Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Zabıt katibi nasıl olunur konusunda adliyelerde görülen zabıt katipliği sınavlarına girmeden öncesinde bu mesleğin gerektirdiği özelliklerin neler olduğu ve sistemlerin nasıl olduğu, hangi okul mezunu olduğunun bilinmesi gerekir. Zabıt katibi alımları için her sene başvuru tarihlerinde müracaatlar alınmaktadır.

Bu kapsamda senede 13 bin adalet bakanlığı personeli alınmıştır ve bu personel kadroları içerisinde 3 bin tanesi ise icra katipleri ile zabıt katipligi oluşturmaktadır. KPSS üzerinden yeterli puanı alan mezunlar ayrıca on parmak için bilişim on parmak katiplik metinlerine çalışarak ilan tarihine ve uygulamaya kadar pratik yapabilmektedir.

Zabıt Katibi Ne İş Yapar?

Zabıt katibi ne iş yapar adliyelerde görülen davalarda, seçim kurullarında ve icra dairelerinde, hem yazışma hem de dosyalamanın yapılmasından, duruşma tutanaklarının düzenlenmesine kadar tüm kalem işlerini kapsayan görevlerde yükümlü meslek grubunun adıdır. Zabıt katiplerinin atma işlemleri Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir. Mahkemelerde hakimlerin söyledikleri her sözcüğü yazıya geçmekle sorumlu olan yardımcı yargı personelleri zabıt katibi olarak tanımlanır.

Zabıt katibi işlem işlerinin yanında mahkeme ve savcılığa çeşitli nedenlerle istek veya şikayette bulunmak amacıyla gelen yurttaşlara da muhatap olan ilk kişidir. Sorunlara çözüm getirebilmek adına vatandaşlar ile son derece etkili bir iletişim kurmak zorundadır.

Zabıt Katibi Maaşları
Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt Katipliği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Zabıt katipliği başvuruları nasıl yapılır konusunda başvurular e-devlet üzerinden giriş yaparak e-devlet şifresi ile başvuru tarihlerinde ‘’Adalet Bakanlığı İş Başvurusu’’ ekranını kullanarak gerçekleştirilecektir. Şahsen veya posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmez ve detayları da başvuru kılavuzu e-devlet üzerinden görselleri ile beraber inceleyebilirsiniz. Zabıt katibi olmak için bazı şartlar bulunur ve bilgisayar bilmenin dışında bazı istenen başvuru şartları şu şekilde özetlenebilir,

  • En az lise mezunu olmak
  • T.C. vatandaşı olmak
  • Lisans, ön lisans, ortaöğretim KPSS’ye girerek geçerli 70 puan almak
  • KPSS puanı alım tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmamış olması

Gibi şartlar gerekmektedir ve adalet bakanlığı alım ilanlarına başvuru yapmak gerekir. Adalet Bakanlığı zabıt katipligi alım ilanına bu puan ile başvurmak gerekir. Alımlarda lisans mezunlarının P3 ön lisans ve P93 ve ortaöğretim için P94 puanı esas almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Hakim ve Savcı Maaşları 2022 Güncel

Zabıt Katibi Görevleri Nelerdir?

Zabıt katibi görevleri nelerdir konusunda bölge idare mahkemelerinde, adliyelerde seçim kurullarında, icra dairelerinde ve duruşma tutanaklarını düzenleyen ve yazan kişiye denmektedir. Zabıt katibi olan kişiler icra takiplerini yapar, tebligat, ara karar, müzakere takibi, tutanak kararlarını duruşma günlerinde veya öncesinde yazmakla yükümlüdür. Ayrıca tutuklama, serbest bırakma yazıları, hüküm özetlerini yazarak ilgili makamlara ulaştırmaktadırlar.

Zabıt katibi olmak için bazı şartlar bulunmaktadır ve bunların arasındaki en belirgin özellik bilgisayar kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olarak gelmektedir. Bu meslek ile alakalı üniversite veya lise mezunu olan kişilerin ekstra olarak bir belgeye ihtiyaçları bulunmaz.

Zabıt Katipliği Şartları

Zabıt katipliği şartları bakıldığı zaman istenen özel şartlardan bazıları yüksek okul veya fakültelerin bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksek okulları bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Zabıt katibi alımı ve şartları konusunda lise dengi veya dengi okullardan mezun olması gerekmektedir. Bunun dışında daktilo ve bilgisayar dersinin başarılı bir şekilde tamamlandığının belgelenmesi gerekir.

Zabıt katipliği şartları arasında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı veya kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenmiş olan kurslar neticesinde verilen bilgisayar belgesine sahip olmak gerekir. Mübaşir pozisyonunda görev almak için ve sözlü ve yazılı sınavlardan verilen oranda başarılı olunması ise en az lise veya dengi bir okuldan mezun olunması gerekir.

Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt katibi maaşları bakıldığı zaman ortalama olarak aylık olarak 7 bin TL civarındadır En düşük zabıt katibi maaşı ise 6 bin TL civarında olabilmektedir. En yüksek ise ortalama olarak 8 bin TL civarında değişebilmektedir. Ortama olarak maaşlar çalışılan yere, mesleki tecrübeye göre değişebilmektedir.

Zabıt katibi olmak için en az lise mezunu olmak gerekir ve lise veya dengi okullardan bilgisayar veya ticaret bölümlerinden mezun olması gerekir. Zabıt katibi başvurularında KPSS puanı istenir ve bu nedenle sınava girmek şart bir durumdur. Bu nedenle girmek şarttır. Böylece başvuruları tamamlayarak zabıt katibi olunabilir.

Yorum yapın