Yeni Trafik Cezaları 2023 Güncel ***

Bu İçeriğe Oy Ver post

Yeni yıla girmeyle beraber pek çok araç sahibi Yeni Trafik Cezaları konularını da incelemeye başladı. Peki, Yeni Trafik Cezaları belirlendi mi? Bu konuda duyuru yapılmış olup, sitemizde ayrıntılarıyla birlikte bulmanız mümkündür. Eğer bu cezaları almak istiyemiyorsanız, hepsine dikkat etmeniz ve aklınızda bulundurmanız önerilir.

En Düşük Ceza Kaç Türk Lirası?

Her araç, kapasite olarak belirli sayıda yolcu taşıyabilir. Ancak pek çok kullanıcı, bunu göz önünde bulundurmaksızın yolcu olur. Bu sadece özel araçlar için değil; dolmuş gibi vesaitler için de geçerlidir. Ancak Trafik Cezaları içerisinde en düşük ceza da bu hususu ilgilendiriyor.

Eğer taşıma sınırınızın yukarısında yolcu alımı yaparsanız, ödeyeceğiniz miktar 113 Türk Lirası. Bu nedenle ödemek istemiyorsanız, aracınızda sınır kaç kişiyse buna uymak gerekli.

Yeni Trafik Cezaları 2021

En Yüksek Ceza Kaç Türk Lirası?

Peki, en yüksek Yeni Trafik Cezaları kaç Türk Lirası olarak belirlendi?  Bilindiği üzere araç muayene ettirmek zorunlu olup, belirli aralıklarla yaptırılır. Eğer buna dikkat etmezseniz bir takım cezaları da var. Bu Trafik Cezaları da 2023 ile yenilendi.

Bu kapsamda işletmenin kurallarına uymaksızın araç muayeneyi üç kere yenileyenlere, tam 35 Bin 699 Türk Lirası ceza verilmekte. Dolayısıyla aracınızı hangi işletmede muayene ettiriyorsanız, size hangi eksikleri söylemişlerse mümkünse hemen tamamlamanız önerilmekte. Eğer bu durum yoksa üçe kalmadan tüm işlemleri yaptırmak, hayati önem taşımakta.

122 Türk Lirası Ceza Kime Verilir?

Eğer 122 Türk Lirası Yeni Trafik Cezaları almak istemiyorsanız, bunlara dikkat etmeniz gerekir.

 • Aracın tescil plakasını, uygulanması gereken yer haricinde yere monte etmek.
 • Araç tescil belgesini, ilgili aracın içerisinde bulundurmamak.

İlk olarak pek çok sürücü, bunu küçük bir ceza olarak düşünebilir. Ancak her trafik çevirmede ceza tekrar tekrar uygulanacağı için, yükselerek devam eder. Dolayısıyla bunlara dikkat etmeniz önerilir.

144 Türk Lirası Ceza Kime Verilir?

Yeni Trafik Cezaları arasından bir takım faaliyetlere belirlenen cezalar 144 Türk Lirası. Peki, bunlar neler?

 • Emniyet kemeri takmamak.
 • Duraklama ve park yasaklarına uymamak.
 • Dönüş ve geçme kurallarına riayet etmemek. Kaçşak noktalarda geçiş hakkını gözetmemek.
 • Araca bindirme ve araçtan indirme kurallarına uymamak.
 • Koruma gözlüğü ile kask kullanmamak.
 • Yaya olup, trafik kurallarına uymamak.
 • Araçtan dışarıya çöp atmak.
 • Araç içerisinde yüksek sesli şekilde müzik açmak.

Bu ceza her ne kadar küçük gibi görünse de aslında sıklıkla tekrar edilen hatalardan. Zira pek çok kişi emniyet kemeri takma konusunu hâlâ ciddiye almamakta. Bu nedenle söz konusu cezaları almamak için bu yanlışlarınızı düzeltmeniz ve tekrar etmemeniz tavsiye edilir.

Yeni Trafik Cezaları 2021

288 Türk Lirası Ceza Kime Verilir?

Bilindiği gibi engellilere olan araçlar belirli bir işaret taşıdığı gibi, onlara özel park yerleri de mevcut. Ancak pek çok vatandaş, bunu gözetmeden rastgele park yapıyor. Bu durum, pek çok engelli vatandaşımızın da mağduriyetine neden oluyor.

Bu nedenle engelli vatandaşlarımıza ayrılan park yerini kullananlar, 288 Türk Lirası cezaya tabi tutulmakta.

314 Türk Lirası Ceza Kime Verilir?

Trafik cezaları içerisinde 314 lira oldukça ciddi ihlaller yapan kişilere verilmekte.

 • Araç hareket halindeyken cep telefonu kullanmak.
 • Şerit ve kırmızı ışıkta ihlal yapmak.
 • Hız sınırını %30’a kadar aşmak.
 • Aracın gerekli muayene işlemlerini yaptırmamak.

Pek çok kullanıcı özellikle araç hareket halindeyken telefon kullanmayı ihlal eder. Dolayısıyla trafikte büyük bir sorun olan bu durumun, cezası da oldukça yüksektir. Ayrıca her ihlalde bunlar tekrar verileceği için, önem göstermek gerekir.

Yeni Trafik Cezaları 2021

446 Türk Lirası Ceza Kime Verilir?

Yeni trafik cezaları arasında bu ceza; yetkisiz biçimde taşımacılık hizmetleri sunan araçlardan, bu hizmeti alanlara verilir.

652 Türk Lirası Ceza Kime Verilir?

Yeni trafik cezaları arasında 652 Lira; okul ya da yaya geçitlerinde, kavşak giriş – çıkışlarında yaya kişilere öncelik tanımayanlara verilir.

835 Türk Lirası Ceza Kime Verilir?

Kış ayları geldiğinde pek çok kullanıcı, kış lastiğine geçme kuralına uymayarak; tüm trafiği riske atar. Bu nedenle 835 Türk Lirası olarak güncellenen bu ceza, zorunlu olduğu halde kurala uymayan kişilere verilir.

1339 Türk Lirası Ceza Kimlere Verilir?

1339 Türk Lirası Trafik Cezaları kimlere verilir? Ülkemizde en çok ihlali yapılan durumlara verilen bu ceza, şu durumlarda kesilir.

 • Hız sınırını %50 oranından fazla aşmak.
 • Alkollü şekilde araç kullanmak.
 • Kullanma yetkisi bulunmadan, çakar olarak da adlandırılan ışıklı veya sesli uyarıları kullanmak

Bunların arasından pek çok sürücü, alkollü durumda araç kullanmayı atlar. Böylece hem kendi, hem de başka insanların can güvenliğini tehlikeye atar.

2 Bin 698 Türk Lirası Ceza Kimlere Verilir?

2 bin 698 Türk Lirası Trafik Cezaları, ülkemizde en çok ve sıklıkla yaşanan durumda verilir. Zira ceza, ehliyeti olmadan araç kullananlara verilir.

Günümüzde başta gençler olmak üzere pek çok vatandaş, ehliyeti olmaksızın araç kullanımı yapar. Dolayısıyla kendini de, trafiği de tehlikeye atar. Bu sebeple durumu önleyebilmek için, bu ceza verilir.

6 Bin 909 Türk Lirası Ceza Kimlere Verilir?

6 Bin 909 Türk Lirası Trafik Cezaları, uyarıcı ya da uyuşturucu madde kullandığı halde araç süren kişilere verilir. Bu tür maddeler, kişiler üzerinde sayısız olumsuz etki bulundurduğu için, trafiği de en çok tehlikeye atan durumlar arasındadır.

Zira bu kişiler hız sınırını farketmeden rahatlıkla aşabilir, gördüğü bir halüsinasyon sonucu büyük hatalar yapabilir ve panik atak geçirerek, trafikte felaketlere neden olabilir. Bu sebeple söz konusu maddeler kullanılmışsa, araç kullanılmamalıdır.

Yeni Trafik Cezaları üzerine farklı cezalar da vardır. Bu nedenle hepsini incelemeden evvel, trafiğe çıkarsanız yaptığınız bir hatadan daha fazla caza alırsınız. Peki, bu durumda Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik cezaları nereye ödenir? Eğer bir ceza almışsanız, bunu öderken ister nakit, isterseniz de kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Ancak bunun öncesinde, E-Devlet üzerinden söz konusu cezalarınızı öğrenmeniz tavsiye edilir.

Zira bazı durumlarda siz farketmeden bir ceza yazılmış olabilir. Dolayısıyla e-devlet ekranına girerek, kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıp, güncel tüm cezalarınızı görmeniz mümkündür. Eğer bir şifreniz yoksa, oldukça cüzi bir rakam karşılığında size en yakın PTT’ye müracaat ederek, anında alabilirsiniz. Ek olarak bu platforma farklı giriş yöntemlerini deneyerek de erişim sağlamak mümkündür.

Burada tavsiye edilen, erken ödemeler yapmaktır. Zira ilk 15 gün kapsamında ödenen cezalarda %25 oranında indirim söz konusudur. Böylece bundan yararlanarak, Trafik Cezaları ödeyebilirsiniz. Ödeme esnasında da vergi daireleri, PTT şubeleri ve internet kullanılabilir.

Bunun için herhangi bir PTT şubesine veya bulunduğunuz bölgedeki vergi dairesine gidilebilir. Ancak daha çabuk ödemek istiyorsanız ya da dışarı çıkamıyorsanız, interneti de kullanmanız mümkündür. Eğer bu kurallara riayet etmezseniz, tekrar tekrar ceza alınır. Hem kendi, hem de diğer sürücülerin ve vatandaşların can sağlığı için bunlara uymanız gereklidir.

Yorum yapın