Eğitim

KYK Borcu Yapılandırma Başvuru ve Şartları

KYK Borcu Yapılandırma, borcu olan herkes merak ediyor. Eğitim hayatını tamamlamış ancak iş bulmakta sorun yaşayan gençlerin en büyük kabusu hiç şüphe yok ki KYK borçları oluyor. KYK borcu nedeniyle yasal takibe giren kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yapılandırma nasıl yapılır? KYK Borcum Yasal Takipte Mi? diye merak edenler için birçok yeni bilgi aktaralım.

KYK Borç Faizleri Siliniyor! KYK Yapılandırması Geliyor

KYK Borcu Yapılandırma 2021 Başvuru ve Şartları

KYK borç yapılandırması ile alakalı kararlar açıklandı. 17 Kasım da resmi gazete de yayımlanan karar ile KYK borçlarının faizleri silindi ve yeni yapılandırma kararı alındı. 2022 yılında KYK Borcu Yapılandırma nasıl olacak? KYK ödeme başvurusu nereden ve nasıl olacak?

KYK Bursu Taksitleri Ne Zaman Başlıyor?

KYK burs yapılandırmaları için 2021 yılının sonuna kadar başvuru yapabilirsiniz. Yapılandırma için biraz acele etmek gerekiyor. Kesin olmamak ile birlikte 2022 yılında birkaç ay daha yapılandırma sürecinin uzatılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Eğer yapılandırmadan yararlanmak istiyorsanız yılsonuna kadar başvurunuzu tamamlayın. Yapılandırma sonrasında borçlar 18 taksitte ödenecek. İsteyenler için taksit süresi daha kısa olabilir ancak maksimum 18 ay içerisinde KYK yapılandırma borçları ödenmek zorunda olacak. KYK yapılandırma sonrasında ilk taksit ödemeleri de 2022 yılının hemen başında başlıyor. 2022 yılı Ocak ve Şubat ayında KYK yapılandırma taksiti ilk ödemeleri yapılacak.

KYK Borcu Yapılandırma 2021 Başvuru ve Şartları

KYK Bursu Borç Faizleri Silinecek Mi?

KYK borçlarına ödeme yapılmazsa her ay 1.40 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. KYK borç faizleri ile alakalı Başkan Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yapmamıştı. Ancak gelen son bilgiye göre borç faizlerinin yüzde 90’ı silinecek.

Meclise gelen bir tasarı kabul edildi ve bu tasarı kanunlaştı. Hem af hem de yapılandırma ile alakalı yeni bir süreç başladı. KYK Borçlarınıza ait detayları Kredi Yurtlar Kurumu web sitesi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıyı Değerlendirin

0

5

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kullanmaktasınız :(

İçeriği görüntüleyebilmek için lütfen kullandığınız reklam engelleyiciyi kaldırınız.