Hijyen Belgesi Nasıl Alınır? Başvuru ve Şartları Nelerdir? 2022

Bu İçeriğe Oy Ver post

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır? Hijyen Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar? soruları en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu makalemizde sizlere hijyen belgesi nedir? hijyen belgesi nasıl alınır? konularında bilgiler vereceğiz.

Hijyen Belgesi Nedir?

Hijyen belgesi, kişilerin ilgili yönetmelik kapsamında girdikleri eğitim sonrasında aldıkları, insan sağlığı ve gıda sektöründe çalışan kişi ve kurumlar tarafından alınması zorunlu olan bir belgedir. Belirlenmiş kurumlar dahilinde verilen bu eğitimler, gıda sektöründe çalışmakta olan kişilerin bilinçlenmesi, bu sektörde yer alan firmaların işlerini ciddiye almaları için yapılmaktadır. Bilindiği üzere insan sağlığı ve gıda sektöründe bulunan şirketlerin hijyenik olması oldukça önemlidir. Bu nedenle belirtile sektörde çalışan kişilerin ve bu kurumların ilgili belgeyi alması gerekmektedir.

Birçok insan, belge ile ilgili çeşitli hususlara merak etmektedir. Hijyen belgesinin hangi amaçla alındığı, kimlerin bu belgeyi alması gerektiği, hangi kurumların bu eğitimleri verdiği gibi hususlar, insanların merak ettikleri konuların başında yer almaktadır.

Hijyen Belgesi Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

İnsan sağlığı ile ilgili alanlarda çalışan kişi ve kurumların hijyenik bir ortam yaratması ve konu ile ilgili gerekli eğitimleri alması oldukça önemlidir. Hijyen eğitimi yönetmeliğinin amacı, gıda sektöründe çalışmakta olan kişilerin bilinç kazanması, personellerin çalışmasına engel olacak bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesi, tespit edilen hastalıkların iyileştirilmesi ve engellenmesidir.

Oldukça önemli olan bu eğitim, gerekli kurum ve kişiler tarafından alınmak zorundadır. Bu eğitim sonrasında alınan hijyen belgesinin ilgili kişi ve iş yerleri tarafından edinilmesi gerekmektedir. Yönetmelikte belirtilen kurallara uymayan kişi ve iş yerlerine ceza verilmektedir.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Hijyen belgesi pek çok kurumdan alınabilmektedir. Hijyen eğitimlerini alması gereken kişilerin eğitim için başvuru yapması gerekmektedir. Hijyen eğitimi, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü adı ile faaliyet göstermekte olan kurumlar ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmektedir. Halk Eğitim Merkezleri de hijyen eğitimi veren kurumlardan bir tanesidir. Bu kurumlara eğitim için başvuru yapılması halinde kişiler bu eğitimden faydalanabilmektedir. Bunların yanı sıra işveren ve işletmeler, belirli koşulları yerine getirmeleri durumunda çalışanlarına bu eğitimleri kendileri de verebilmektedir.

hijyen belgesi
Hijyen Belgesi 2021

Hijyen Eğitimi için Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Hijyen sertifikası almak isteyen kişilerin hijyen eğitimine katılması gerekmektedir. Kişiler, gerekli olan belgeler ile birlikte ilgili kurumlara giderek eğitim için başvuru yapabilmektedir. Peki eğitim için gerekli belgeler nelerdir?

Hijyen Belgesi için Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Hijyen belgesi için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru yapmak isteyen kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • İlgili kurum tarafından verilen ve eğitime başvuru yapmak isteyen kişi tarafından doldurulan katılımcı başvuru formu
 • İlgili kurumun hesabına yatırılmış olan hijyen eğitim ücretine dair banka makbuzu ya da dekontu

Kişilerin bu belgeler ile birlikte bulundukları şehirdeki ilgili kurumlara şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Hijyen Eğitimi Nasıl Alınmaktadır?

Eğitimin alınabilmesi için ilgili kurumların takip edilmesi, kurumlar özelinde açılan hijyen eğitimlerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sonrası kişi, eğitime katılmalı ve eğitim sonrası yapılan sınavdan geçer not almalıdır. Bu adımları sırası ile uygulayan kişi, hijyen sertifikası almaya hak kazanacaktır.

Halk Eğitim Merkezi Üzerinden Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Milli eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar ile Halk Eğitim Merkezleri üzerinden hijyen eğitimi alınabilmektedir. Peki Halk Eğitim Merkezi üzerinden hijyen belgesi nasıl alınır? Kişilerin kendilerine en yakın Halk Eğitim Merkezine, ilgili belgeler ile birlikte gitmesi ve hijyen eğitimi için başvurması gerekmektedir. Başvurunun yapılması dahilinde kişiler eğitime hak kazanacak, eğitim sonrası girilen sınavda başarılı olunması durumunda ise hijyen sertifikası alınabilecektir.

Hijyen Belgesi Ne Kadar Zamanda Alınır?

Hijyen belgesinin ne kadar zamanda alındığı birçok insan tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Peki ilgili belge ne kadar sürede alınmaktadır? Hijyen eğitiminin kapsamı çok geniştir. Eğitim süresi, ilgili kurum üzerinden öğrenilebilmektedir.

Hijyen Eğitimi Ücreti Ne Kadardır?

Hijyen sertifikası alması gereken kişilerin hijyen eğitimine dahil olması gerekmektedir. Bu eğitimi almak durumunda olan kişilerin merak ettikleri bazı sorular bulunmaktadır. Bu sorulardan bir tanesi de hijyen eğitiminin ne kadar olduğudur. Kişilerin bu konu ile alakalı detaylı bilgilere ulaşabilmesi için eğitimi alacakları kurumlar ile görüşmesi gerekmektedir. Bu sayede eğitimin ne kadara alınabileceği öğrenilebilmektedir.

Eğitimi alan kişiler, eğitim sonrasında yapılan ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınava girmeli ve bu sınavdan geçerli not almalıdır. Gerekli olan notun aşağısında kalan kişiler hijyen sertifikası almaya hak kazanamaz. Bunun yanı sıra kişiler, e-devlet üzerinden hijyen sertifikası sorgulamasını hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Hijyen Belgesi Alması Gereken Sektör ve Kişiler

Hijyen belgesi alması gereken sektör ve kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal su ve mineral üretimi yapan yerler
 • Oteller
 • Su üretiminde bulunan yerler
 • Moteller
 • Pansiyonlar
 • Perakende gıda satışında bulunan yerler
 • Gıda üretmekte olan iş yerleri
 • Temizlik hizmetleri veren yerler
 • Mutfaklar
 • Kuaför
 • Misafirhaneler
 • İnsan teni ile doğrudan temasta bulunan ve bu alanda hizmet veren kurumlar
 • Konaklama yerleri
 • Öğrenci yurtları
 • Hamam
 • Berber
 • Sauna
 • Havuz

Bu ve benzeri yerlerde çalışan kişilerin hijyen belgesi alması gerekmektedir.

Hijyen Eğitimi Kapsamında Bulunan Konular Nelerdir?

Hijyen eğitiminin kapsamı geniştir. Hijyen eğitimi kapsamında bulunan konular şu şekilde sıralanabilmektedir:

Hijyen Eğitimi ile İlgili Yasal Durumlar

 • Çalışanlara yönelik uygulanan yasal durumlar
 • İş yeri sahiplerine uygulanmakta olan yasal durumlar

Gıda ve Su Sektöründe Karşılaşılan Bulaşıcı Hastalıklar

 • Mikrobiyoloji (Mikrobun tanımı, mikrop çeşitleri, mikropların yaşam ve üreme koşulları, mikroplar hastalık yapma konusunda ne kadar güçlüdür?)
 • Bulaşma Yolları (İnsan-insan, ağız yolu, temas yolu ile, eşya-insan, hava yolu ile, hayvan-hayvan)
 • Enfeksiyon zinciri (Enfeksiyon kaynağı, hasta olmayan bir kişiye bulaşma, bulaşma yolu)
 • Sık görülmekte olan hastalıklar (Temas yolu ile bulaşanlar, hava yolu ile bulaşanlar, ağız yolu ile bulaşanlar)

Gıda ve Su Sektöründe Karşılaşılan Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Koruyucu Yaklaşımlar

 • Ağız Yolu ile Birlikte Bulaşan Hastalıklara Karşı Koruyucu Önlemler (Tuvalet ardından temizlik, el temizliği, öksürük ve hapşırık sureti ile bulaşmanın önlenmesi)
 • Hava Yolu ile Bulaşmakta Olan Hastalıklara Karşı Koruyucu Önlemler (Doğrudan temas yolu ile bulaşanlar, Damlacık yolu ile bulaşanlar)
 • Temas Yolu ile Bulaşan Hastalıklara Karşı Koruyucu Önlemler (Hayvan-insan ile temasın önlenmesi, eşya-insan ile temasın önlenmesi, insan-insan temasın önlenmesi)

Hijyen eğitiminin kapsamında bulunan konular yukarıdaki gibi sıralanmıştır. Eğitim alacak kişiler bu konular kapsamında gerekli bilgileri edinmektedir.

hijyen belgesi nasıl alınır
Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet Üzerinden Hijyen Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Hijyen eğitime katılan kişiler, bu eğitim sonrasında bir sınava tabi olmaktadır. Bu sınav, çoktan seçmeli olacak şekilde hazırlanmakta, kişiler bu sınavlardan geçer not almak durumundadır. Eğitim sonrası alınan sertifika, ilgili kurum tarafından kişiye elden teslim edilmektedir. İlgili belgenin internet üzerinden sorgulanması yapılabilmektedir. Bunun için kişilerin e-devlet hesaplarına giriş yapması ve buradan hijyen belgesi sorgulama işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Hijyen belgesi e devlet kişilerin şu adımları kullanması gerekmektedir:

 • Belge görüntüleme ve sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için kişinin e-devlet hesabına giriş yapması gerekmektedir.
 • Daha sonra Milli eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yapılmalıdır.

Bu basamaklar dahilinde kişi hijyen belgesi görüntüleme ve sorgulama yapabilmektedir.

Bu konu ile ilgili cevaplamımızı istediğiniz sorularınızı Yorumlar bölümümüz aracılığı ile bizler ve takipçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın