Esnaf Kredisi Desteği

Bu İçeriğe Oy Ver post

Esnaf Kredisi Desteği, pandemi sürecinde maddi yardım başvurusu arayan esnaflarımıza müjde. Çeşitli meslek kollarında kendi işinin patronu olan esnafların nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla esnaf kredisi veriliyor. Tamamen faizsiz olarak bütün esnaf ve sanatkarlara 2022 yılında esnaf kredisi sağlanacak. Esnaf ve sanatkarları ilgilendiren bu destek kredisi sayesinde, esnaflar indirimli bir krediye sahip olacaklar. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren faaliyete geçen bu kredi hizmeti, bütün esnafların da yüzünü güldürdü.

Esnaf Kredisi

Esnaf Kredisi, bütün vergi belgesi olan esnaflar faydalanabilecek. Özellikle esnaf kredisine başvuran vatandaşların, 1 yıllık işçilik belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bir yıllık işçilik belgesine sahip olmayan vatandaşlar, faizsiz krediden faydalanmaları mümkün değildir. Aynı zamanda vatandaşlar, bir yıl içinde dükkan açtığını belgelemeleri gerekiyor. Bir yıl içinde işletme açtığını belgeleyenler ve bir yıllık ustalık belgesi olanlar, faizsiz destek kredi hizmetinden faydalanacaklar.

2022 yılında destek kredisinden, kuaför, kafe, lokanta gibi bütün işletmelerin sahibi esnaflar faydalanacak. Çömlek ustaları, Oltu taşı işçileri, el dokuma ustaları gibi bütün sanatkarlar da 2022 yılında faaliyette olan, destek kredisinden faydalanacaklar. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan bütün esnaf ve sanatkarlara, 100 bin TL’ye kadar faizsiz destek kredisi sağlanacak.

Esnaf Kredisi Desteği Nasıl Kullanılır?

Esnaf ve sanatkar işçilerin 100 bin liraya kadar destek kredisinden faydalanmaları için mutlaka

  • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini almaları gerekmektedir.
  • Eğitimini bitiren ve esnaf kredi başvurusu yapacak vatandaşların, 30 yaşını geçmemesi gerekmektedir.
  • Devlet tarafından alınan karara göre, son 1 yıl içinde vergi mükellefi olmayanlar veya sonlandıranlar, bunun yanında, ticaretini sonlandıranlar, destek kredisinden faydalanamayacaklar.

Maddi Yardım Başvurusu

2022 Yılında Esnafa Destek Kredi Sınırı 100 Bin TL

 

Esnaf ve sanatkar ustaları, destek kredisinden en fazla 100 bin TL’ye kadar yararlanacaklar. Bütün işletme sahiplerine ve sanatkar ustalara sermaye ve hammadde gibi ihtiyaçların karşılanması için sunulan bu hizmet ile %100 faiz indirimi sağlanacak. Önceki yıllarda kredi kullananlar ve kredi bakiyesini 2022 yılına devredenler, alınan karardan sayılanlar dışında kalacak. Bu bağlamda bakiyesini 2022 yılına devredenler, destek kredisi kapsamında, %50 oranında indirimden faydalanacak.

Devlet tarafından sağlanan destek kredisi, farklı bir amaçla kullanıldığı takdirde ve farklı bir amaçla kullananlar teşhis edildiğinde, vatandaşlar gelir kaybı uygulamasından tamamen çıkarılacaktır. Bundan dolayı destek kredisi karar kapsamında çeşitli uygulamalar yapılacaktır.

Esnaf ve sanatkarlar, 1 yıl içinde destek kredisinden sadece 2 kez faydalanabilecekler. Borcu olan vatandaşlar bu krediden yararlanamayacak. Aynı zamanda, kredi borcu olan ve geri ödemesi devam eden ve ertelenmiş, taksitlendirilmiş gibi kredi uygulamaları almış olanlar kesinlikle indirim kredisinden faydalanmaları mümkün değildir. 5 Yıl içinde faiz destekleri alanlarda esnafa destek kredisi uygulamalarından yararlanamazlar.

Esnaf Kredi Başvurusu

Esnaf Kredisinin Avantajları

Birçok meslek grubunu barındıran esnaflara ve sanatkarlara sağlanacak olan kredi hizmeti, büyük destek kredisidir. Çünkü bütün işletme sahipleri ve sanatkar ustaları, bu kredi sayesinde birçok malzemesini, ham maddesini, iş makinelerini ve birçok işine kolaylık sağlayacak ekipmanları alabilecek. Üstelik bütün vatandaşlar bu krediden, tamamen faizsiz olarak faydalanacak. Vatandaşlar talep ettiği kredi miktarını aldıktan sonra ödemelerini faizsiz olarak yapacak ve kolaylıkla ödeyebilecek.

Berberlerin, kırtasiyelerin, marketlerin, sanat ustalarının iş hayatını daha çok kolaylaştıran esnaf kredisi bütün, esnaf ve sanatkar ustalarını kapsamaktadır. İşyerlerinin ve ustaların yüzünü güldüren bu kredi sayesinde esnaflar işlerinde döner sermayesine katkıda bulunabilecek.

Sanatkar ustaları, hammadde ihtiyacını karşılayabilecek. Vergi levhasına sahip olan bütün vatandaşlar esnaf kredi başvurusu ile tam 100 bin TL’ye kadar destek kredisi çekebilecek. Aynı zamanda vatandaşlar destek kredisinden şartlara alınan kararlara uyulduğu takdirde yılda iki kez faydalanabilecek. Aynı zamanda vatandaşlara maddi yardım da sağlanacak. Bundan dolayı maddi yardım almak isteyen vatandaşlar, maddi yardım başvurusu için ilgili kurumdan bilgi alabilirler.

“Esnaf Kredisi Desteği” üzerine bir yorum

Yorum yapın