Ruhsat Seri No Nerede Yazar?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Ruhsat seri no, uzun yıllardı kullanılmakta olan ve oldukça basit bir sistemdir. Ruhsat seri no her bir aracın kimlik numarası gibi düşünülebilir. Bu nedenle araç sahiplerinin kendi araçlarına has bir ruhsat seri numaraları olmaktadır.

Peki ruhsat seri no nerede yazar? Pek çok araç sahibini ilgilendiren bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız. Ruhsat seri numarası ilk kullanılmaya başladığı dönemlerde iki yaprak olarak basılmaktaydı.

Bu iki yaprakta da araç ile ilgili bilgiler yer alıyordu ve araç sahibinin direkt olarak ruhsat seri numarasını öğrenmesi oldukça zordu. Ancak son zamanlarda ruhsat seri numarası tek yaprak üzerine basıldığı için bu durum çözüme kavuşturulmuş oldu.

Araç sahiplerinin pek çok konuda ihtiyaç duyduğu ruhsat seri no bilgisi, ruhsat belgesinin sağ alt bölümünde yer almaktadır. Araç ruhsatının sağ alt bölümünde bulunan belge seri no ibaresi aracın sahip olduğu ruhsat seri numarasını göstermektedir.

Ruhsat Seri No Öğrenme E-Devlet

Araç sahipleri bazı durumlarda araç ruhsatlarını unutmuş ya da kaybetmiş olabilir. Bu durumda da kişiler araçlarına ait olan ruhsat seri numarasını nasıl öğreneceklerini merak etmektedir. Ruhsat seri no öğrenme e-devlet üzerinden de yapılabilen bir işlemdir.

Araç sahiplerinin araçlarına ait olan ruhsat seri numarasını öğrenmeleri için ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Daha sonra kişiler aşağıdaki adımları takip ederek araçlarına ilişkin kaza, borç, sigorta ve muayene bilgilerine erişim sağlayabilir;

  • Adıma Tescilli Araç Sorgulama sayfasına giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik ve şifre bilgisi ile e-devlet sistemine giriş yapılır.
  • Sorgula sekmesi tıklanmalıdır.
  • Açılan sayfada detay bölümünü tıklayarak kişiler üzerlerine kayıtlı olan araçların ruhsat seri numaralarını kolaylıkla öğrenebilir.

E-devlet sisteminin yaygın olarak kullanılması pek çok alanda kolaylık sağlamaktadır. Bu alanlardan biri ise kişilerin sahip olduğu araçlarının ruhsat seri numaralarını öğrenmelerini sağlamasıdır. Artık günümüzde ruhsat belgesinin kaybedilmesi ya da unutulması bu uygulama sayesinde sorun olmaktan çıkmıştır.

Ruhsat Seri No

Ruhsat seri No ya da ruhsat belge seri no, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sisteminde kayıtlı olarak bulunan ve 6 rakam ile 2 harften oluşmakta olan bir numara olarak tanımlanır. Ruhsat seri no sayesinde bir araca ait verilen kolay bir şekilde takip edilebilir.

Ruhsat seri no uygulaması 2010 yılı itibariyle yürürlüğe konmuş uygulamalardan bir tanesidir. Ruhsat seri no sayesinde bir aracın herhangi bir trafik kazasına karışıp karışmadığı, aracın kimin adına kaydının bulunduğu ya da aracın herhangi bir borcunun olup olmadığı gibi durumlar öğrenilebilir.

Bu nedenle trafik polisleri yaptıkları çevirmelerde aracı kullanan kişilerden hem ehliyet belgesini hem de ruhsat belgesini talep etmektedir. Ruhsat seri no, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sisteminde kayıtlı olduğundan çevirme yapılan araçla ilgili bilgilere kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir.

Yorum yapın