Yeni Kimliği Kaybetmenin Cezası

Bu İçeriğe Oy Ver post

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin kendisine ait bir kimlik kartı bulunur. Bu kimlik kartının üzerinde kişiye özel olarak verilmiş olan T.C. kimlik numarasının yanı sıra, kişi ile ilgili önemli bilgiler yer almaktadır.

Kimlik kartı, kişilerin devlet kurumları başta olmak üzere neredeyse her kurum ve kuruluşta işlerini halletmeleri için gerekli olan bir belgedir. Bazı durumlarda kişiler kimlik kartlarını düşürebilir, kaybedebilir ya da kimlik kartları çalınabilir.

Böyle durumlar yaşandığı zaman vakit kaybetmeden kimliğin kaybedildiği ya da çalındığı hususunda gerekli kuruma bildiri yapılmalıdır. Aynı zamanda yeni kimliği kaybetmenin cezası da bulunmaktadır. Bu ceza maddi bir ceza olup, cezanın ne kadar olduğu yıldan yıla farklılık gösterebilir.

İçerisinde bulunduğumuz 2023 yılı için yeni kimliği kaybetmenin cezası 166 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Nüfus cüzdanının kaybedilmesi durumunda ise ceza ücreti 83 Türk lirası olmaktadır.

Kişiler kaybolan kimlik kartlarının ya da nüfus cüzdanları için ödemeleri gereken ceza ücretini PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve vergi dairesi müdürlüklerinden yatırabilirler.

Kayıp Kimlik Nereye Bildirilir?

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı sahibi olan herkesin bu kartı dikkatli bir şekilde muhafaza etmesi gerekmektedir. Kimlik kartının kaybedilmesi ya da çalınması gibi durumlarda kartın üzerinde yer alan kişisel bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir ve kişi için istenmeyen durumlar oluşabilir.

Bu sebeple kaybolan ya da çalınan kimlik kartının bildirilmesi ve yeni bir kimlik kartının çıkarılması gerekmektedir. Peki kayıp kimlik nereye bildirilir? Kaybedilen ya da çalınan kimlik kartlarının bildirimini yapmak için kişilerin ALO 199 çağrı merkezini arayarak durumu izah etmeleri gereklidir.

Kişiler çeşitli sebepler ile ALO 199 çağrı merkezine kayıp ya da çalıntı kimlik kartı bildirimi yapamadıkları durumlarda ise bağlı oldukları nüfus müdürlüğüne giderek kayıp ya da çalıntı kimlik kartı bildirimi yapmalıdır.

Yeni Kimliği Kaybetmenin Cezası
Yeni Kimliği Kaybetmenin Cezası

Kayıp Kimlik Yenileme Ücreti

Kimlik kartını kaybeden ya da kimlik kartı çalınan kişilerin herhangi bir sorun yaşamadan hayatına devam edebilmesi için kimlik kartını kaybettiğine dair bildiri yapması gerekir. Daha sonra ise kişi kendisi için yeni bir kimlik kartı çıkarmalıdır.

Kayıp kimlik yenileme ücreti de bulunduğu gibi kayıp kimliğin yenilenmesi için hazırlanması gereken bazı evraklar da bulunmaktadır. Bu evraklar arasında şunlar bulunur; en son 6 ay öncesinde çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğraf ve kaybedilen kimlik kartı için belirtilen kayıp kimlik ücreti.

Aynı zamanda kimlik kartınızı yenilemek için başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğü sizden kimliğinizi kanıtlamanız için pasaport, aile cüzdanı, ehliyet, basın kartı, avukat kimlik kartı ya da memur cüzdanı gibi belgeler de talep edebilir.

Eğer kişi yukarıda bahsedilen kimlik kartlarından herhangi bir tanesine sahip değil ise yeni kimlik çıkarılması için başvuru yapılırken yanında eş, anne, baba, kardeş ya da çocuklarını da götürmelidir.

Yeni Kimliği Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

2023 yılı için yeni kimliği kaybetmenin cezası 166 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Nüfus cüzdanının kaybedilmesi durumunda ise ceza ücreti 83 Türk lirası olmaktadır.

Yorum yapın