçenizde açıklamanız belki de iş vereninizin duruma müdahale etmesini sağlayacak ve sizin için çalışma koşulları iyileşecektir.

Bu nedenle kısa süre de olsa beraber çalıştığınız kişilere karşı sorumluluğunuz olduğunu unutmamalı, işinizden ayrılmadan önce yapacağınız geri bildirim ile o iş yerinin kendisini gözden geçirmesini sağlayabileceğinizi bilmelisiniz.

Tazminat Alarak İşten Ayrılma Dilekçesi

Uzun zamandır çalışma hayatı içerisinde olan kişiler sahip oldukları haklardan haberdardır. Bu haklar arasında belki de en önemlisi kişilerin o kurum içerisinde çalıştıkları yıllar boyunca biriken tazminat ödemeleri olmaktadır.

Çoğu kişi kendi isteği ile işinden ayrıldığı zaman birikmiş olan tazminatını alamayacağını düşündüğü için ya memnun olmadığı bir işe devam etmekte ya da hakkı olan tazminat ücretinden vazgeçmektedir.

Ancak bu durum için tazminat alarak işten ayrılma dilekçesi sayesinde hem iş veren hem de çalışan için en iyi şekilde çözmek mümkündür. Yazacağınız istifa dilekçesinin içerisinde sahip olduğunuz tazminat hakkını belirterek bu ödemenin size yapılmasını istediğinizi yazmanız gereklidir. Bu sayede tazminat ödemenizi alarak işinizden ayrılmanız mümkündür.

Yorum yapın