Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Başvuruları

5/5 - (1 vote)

Yapılandırma nasıl yapılır sorusu banka yada vergi borcu olan ve ödemede güçlük çeken herkes tarafından sorulan sorudur. Bankalara ev alarak borçlananlar Konut Kredisi Yapılandırma işlemlerinin nasıl yapıldığını oldukça merak etmektedir. Yapılandırma kısaca tanımlanacak olursa, mevcut kredi borcunuzu ödemeye zorlanıyor iseniz veya mevcut faizlerde bir düşüş olmuş ise borcunuzun yeniden taksitlendirilmesi işlemidir. Gerekli beyanları yaptıktan sonra kalan borcunuz güncel olan faizler üzerinden yeniden hesaplanmaktadır.

Konut krediniz için yapılandırmaya gitmek istiyorsanız piyasayı yakından takip ederek düşüş yaşandığı dönemlerde bu işlemleri yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Ancak taksitlerinizin yükü ağırlaşmış ise güncel faizlerle de yapılandırma yaparak vade ve taksitlerinizi yeniden düzenleme şansınız bulunmaktadır.

Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Konut kredileri için ilk kullanımda size erken kapatma cezası hakkında bankanız gerekli bilgilendirmeyi yapmıştır. Konut Kredisi Yapılandırma işlemi için gittiğiniz zaman sistemsel olarak banka var olan borcunuzu kapatarak yeniden kredi vermiş gibi her şeyi baştan hesaplamaktadır. Bu nedenle de ekstra bir borç olan erken ödeme cezası ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Buna dikkat ederek yapılandırma yapmalısınız.

İçinde bulunduğunuz ekonomik durumu düzeltmek isterken çok daha fazla faiz ödememek için özellikle konut kredisi gibi uzun dönemli borçlarda piyasalardaki faiz düşmesini beklemesiniz. Bu sayede düşük faizlerle biraz daha uygun ödeme planlarının oluşturulması söz konusu olacaktır.

Kredi Yapılandırma Detayları

Günümüzde pek çok kişi farklı ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların kredi desteğinden faydalanmaktadır. Kredi kullananlar için sadece konut kredileri değil ihtiyaç kredileri de yeniden yapılandırılmaktadır. Kredi yapılandırma işlemleriniz için bankanıza başvuru yapmanız yeterli olmaktadır. Öncesinde yapılandırmanın ekonominize etkisini görmek için bankaların internet sitelerinden hesaplamalar yapabilirsiniz.

Kredi yapılandırmalarında sadece vade uzatma işlemi yapılmamaktadır. Dilerseniz yeniden yapılandırma ile uzun vadeli borcu kısa vadeye dönüştürebilirsiniz. Bu işlem için de yine güncel faizlerin uygulandığını unutmamalısınız. Özellikle kısa vadeli borçlarınız için yapılandırma yapmak yerine uzun dönem ekonominizi etkileyecek kredileri yapılandırmalısınız.

Krediniz için banka size 36 ay vade sunmuş olsun. İlk 10 taksit ödemesini bitirdiniz ve geriye kalan borçları yeniden yapılandırmaya karar verdiniz. Bu durumda kalan 26 aylık borcunuz için yeni bir ödeme planı oluşturulur ve isteğinize göre vade uzatılıp kısaltılabilir. Kalan ayı 36 veya daha uzun vadeye taşıyarak taksitlerinizi biraz daha azaltabilirsiniz. Veya 26 ayı 12 ay vadeye çevirerek taksitlerinizi arttırarak ödemelerinize devam edebilirsiniz.

Halkbank Kredi

Vergi Yapılandırma Nedir?

Vatandaşların devlete olan vergi borçlarının yeniden taksitlendirilmesi işlemi vergi yapılandırma olarak tanımlanmaktadır. Yapılan son düzenleme ile devlete olan vergi borçlarınızı 2022 Ocak sonuna kadar yapmaya devam edebilirsiniz. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi gibi borçlarınızı sağlanan bu kolaylık ile vergi yapılandırma işlemini 18 taksite kadar böldürerek ödeme yapabilirsiniz.

Vergi yapılandırma işlemleriniz için başvurularınızı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmanız gerekmektedir. İnternet sayfasına giriş yaptığınız zaman alt kısımda e devlet ile giriş seçeneği bulunmaktadır.  İlgili alanları doldurduktan e devletinize giriş yapınız.  Bu arada yapılandırma işlemleri seçeneğini bularak işleme devam edebilirsiniz. Sonra ekranınıza ödeme ve borç işlemlerinin bulunduğu bir sayfa açılmaktadır. Ödeme ve borç işlemlerini seçerek kolaylıkla ödeme planlarınızı oluşturabiliyorsunuz.

Vergi borçları için yapılan bu düzenlemede iki ayda bir taksit ödemesi yapılmaktadır. Bu avantajlardan faydalanmak için belirlenmiş olan başvuru dönemlerini takip ederek başvurunuzu yapmanız yeterli olmaktadır. İşlemler internet üzerinden yapıldığı için her alanı eksiksiz doldurarak en son onay formunu işaretlemeyi asla unutmamalısınız. Aksi halde taksitlendirme için başvurunuz yapılmamış olacaktır.

Borç miktarınızın vergi yapılandırma işlemleri ile uzun vadede taksitlendirilmiş olması büyük bir avantajdır. Dönemsel vergi ödemelerinizi de aksatmadan devlete olan vergi borçlarınızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Yorum yapın