Youtubedan Nasıl Para Kazanılır

Bu İçeriğe Oy Ver post

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? sorusu son yıllarda gencinden yaşlısına herkesin merak konusu olmaktadır. Dijital sistemler üzerinden para kazanmak her geçen gün artış göstermektedir.

YouTube’dan para kazanma şartları 2021 de kişiler arasında yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Eğer YouTube üzerinden sadece video izlemeye bir son vermek istiyorsanız, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için YouTube İş Ortaklığı Platformuna katılmanız gerekir. Böylece aylık bir gelir elde edilebilir. Ancak bilmeniz gereken bir husus kazancın izlenmeniz ve aboneleriniz ile doğru orantılı olacağıdır.

Burada en az 1000 takipçinizin olması ve izlenmelerinizin de son 12 ayda 4000 saat olması gerekir. Tabi hepsinden önce gelir elde etmenin ilk şartı bir Youtube hesabınızın bulunmasıdır.

Ardından sadece başvurmak kalır. Platform gerekli değerlendirmeyi yapınca size olumlu veya olumsuz bir yanıt dönecektir. Ancak reddedilmişseniz yine başvurma hakkınız da yer almaktadır.

Youtubedan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube Kazanç Tablosu

Youtube Kazanç Tablosu, fenomenlerin ürettiği içerikler sayesinde elde ettikleri izlenme sayılarına göre değişiklik gösteriyor. Youtube’a reklam verenlerin bin reklam izlenmesi için ödedikleri bir ücret bulunuyor.

Youtube ise bu gelirin yüzde 55’ini içerik üreticilerine aktarmaktadır. Bu ücret ülkeden ülkeye ve içerik üreticilerinin izlenme sayılarına göre değişkenlik göstermektedir. Youtube içerik üreticileri video içeriklerinin 1000 kez izlenmesi ile ortalama 2 dolar ve 11 dolar arasında kazanç elde etmektedir.

Youtube kanalı sahipleri yayınladıkları videolarda sponsorlu ürün tanıtımları yaparak farklı yollar ile gelir sağlıyorlar. Ayrıca çoğu Youtube fenomeni video içeriklerinin daha çok gelir elde etmesi için Google Adsense reklamlarını kullanarak kazançlarını artırıyor.

Youtubedan Nasıl Para Kazanılır?

Youtubedan Nasıl Para Kazanılır sorusunu cevaplamadan önce sahip olduğunuz kanalın belirli şartları tamamlaması gerekiyor. Öncelikli şart para kazanma özelliklerine sahip olmaktır. Bu şartları yerine getirdiğinizde sizlerde Youtube gelirleri elde edebilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Şartları

 • Kanalınızın minimum 1000 takipçi / aboneye sahip olması,
 • Youtube Para Kazanma Politikalarının tamamına uyulması,
 • Yayınladığınız içeriklerin son 1 yıl içinde minimum 4000 saat izlenme süresini yakalamış olması,
 • Ayrıca bir Google Adsense hesabını kanalınıza bağlamanız gerekiyor.

Youtubedan Para Kazanma Yolları

Youtubedan Para Kazanma Yolları değişkenlik göstermektedir. Bir çok kişinin kullandığı yöntemlerin dışında yaratıcılığınızı kullanarak kendinizde farklı yollar geliştirebilirsiniz. Sizin için en çok bilinen Youtube’da Para Kazanma Yollarını derledik.

Reklamlarla Para Kazanma

Reklamlarla para kazanma YouTube kazanç tablosu için herkesin aklına gelen ilk seçenektir. Burada herkesin bildiği üzere video izlerken gelen reklam geliri elde edilmektedir. Bunun için 18 yaşında olmanız ya da AdSense kullanarak ödemeleri yönetecek bir vasinizin bulunması gerekir.

Şartı sağlıyorsanız sadece hangi reklam tipini seçeceğiniz kalır. Bunlar şu şekildedir;

 1. Atlanabilir video reklamlar: İzleyici 5 saniye sonra atlayabilir.
 2. Atlanamayan video reklamlar: Videonun geçilmesi için izlenmesi gerekir.
 3. Bumper reklamlar: Video görüntülenmesi için maksimum 6 saniye süren ve atlanamayan videoların izlenmesi gerekir. Kullanmak için atlanabilir ve atlanamaz reklamlar etkinleştirilmelidir.
 4. Yer paylaşımlı reklamlar: Metin ya da görüntü içeren bu seçenekler, videonun alt tarafındaki yüzde 20’lik alanda gösterilir.

Bunlar hem mobilde hem de masaüstünde aktiftir. Seçtiğiniz reklam türü videolarda gösterilir. Ardından bunlar üzerinden size bir gelir sunulur.

Kanal Üyelikleri Üzerinden Gelir Kazanma

Kanal üyelikleri YouTube kazanç tablosu için ikinci seçenektir. Bu özelliğin aktif hale getirilmesi ile kişiler hesabınıza aylık ödeme ile katılabilir. Böylece yeni avantajlar elde eder. Türkiye de dahil birçok ülkede kullanılabilmektedir. Kullanım şartları şöyledir;

 1. 1000 üzeri abonesi olmak
 2. YouTube İş Ortağı Programı Üyesi olmak
 3. 18 yaşının üstünde olmak
 4. Kanal üyeliklerini kullanabilen bir konumda olmak
 5. Çocuklara özel ayarlanmamış olmak
 6. Topluluk sekmesi olmak

Bu ve diğer şartları sağlıyorsanız bunun üzerinden de para kazanabilirsiniz.

Ürün Rafı Üzerinden Para Kazanma

YouTube üzerinden gelir elde edebileceğiniz bir diğer seçenek de ürün rafıdır. YouTube kazanç tablosu içinde olan bu madde ile resmi markalı ürünleri sergileyebilirsiniz. Ancak video sayfalarının tümünde gösterilmeyebilir.

Rafta 12’ye kadar ürün vardır. Görülen ürünlerin sırası farklı durumlara göre değişebilmektedir. İsterseniz kanalınızın tamamı için ürün rafı düzenleyebilir; isterseniz ayrı ayrı videolar için tercih edebilirsiniz. Eğer canlı yayın açmışsanız ve ürün sabitlemek istiyorsanız bu da mümkündür.

Super Chat ve Super Sticker Üzerinden Para Kazanmak

Super Chat ve Super Sticker da para kazanmanın seçenekleri arasındadır. YouTube kazanç tablosu içinde yer alan bu özellik renkli sohbet mesajları şeklinde görülmektedir. Bir izleyici bunları satın aldıktan sonra profil resmi akışın en üstünde yer alır. Ancak bu belirli bir süredir.

Bu süre satın alma tutarına bağlıdır. Kimin sizden bunları aldığını görmek istiyorsanız, YouTube Studio üzerinde oturum açtıktan sonra para kazanmanın altında olan Super seçeneğinden görebilirsiniz.

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube Premium Gelirleri Üzerinden Para Kazanma

YouTube bilindiği üzere bir süredir Premium hesapları sunmaktadır. Bu kapsamda izleyicilere birçok fırsat teklif edilir. Eğer YouTube kanalınız varsa ve İş Ortaklığı Programı içerisindeyseniz YouTube kazanç tablosu için onlardan da bir gelir elde edebilirsiniz.

Ancak burada bir Premium kullanıcısının videonuzu izlemesi gerekir. Ardından ilgili tutar size geçer. Mevcut olarak gelir üyelerin videonuzu izleme oranına bağlı şekilde hesaplanır.

İndirilen içerikler izlenme süresine dahildir. Buna arka planda oynatma da eklenir.

Firmalardan Reklam Alma

Firmalardan reklam alma YouTubedan nasıl para kazanılır 2020 seçeneklerinde de görülür. Bunun için İş Ortaklığına girmeniz gerekmez. Ancak ne kadar fazla aboneniz ve izlenmeniz varsa o kadar çok kazanma şansınız vardır.

Burada kazanç sağlama firmalar üzerinden olur. Bir firmaya mesaj atarak bir ürününü, hizmetini tanıtmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Yetkililer daha geniş bir kitleye hitap etmek isteyeceği için sizi bir reklam aracı olarak görebilir.

Eğer yüksek istatistikleriniz varsa onay alabilir, para kazanabilirsiniz.

Youtube dan Para Kazanmak i̇çin nelere dikkat edilmeli

YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız şu gibi maddelere dikkat etmeniz gerekir;

 • Kaliteli ve ilgi çekici videolar çekme
 • Videoların yüksek çözünürlüklü olması
 • Konuları tam olarak işleme
 • Düzenli paylaşımlar yapmak
 • Telif hakkı içeren videolar, sesler ve görseller kullanmamak

Bu sayede daha fazla izleyicinin ilgisini çekmeniz mümkündür.

Youtube üzerinden para kazanma ile ilgili eğitimler için Youtube Akademi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın