11 İsmi Azam Duası Okuyanların Yorumları

3.3/5 - (9 votes)

11 İsmi Azam Duası Okuyanların Yorumları neler belirtiyor? İsmi Azam duası günümüzde birçok kişi tarafından duyulan ancak bilinmeyen dualardan bir tanesidir. Anlam olarak Allahü Teala’nın en büyük isimleri demektir. İsmi Azam,

 1. Ferd,
 2. Adl,
 3. Hakem,
 4. Kayyum,
 5. Hayyum isimlerinden oluşur.

Bu dua okuyanların isteklerinin kabul olduğu, reddedilmediği dua olarak da adlandırılmaktadır. Dolayısıyla önemi oldukça fazladır. Bugün duayı okuyan pek çok kişi olduğu için 11 ismi azam duası okuyanların yorumları insanlar tarafından sık sık sorulur. Eğer arama motorlarını incelerseniz, çok sayıda yoruma ulaşabilirsiniz.

İsmi Azam duası hadis kitaplarında ve alimler tarafından belirtilmekte, edilmesi tavsiye edilmektedir.

11 İsmi Azam Duası Okuyanların Yorumları

İsmi Azam Duası Nasıl Edilir?

İsmi Azam duası günümüzde birçok insan tarafından duyulan dualar arasındadır. Ancak 11 ismi azam duası nasıl edilir bilinmez. Her ne kadar zor gibi dursa da internette kolay bir şekilde bulabilir ve okuyabilirsiniz.

Her ne kadar uzun gibi görülse de Arap harfleri ile yazılı şeklini kolay bir şekilde bulabilir ve farklı bir kağıda yazabilirsiniz. Bunu günün istediğiniz bir zamanda okuyabilirsiniz. Ancak bu sırada bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır. Öncesinde abdest almanız gerekmekte olup bazı alimler, öncesinde hacet namazı kılınmasını da söylemektedir.

Bu nedenle gusül abdesti almanız da gerekir. Eğer duayı her gün ederseniz faziletlerini de görebilirsiniz. Hacet namazı kılmasını bilmiyorsanız bunun nasıl kılındığını internetten görebilir, buna göre kılabilirsiniz.

TOGG Fiyat Listesi de ilginizi çekebilir.

11 İsmi Azam Duası Okuyanların Yorumları

11 ismi azam duası Allahü Teala’ya dua etmek, kötülüklerden korunmak ve arzuların gerçekleşmesi için edilmektedir. Eğer içten bir şekilde, Allahü Teala’nın merhametine sığınarak gerçekleştirilirse her kapıyı açar.

Özellikle Cuma günleri, Cuma namazı saatlerinde okunursa duanın Allahü Teala katında kabul olacağına, reddedilmeyeceğine inanılır. Rivayete göre Hz. Muhammed S.A.V. bir Cuma günü mescitte namaz kılarken, bir kişi ismi azam duası okur. Namaz ardından peygamber efendimiz bu duayı kim yaparsa, Allah katında kabul edileceğini buyurmuştur.

Bu bakımdan İsmi Azam duası faziletleri oldukça fazladır. Bunu bilmeniz ve dua etmeniz tavsiye edilir.

İsmi Azam Duası Dilek İçin Nasıl Okunur?

Peygamber efendimiz tarafından rivayet edildiğine göre İsmi Azam ile Allah’a dua eden kişilerin tüm dilekleri kabul edilmektedir. Bu bakımdan 11 ismi azam duası düzenli bir şekilde her gün edilmelidir. Özellikle sabah vakitlerinde okunması daha uygun ve münasip görülmüştür. Aynı zamanda abdestli bir şekilde okumak da daha faziletli olarak kabul edilmiştir.

Dua okunurken kıbleye yönelmeli, ardından 3 kere Fatiha ve İhlas okunmalıdır. 1 kere Ayete’l Kürsi okunduktan sonra İsmi Azam Okunmalıdır. Bu dua herhangi bir ihtiyaç ve gereksinim için edilebilir.

11 İsmi Azam Duası Okuyanların Yorumları
11 İsmi Azam Duası Okuyanların Yorumları

11 İsmi Azam Duası Ne Zaman Edilebilir?

Peki, 11 ismi azam duası ne zaman edilebilir? Bu duaları okumak için herhangi bir zaman bulunmaz. Dolayısıyla günün herhangi bir vaktinde edilebilir. Ancak sabah zamanlarında etmek daha fazla teklif edilmektedir.

Ayrıca duaların makbul olduğu zamanlarda bu duayı etmek de tavsiye edilir. Bunların arasında şu gibi vakitler yer almaktadır;

 1. Mübarek gün ve geceler
 2. İftar zamanları
 3. Ezan okunurken
 4. Ezan ve kamet arası
 5. Namaz kılarken, secdedeyken ve namazlardan sonra
 6. Hastayken
 7. Kalbinde  incelik hissedildiği zaman
 8. Oruç tutarken
 9. Yağmur yaparken
 10. Kur’an-ı Kerim hatmedildikten sonra

Bu gibi zamanlarda da 11 ismi azam duası okunabilir.

Yorum yapın