FinansNasıl Yapılır?

Youtubedan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? sorusu son yıllarda gencinden yaşlısına herkesin merak konusu olmaktadır. Dijital sistemler üzerinden para kazanmak her geçen gün artış göstermektedir. YouTube’dan para kazanma şartları 2021 de kişiler arasında yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Eğer YouTube üzerinden sadece video izlemeye bir son vermek istiyorsanız, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için YouTube İş Ortaklığı Platformuna katılmanız gerekir. Böylece aylık bir gelir elde edilebilir. Ancak bilmeniz gereken bir husus kazancın izlenmeniz ve aboneleriniz ile doğru orantılı olacağıdır. Burada en az 1000 takipçinizin olması ve izlenmelerinizin de son 12 ayda 4000 saat olması gerekir.

Ardından sadece başvurmak kalır. Platform gerekli değerlendirmeyi yapınca size olumlu veya olumsuz bir yanıt dönecektir. Ancak reddedilmişseniz yine başvurma hakkınız da yer almaktadır.

Youtubedan Nasıl Para Kazanılır?

Reklamlarla Para Kazanma

Reklamlarla para kazanma YouTube kazanç tablosu için herkesin aklına gelen ilk seçenektir. Burada herkesin bildiği üzere video izlerken gelen reklamlar üzerinden gelir elde edilmektedir. Bunun için 18 yaşında olmanız ya da AdSense kullanarak ödemeleri yönetecek bir vasinizin bulunması gerekir.

Şartı sağlıyorsanız sadece hangi reklam tipini seçeceğiniz kalır. Bunlar şu şekildedir;

 1. Atlanabilir video reklamlar: İzleyici 5 saniye sonra atlayabilir.
 2. Atlanamayan video reklamlar: Videonun geçilmesi için izlenmesi gerekir.
 3. Bumper reklamlar: Video görüntülenmesi için maksimum 6 saniye süren ve atlanamayan videoların izlenmesi gerekir. Kullanmak için atlanabilir ve atlanamaz reklamlar etkinleştirilmelidir.
 4. Yer paylaşımlı reklamlar: Metin ya da görüntü içeren bu seçenekler, videonun alt tarafındaki yüzde 20’lik alanda gösterilir.

Bunlar hem mobilde hem de masaüstünde aktiftir. Seçtiğiniz reklam türü videolarda gösterilir. Ardından bunlar üzerinden size bir gelir sunulur.

Kanal Üyelikleri Üzerinden Gelir Kazanma

Kanal üyelikleri YouTube kazanç tablosu için ikinci seçenektir. Bu özelliğin aktif hale getirilmesi ile kişiler hesabınıza aylık ödeme ile katılabilir. Böylece yeni avantajlar elde eder. Türkiye de dâhil birçok ülkede kullanılabilmektedir. Kullanım şartları şöyledir;

 1. 1000 üzeri abonesi olmak
 2. YouTube İş Ortaklığı Programı Üyesi olmak
 3. 18 yaşının üstünde olmak
 4. Kanal üyeliklerini kullanabilen bir konumda olmak
 5. Çocuklara özel ayarlanmamış olmak
 6. Topluluk sekmesi olmak

Bu ve diğer şartları sağlıyorsanız bunun üzerinden de para kazanabilirsiniz.

Ürün Rafı Üzerinden Para Kazanma

YouTube üzerinden gelir elde edebileceğiniz bir diğer seçenek de ürün rafıdır. YouTube kazanç tablosu içinde olan bu madde ile resmi markalı ürünleri sergileyebilirsiniz. Ancak video sayfalarının tümünde gösterilmeyebilir.

Rafta 12’ye kadar ürün vardır. Görülen ürünlerin sırası farklı durumlara göre değişebilmektedir. İsterseniz kanalınızın tamamı için ürün rafı düzenleyebilir; isterseniz ayrı ayrı videolar için tercih edebilirsiniz. Eğer canlı yayın açmışsanız ve ürün sabitlemek istiyorsanız bu da mümkündür.

Super Chat ve Super Sticker Üzerinden Para Kazanmak

Super Chat ve Super Sticker da para kazanmanın seçenekleri arasındadır. YouTube kazanç tablosu içinde bu özellik renkli sohbet mesajları şeklinde görülmektedir. Bir izleyici bunları satın aldıktan sonra profil resmi akışın en üstünde yer alır. Ancak bu belirli bir süredir.

Bu süre satın alma tutarına bağlıdır. Kimin sizden bunları aldığını görmek istiyorsanız, YouTube Studio üzerinde oturum açtıktan sonra para kazanmanın altında olan Super seçeneğinden görebilirsiniz.

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube Premium Gelirleri Üzerinden Para Kazanma

YouTube bilindiği üzere bir süredir Premium hesapları sunmaktadır. Bu kapsamda izleyicilere birçok fırsat teklif edilir. Eğer YouTube kanalınız varsa ve İş Ortaklığı Programı içerisindeyseniz YouTube kazanç tablosu için onlardan da bir gelir elde edebilirsiniz.

Ancak burada bir Premium kullanıcısının videonuzu izlemesi gerekir. Ardından ilgili tutar size geçer. Mevcut olarak gelir üyelerin videonuzu izleme oranına bağlı şekilde hesaplanır. İndirilen içerikler izlenme süresine dâhildir. Buna arka planda oynatma da eklenir.

Firmalardan Reklam Alma

Firmalardan reklam alma YouTubedan nasıl para kazanılır 2020 seçeneklerinde de görülür. Bunun için İş Ortaklığına girmeniz gerekmez. Ancak ne kadar fazla aboneniz ve izlenmeniz varsa o kadar çok kazanma şansınız vardır.

Burada kazanç sağlama firmalar üzerinden olur. Bir firmaya mesaj atarak bir ürününü, hizmetini tanıtmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Yetkililer daha geniş bir kitleye hitap etmek isteyeceği için sizi bir reklam aracı olarak görebilir.

Eğer yüksek istatistikleriniz varsa onay alabilir, para kazanabilirsiniz.

YouTube’dan Para Kazanmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız şu gibi maddelere dikkat etmeniz gerekir;

 1. Kaliteli videolar çekme
 2. Videoların yüksek çözünürlüklü olması
 3. Konuları tam olarak işleme
 4. Düzenli paylaşımlar yapmak

Bu sayede daha fazla izleyicinin ilgisini çekmeniz mümkündür.

Youtube üzerinden para kazanma ile ilgili eğitimler için Youtube Akademi sayfasını https://creatoracademy.youtube.com/page/home adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kullanmaktasınız :(

İçeriği görüntüleyebilmek için lütfen kullandığınız reklam engelleyiciyi kaldırınız.