Kamu Personel Alımı

5/5 - (1 vote)

Kamu Personel Alımı 2022 yılında da devam edecek. Devlet bünyesinde çalışmak isteyen birçok memur adayı, gözlerini kamu personeli alımlarına çevirmiştir. Lisans, ön lisans ve ortaöğretim KPSS sınavları sona erdikten sonra kamu personeli adayları, sabırsızlıkla kamu personel alımlarını bekliyor. Sağlıkçıları, öğretmenleri, polis ve asker adayları gibi birçok memur adayını sevindirecek haber geldi. Kamu kurumlarına 100 bin personel alınacaktır.

1 Ocak 2022 tarihinde 22 kurumun açıklamalarına göre 3500 personel alımı olacağı belirtilmiştir. Aynı zamanda kamu kurumlarına 6 bin civarı engelli personel alımı olacaktır. Pandemi nedeniyle, sağlık sektöründe çalışan sayısı daha çok artacak. Bundan dolayı sağlık kurumlarına birçok sağlıkçı alınacaktır. 2 Ocak 2022 cumartesi günü itibariyle Üniversite kurumları bin adet sağlık personelinin alınacağını belirtmiştir.

Kamu personeli seçme sınavına girip iş bulamayan ve atanamayan adayların yüzü gülecek. Bu bağlamda kamu personeli alım giderleri, personel kapsamında devlet tarafından artırılarak, daha çok istihdam imkanı sağlanması amaçlanmıştır. 35 bine yakın personel alımı süreçleri devam ederken, kamuya 65 binin üzerinde personel alımı yapılacağının da belirtilmiştir. Personel alımlarında engelli personellerden alım çok fazla yapılarak, Türkiye genelinde engelli çalışan sayısı 64 bini geçmeyi hedeflenmektedir. Engelli memur alımı sayesinde, engelli kamu adaylarının da yüzü gülecek.

Kamu Personel Alımı

22 Devlet Kurumu Personel Alımı Yapacak!

Kamu personel alımları kapsamında kurum ve kuruluşlar ilan vermeye devam ediyor. 22 kurum 1 Ocak 2022 itibariyle personel alınacağına dair ilan vermiştir. Bütün memur adaylarını sevindirecek bu bilgiler ışığında, adaylar hangi kuruma kaç memur alınacağını merakla beklemektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğüne, 500 yurt yönetim personeli alınacaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesine 5 uzman yardımcısı olarak personel alımı yapılacağına dair açıklamıştır. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü birimince 40 öğretmen alınacağına dair açıklama yapılmıştı.

İlginizi Çekebilir: Kamu Personel Alımı 2022

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının da yakın bir tarihte 250 uzman yardımcısının görevlendirilmesine dair açıklama yapıldı. Yine Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da 826 işçi alımı yapılacağına dair bir açıklama yayınladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 30 bilişimci uzman yardımcısı alacaktır. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü 145 personeli bünyesine, sözleşmeli olarak istihdam edecektir. Devlet hava meydanları işletmesi 26 personel yapılacağını açıklamıştır.

Birçok üniversite kurumu da sağlık personeli alınacağını belirtmiştir. Tübitak kurumu 90 personel istihdam edeceğini açıklamıştır. Milli Savunma Bakanlığı, uzman yardımcısı ve memur alınacağını açıklamıştır. Bu kurum ve kuruluşlara başvuru yapmak için, kurumların sitesinden başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Sağlık Kurumları Sözleşmeli Personel Alacak!

Sağlık kurumları açıklamalara göre 16 bin sözleşmeli olarak kamu personeli alınacaktır. Covid-19 sürecinden dolayı birçok sağlık personellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda Resmi gazetedeki açıklamalara göre 16 bin personel alınacağı belirtilmiştir. Fakat sağlık kurumlarına personel alımlarının yapılacağı henüz belli değildir. Bu bağlamda sağlık personeli adayları, Sağlık Bakanlığının personel alınacağına dair, açıklamalarını beklemektedir.

Kamu Personel Alımı Başvuru Şartları

Kamuya 100 bine yakın personel alınacağını duyan bütün kamu personeli adayları merakla hangi kurumların ve kuruluşların alım yapacağını beklemekte. 22 kamu kurumu 1 Ocak 2022 Yeni yılda personel ilanlarını vermiştir. Diğer kurumlar ise personel alımına dair ilan vermeye devam ediyor. Aynı zamanda personel adayları başvuru şartlarını sürekli takip ediyor. Kamu kurumlarının her biri ayrı ayrı olarak personel alımı yapmaktadır. Bundan dolayı da kurum ve kuruluşlarda, başvuru şartları farklıdır. Bu bağlamda başvuracağınız kamu kurumunun ilgili sitesine girerek, başvuru kılavuzundan başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz.

Yeni yıl 2022 yılında kamu personeli alımı süreçleri başlamasıyla adaylar merakla ilgili kurumların ilanlarını beklemekte. KPSS sınavı sona erdikten sonra atanamayan ve iş bulamayan adaylar başvuracakları kurumun personel ilanlarını bekliyor. 22 kurum personel alınacağına ilan verdi ve diğer kurumlarda ilan vermeye devam ediyor.

Yorum yapın