KYK Borcu Yapılandırma Başvuru ve Şartları

5/5 - (91 votes)

KYK Borcu Yapılandırma, borcu olan herkes merak ediyor. Eğitim hayatını tamamlamış ancak iş bulmakta sorun yaşayan gençlerin en büyük kabusu hiç şüphe yok ki KYK borçları oluyor. KYK borcu nedeniyle yasal takibe giren kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yapılandırma nasıl yapılır? KYK Borcum Yasal Takipte Mi? diye merak edenler için birçok yeni bilgi aktaralım.

KYK Borç Faizleri Siliniyor! KYK Borcu Yapılandırma Geliyor

Kyk Borcu Yapılandırma 2022
Kyk Borcu Yapılandırma 2022,

KYK borç yapılandırması ile alakalı kararlar açıklandı. 18 Temmuz da açıklanan resmi gazete de yayımlanan karar ile KYK borçlarının faizleri silindi ve yeni yapılandırma kararı alındı. 2022 yılında KYK Borcu Yapılandırma nasıl olacak? KYK ödeme başvurusu nereden ve nasıl olacak?

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK Borç Yapılandırma Başvurusu için Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait İnteraktif Vergi Dairesi adresi olan https://ivd.gib.gov.tr adresine giriş yaparak E-Devlet bilgileriniz ile giriş yaparak vergi borcu yapılandırması yapabilirsiniz. KYK borcu olan vatandaşlarımızın izlemesi gereken yolları sizin için derledik.

  • Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi sitesine giriş yapıyorsunuz. (https://ivd.gib.gov.tr)
  • Açılan web sitesinde E-Devlet bilgileriniz ile giriş yapma seçeneği bulunmaktadır. E-Devlet bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek talimatlarla borcunuzu kısa sürede yapılandırabilirsiniz.
  • Ayrıca kyk borcu yapılandırmak için bulunduğunuz şehirdeki vergi dairesi müdürlüklerine de başvuru yaparak yapılandırma kapsamına giren borcunuzu hızlıca yapılandırabilirsiniz.

KYK Wifi Çıkış

KYK Kredi Taksitleri Ne Zaman Başlıyor?

KYK burs yapılandırmaları için 2022 yılının sonuna kadar başvuru yapabilirsiniz. Yapılandırma için biraz acele etmek gerekiyor. Kesin olmamak ile birlikte 2023 yılında birkaç ay daha yapılandırma sürecinin uzatılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Eğer yapılandırmadan yararlanmak istiyorsanız yılsonuna kadar başvurunuzu tamamlayın. Yapılandırma sonrasında borçlar 18 taksitte ödenecek. İsteyenler için taksit süresi daha kısa olabilir ancak maksimum 18 ay içerisinde KYK yapılandırma borçları ödenmek zorunda olacak. KYK yapılandırma sonrasında ilk taksit ödemeleri de 2022 yılının hemen başında başlıyor. 2022 yılı Ocak ve Şubat ayında KYK yapılandırma taksiti ilk ödemeleri yapılacak.

Kyk Borcu Yapılandırma 2022 Başvuru Ve Şartları
Kyk Borcu Yapılandırma 2022 Başvuru Ve Şartları

KYK Kredi Borç Faizleri Silinecek Mi?

KYK kredi borçlarına ödeme yapılmazsa her ay 1.40 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. KYK borç faizleri ile alakalı Başkan Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yapmamıştı. Ancak 18 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklamaya göre Kyk kredi borcu faizleri silinecek ve sadece anapara ödemesi yapılacak.

Meclise gelen bir tasarı kabul edildi ve bu tasarı kanunlaştı. Hem af hem de yapılandırma ile alakalı yeni bir süreç başladı. KYK Borçlarınıza ait detayları Kredi Yurtlar Kurumu web sitesi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

KYK Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

KYK Borç yapılandırması yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait ivd.gib.gov.tr adresinden E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra açılan sayfadaki talimatları izleyerek başvuru yapabilirsiniz.

KYK Borcu Peşin Ödenirse İndirim Olur Mu?

KYK Borcu ödemesinin başlangıç tarihinden önce yapılması durumunda yapılacak indirime erken ödeme indirimi denilmektedir. Bu indirim kredi borcunuzun Yİ-ÜFE borcu üzerinden hesaplanması ile belirlenmektedir. Kullanılan anaparadan herhangi bir indirim yapılmamaktadır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma En Fazla Kaç Taksit?

Öğrenim kredisi yapılandırma taksitleri en fazla 6, 9, 12 ve 18 ay olarak belirlenmektedir.

KYK Kredi Borcu Ne Zaman Silinir?

KYK Kredi Borcu silinmesi konusunda hükümet tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır. KYK Kredi borcu silinmesi konusu şu an gündemde yer almamaktadır.
Ancak 18 Temmuz 2022 tarihinde yapılan açıklamaya göre kyk kredi borç faizleri silinecek ve sadece anapara ödemesi yapılacak.

“KYK Borcu Yapılandırma Başvuru ve Şartları” üzerine bir yorum

Yorum yapın