Yurtdışı Sağlık Personeli Alımı

Bu İçeriğe Oy Ver post

Yurtdışı sağlık personeli alımı 2023 senesi ile birçok ülkede sağlık personeli olarak çalışmayı kapsar. Yurtdışında sağlık personeli olan için iki farklı alternatif bulunuyor bunlardan biri Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışırken yurt dışında görevlendirilmektir, diğer ise denklik işlemlerinin tamamlanarak yurt dışındaki bir kurumda iş bulmaktır.

Güncel olarak Sağlık Bakanlığı üzerinde çalışmakta olan personel için 2023 senesinde yurt dışında sağlık personeli olmanın en kolay yoludur.

Yurtdışı Sağlık Personeli Alımı

Bakanlık bünyesinde yurt dışı görevlendirmelerdir ve bu yöntemle beraber sağlık personeli hem mevcut işini terk etmemiş olur hem de yurt dışında çalışma şansı elde edebilmektedir. Yurt dışı görevlendirmeleri, Bakanlıkların ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilir ve ihtiyaç olması durumunda uzatılabilmektedir. Yurt dışında görevli olan personelin görev süresinin uzatılması talebinde Yurtdışı Sağlık Tesisleri Görev Talep Değerlendirme Komisyonu tarafından onay verilir.

Sağlık Bakanlığı Yurtdışı Sağlık Personeli Görevlendirme Şartları

Sağlık bakanlığı bünyesinde yurtdışı sağlık personeli alımı birçok kişinin ilk başvuruları arasındadır. Yurt dışı sağlık tesislerinde görev almak isteyen personellerin bazı şartlarını taşıması gerekir. Bu şartlara bakıldığı zaman,

 • Personeller, hali hazırda çalışmaya devam ettiği kurumlar üzerinde çalışıyor olması gerekir ve branş bazında yalnız olmaması gerekir.
 • Adayın, başvuru yaptığı branşta en az 3 sene deneyim sahibi olması gerekir.
 • Adaylar, başvuru yapılan branşın gerektirdiği eğitim belgesi ve sertifikalarına sahip olmaları gerekmektedir. Bu maddeye bakıldığında özellikle yoğun bakım, acil servis, diyaliz, ameliyathane gibi birimlerde görev almayı düşünen adayların 40 yaşından büyük olması gerekir.
 • Diğer sağlık hizmetleri sınıfında başvuru yapmayı düşünen adayların da 45 yaş üzerinde olmaması gerekir.

Gibi şartlar Sağlık Bakanlığı tarafından yurt dışı görevlendirmeleri için yayınladığı ilanlarda farklı şartlarda isteyebilmektedir, bu nedenle güncel ilan duyuruları adaylar tarafından titizlikle incelenir.

Sağlık Bakanlığı Yurt Dışı Sağlık Personeli Alımı Başvurusu

Yurtdışı sağlık personeli görevlendirme başvuruları için Sağlık Bakanlığı bünyesinde yurt dışında görev yapmak isteyen adayların Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü internet sitesini yakından takip etmesi gerekebilir. Belirli dönemlerde bakanlık tarafından yurtdışında görevlendirilmek üzere personel alımı ilanına çıkarılır ve bu alım ilanını koordinasyonu gerçekleştirilen birim olan Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanır.

Adayların yayınlanan ilanın ekinlerinde bulunan Yurt Dışı Sağlık Tesislerinde Görev Talep başlıklı başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurulması ve belirtilen birime başvuru tarihleri içerisinde teslim edilmesi gerekir.

Yurtdışında Sağlıklı Olarak İş Bulmak İçin Ne Gerekir?

Yurt dışında sağlıkçı olarak iş bulmak ve sağlık personeli olarak çalışmak için çalışmak istene ülkede denklik işlemlerini tamamlayarak iş bulmaktır. Adayların denklik süreci içerisinde denklik almak ve çalışmak istenen ülkeye göre zor olabilir veya kolay olabilir.

Denklik sürecinin zorluğu genel olarak ülkeden ülkeye değişir fakat genel olarak doktorlar için denklik süreci diğer branşlardaki sağlık personellerine kıyasla daha zordur.

Yurt dışında denklik almak ve çalışmak isteyen sağlık personelleri öncelik olarak gitmek istedikleri ülkeyi ve o ülkelerdeki denklik süreçlerini araştırmalıdır.

Denklik işlemlerini tamamlayan personeller, global iş sitesi olan Linkedin başta olmak üzere o ülkedeki yerel iş arama sitelerini kullanarak yurt dışı iş başvurularını gerçekleştirebilirler. Örnek olarak Almanya’daki ünlü iş bulma siteleri, Indeed gibi siteler üzerinden göz atarak başvuru yapabilirsiniz.

Yurtdışı Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?
Yurtdışı Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışı Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışı sağlık personeli maaşları ne kadar bakıldığı zaman Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan görevlendirmelerde personellerin Türkiye’deki maaş ödemeleri devam etmektedir. Personel ayrıca, yurt dışında bulunduğu süre boyunca dolar üzerinden ek ödeme alırlar. Bu ödemeler Resmî Gazete üzerinden yayınlanan cetvele göre gerçekleşir ve aylık olarak değerlendirdiği zaman aylık 2600 dolar ile 3400 dolar arasındadır.

Yurtdışı doktor maaşları konusunda denklik alarak ve yurt dışında iş bularak mesleğini sürdüren sağlık personellerinin maaşları ise branşlarına göre çalıştıkları ülkeye göre geniş bir çerçevede belirlenir. Yurt dışındaki doktor ve sağlık personellerinin 2023 maaşları alanlara göre de değişebilmektedir.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]İlginizi Çekebilir: Almanya’da Sağlık Personeli Maaşları[/box]

Yurtdışında Hemşire Olarak Çalışmak

Yurtdışında hemşire olarak çalışmak kapsamında bu program Sağlık Bakanlığı tarafından Yurt Dışı Sağlık Tesisleri Görevlendirme adı altında geçmektedir. Bu program ile ülkemizde eğer hali hazırda bir sağlık çalışanı iseniz, ülkemizin yurt dışındaki sağlık tesisleri hastaneleri üzerinde çalışma şansınız bulunuyor. Genel olarak süreç için başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Yurtdışında hemşire maaşları ne kadar konusunda bu tamamen gidilen ülkeye göre değişmektedir. Genel maaş tablosuna bakıldığı zaman,

İngiltere Hemşire Maaşları 7877 İngiliz Sterlini
Katar Hemşire Maaşları 5000 Dolar
Almanya Hemşire Maaşları 1800 Euro
Amerika Hemşire Maaşları 7843 Dolar
İtalya Hemşire Maaşları 550-600 Euro

Maaş listesi yurtdışı hemşire alımı konusunda ortalama bir fiyat sağlamaktadır. Kişiler yurtdışında hemşire olabilmek için öncelikle gidilecek olan ülke belirlenir. Hangi ülkeye gideceğinizi belirledikten sonra gitmek istediğiniz ülkenin hemşirelik için istenen şartların değerlendirilmesi gerekir. Şartlara uyum sağlayan kişiler hemşirelik başvurusunu yaparak istedikleri ülkeye gitme şansı bulabilirler.

“Yurtdışı Sağlık Personeli Alımı” üzerine bir yorum

 1. HASTANEDE YAPTIGIM İŞLER
  YOGUM BAKIM PERSONELİ
  HASTA BAKIM PERSONELİ
  HASTANE TEMİZLİK PERSONELİ
  YAKLAŞIK
  4 SENE DİR YAPMAKTAYIM

  Yanıtla

Yorum yapın