Mahmut Efendi Neden Konuşmuyor?

Bu İçeriğe Oy Ver post

 Mahmut Efendi neden konuşmuyor diye pek çok kişi merak etmektedir ve bu konu ile ilgili olan tartışmalar vefatından sonra da devam etmiş ve gündeme gelmiştir. Mahmut Efendi ile ilgili olarak pek çok soru sorulmaya da devam etmektedir mesela Mahmut Efendi’nin neden öldüğü konusunda da pek çok şaibe çıkmıştır. Ancak Mahmut Efendi’nin resmi kayıtlara göre tedavi gördü hastanede böbrek hastalığı sebebiyle vefat ettiği bilinmektedir.

 Mahmut Efendi’nin Kaç Eşi Var?

 Mahmut Efendi’nin kaç eşi var konusunda ilk başta 1945 yılında ilk evliliğini yaptığını söyleyebiliriz. Mahmut Efendi ilk evliliğini 1945 yılında yapmış ve teyzesinin kızı Zehra isimli bir hanımefendi ile evlenmiştir. Mahmut Efendi’nin bu evlilikten 3 tane çocuğu olmuş ve Abdullah ve Ahmet isimli iki oğlu Fatıma isimli de bir tane kız çocuğu olmuştur. Bununla birlikte Mahmut Efendi’nin Zehra adındaki eşi 1993 yılında vefat etmiş ve daha sonra aynı yıl Müşerref isimli bir hanımefendi ile evlenmiştir.

 Mahmut Efendi Hangi Tarikattan?

 Mahmut Efendi hangi tarikattan konusunda da bu konularla ilgili olan pek çok kişi bir takım sorular sormaktadır. Mahmut Ustaosmanoğlu adındaki Mahmut Efendi Türk din adamı olarak bilinen mutasavvıf ve İsmailağa cemaatinin ilk lideri olarak bilinmektedir.

 Mahmut Efendi Kime El Verdi?

 Mahmut Efendi vefat ettikten hemen sonra Mahmut Efendi kime el verdi konusunda da tartışmalar ve yoğun bir merak söz konusu olmuştur. Mahmut Efendi kendisi öldükten sonra Kimin bu tarikatın başına geçerek yöneteceğini tayin etmek adına el vereceği kişi olarak Hasan Kılıç’ı seçmiştir.

 Mahmut Efendi’nin tarikatın başına geçmesi için Hasan Kılıç’a el var diye bilgisini Mahmut Efendi’nin büyük oğlu cenazesi esnasında belirtmiştir. Bundan sonra bu tarikatın liderliğini Hasan Kılıç üstlenecek ve devam ettirecektir.

Mahmut Efendi Neden Konuşmuyor
Mahmut Efendi Neden Konuşmuyor

 Mahmut Efendi Kimin Öğrencisi?

 Mahmut Efendi kimin öğrencisi konusu ile ilgili olarak da bir araştırma yapmak gerekir. Çünkü bir dini lider olmak ve şeyh unvanını kazanmak o kadar da kolay bir şey olmamakla birlikte bu işin birinden mutlaka öğrenilip daha sonra da el alınarak devam ettiği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı da Mahmut Efendi Hazretleri için kimin öğrencisidir soruları oldukça büyük bir ses getirmektedir.

 Mahmut Efendi öğrencilik yılları sırasında bu işlerle uğraşmaya devam etmiş ve bir yandan da okumaya ve okutmaya gönül vermiştir. Bu noktada Mahmut Efendi ile ilgili olarak öğrencilik yıllarından sonra askere gittiğini ve 1952 yılında yapmakta olduğu askerlik görevi sırasında Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile tanıştığını söyleyebiliriz.

 Ahıskalı Ali Haydar Efendi, Mahmut Efendi’ye son derece derin bilgilerini sunarak onu eğitmiş ve bu yolda ilerlemesini sağlayan bir öğretmen olmuştur. Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile tanışmak Mahmut Efendi’nin hayatında dönüm noktası olmuştur diyebiliriz.

Yorum yapın