İstifa Dilekçe Örneği Word

Bu İçeriğe Oy Ver post

Günümüzde insanlar için pek çok yeni istihdam alanı oluşmuştur. Bu nedenle kişiler bazı zamanlarda sektör değiştirmek ve kariyerlerine yeni bir yol çizmek de istemektedir. Böyle durumlarda kişilerin halihazırda çalıştıkları yerden ayrılmaları gerekmektedir.

Bir iş yerinde çalışan kişinin kendi isteği ile işinde ayrılma hakkı bulunmaktadır. Ancak kişi işinden ayrılmak için istifa dilekçesi yazmalıdır. Bu istifa dilekçesi ile yetkili mercilere işi bırakmak istediğinde beyan etmektedir.

İstifa dilekçesi örneği Word dosya şablonlarının arasında bulunmaktadır. Ancak yine de kişiler kendi el yazıları ile de bir istifa dilekçesi kaleme almak isteyebilirler. Bu durumda istifa dilekçesinin resmi bir belge özelliği kazanması için dikkat etmeleri gereken bazı hususlar olmaktadır.

İstifa Dilekçesi Örnekleri
İstifa Dilekçe Örneği Word

Kişiler, işlerinden istifa edip etmemek konusunda detaylı bir şekilde düşünmelidir. Çünkü bazen kişileri işten ayrılmaya iten sebepler gerekli kişiler ile görüşüldüğünde düzeltilebilir olmaktadır. Örneğin, maaş yüzünden işinden ayrılmayı düşünen biri amiri ile konuşarak bu durumu çözebilir.

Yine de işinden ayrılmaya kararlı olan kişiler, düzgün yazılmış bir istifa dilekçesine ihtiyaç duyar. Bu istifa dilekçesi el ile yazılabileceği gibi, bilgisayar üzerinden de yazılabilir. Her iki durumda da istifa dilekçesinin uygun bir dille yazılması şarttır.

Usulüne Uygun İstifa Dilekçesi Örneği

İstifa dilekçesinin belirli bir kalıpta ve dil ile yazılması gerektiğini öğrenen kişiler istifa dilekçelerini yazmadan önce usulüne uygun istifa dilekçesi örneği arayışında olmaktadır. Bir istifa dilekçesinin usulüne uygun yazılması son derece önemlidir.

İstifa dilekçesi yazmak isteyen bir kişinin eğer dilekçeyi el ile yazmak istiyorsa, bir adet A4 kağıdına ve mavi mürekkepli kaleme ihtiyacı olacaktır. Eğer kişi istifa dilekçesini bilgisayar üzerinden yazmayı düşünüyor ise bir Word dosyasında yazı tipi olarak Times New Roman, Calibri ya da Arial yazı tiplerinden birini kullanabilir.

Whatsapp Çevrimiçi Takip – Numara İle Whatsapp Takip

Youtube Premium Fiyat

İstifa dilekçesinde hangi yazı tipi kullanılıyor olursa olunsun, punto büyüklüğünün 10 ila 12 arasında olması gerekmektedir. Ayrıca sayfanın kenarlarından 1” kenar boşluğu bırakılmalıdır. Paragraflar arasında da tek aralık bırakmaya özen göstermelisiniz.

İstifa Dilekçe Örneği Word
İstifa Dilekçe Örneği Word

Sade İstifa Dilekçesi

Çalıştığı iş yerinden ayrılmak için istifa dilekçesi yazacak olan kişilerin sade istifa dilekçesi yazmaya özen göstermeleri gerekmektedir. İstifa dilekçenizi paragraflara bölerek her paragrafta belirli bir konu üzerinden gitmelisiniz.

İstifa dilekçesini çok uzun tutmamak, mevcut durumu açıkladıktan sonra işinizi bırakmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca çalışanların kendi istekleriyle işlerinden ayrılmaları için yasalar tarafından istifa dilekçesi teslim edilmesi için belirli zaman aralıkları belirlenmiştir.

Bu zaman aralıkları işinde henüz 6 aydan fazla çalışmamış çalışanlar için 2 hafta, 6 ay ile 18 ay arasında bir süredir iş yerinde çalışanlar için ise bu süre 4 hafta önce olarak belirtilmektedir. Bu sebeple istifa dilekçenizi belirtilen zamanlarda teslim etmeniz hak kaybına uğramamanız için önemlidir.

“İstifa Dilekçe Örneği Word” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, makaleniz için teşekkür ederim. Ancak, makalenizde istifa dilekçesinin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında daha fazla bilgi verilebilirdi. Örneğin, istifa sebeplerini nasıl belirtmeliyiz veya dilekçeyi kimlere sunmalıyız gibi konulara da değinilebilirdi. Bu konuda daha geniş ve ayrıntılı bir makale yayınlamanızı öneririm. Tekrar teşekkürler!

    Yanıtla

Yorum yapın