Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Bu İçeriğe Oy Ver post

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak kimine göre hayal olsa da oldukça mümkün bir durumdur. Hatta internetten para kazanmak için tercih edebileceğiniz bu yöntem sayesinde, abartısız olarak bir mühendis veya memurdan fazla gelir elde edebilirsiniz. Elbette ki kulağa hoş gelse de her şeyin bir anda olmasını beklemekte gerçek dışı olacaktır.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak

İnternet sitesi kurarak para kazanma hakkında ihtiyacınız olan her şeyi, bu rehber yazıda bulabilirsin. Adım adım Site kurup nasıl para kazanılır? Ne kadar kazanılır? Sorularının cevabını, web sitesi kurma maliyeti ve tüm detayları senin için hazırladık. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunda, aylık binlerce lira kazanabileceğine emin olabilirsin.

İnternet Sitesi Kurarak Nasıl Para Kazanılır?

İşin mantığından bahsettiğimizde bu işten para kazanabileceğinizi anlayıp, daha fazla detaya inmek isteyeceğinizden şüphem yok. Şaka değil bu işten biraz çalışarak, aylık binlerce lira kazanabilirsiniz.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Google Size Para Verir

Web sitesi kurup gelir elde etmek için, farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Bunlar arasındaki en sağlamı ve sitelerin en büyük gelir kaynakları, Google’dır.

Google size bu parayı verirken, bir yandan kendide kazanıyor. Yani hiçbir site sahibinin kaşı gözü için ödeme yapmıyor.

Google Neden Para Verir, Mantığı Nedir?

İnternette insanlar Google’a reklam verdiğinde, Google aldığı bu reklamları bir yerde yayınlayarak internet kullanıcılarına yani sizlere göstermek durumda kalır. Bunun için, web sitelerine ihtiyaç duyacağı için reklam gelirlerini site sahipleri ile paylaşır.

İnternet kullanıcısı direk veya Google üzerinden web sitenize girip bu reklamlara tıkladığında, tıklama başına ücretin bir kısmı Google’a bir kısmı ise site sahibine verilecektir.

Aşağıdaki şartların sağlanması durumunda Google tıklama başına aldığı ücretin %60 tutarını, site sahibine verir. %40’lık kısmını ise kendi alır. Ancak bunun için, şu şartların sağlanması gerekir;

 • Kullanıcı reklamla alakalı bir arama yaparak web sitesine giriş yapmalıdır.
 • Sitede zaman geçirdikten sonra Google reklamlarına tıklamalıdır.
 • Tıkladığı reklamın bulunduğu sitede birkaç dakika geçirmelidir.
 • Reklam sitesine gidildiğinde satın alma gibi işlemlerin olması, tıklama başına daha yüksek kazanç anlamına gelir.

Bu şartlar sağlanmayıp ziyaretçi bir şekilde sitenize girip reklama tıkladığında, bu tıklamadan da %60 olmasa bile Google Adsense politikaları ile uygun oranda kazanç sağlayabilirsiniz.

Google Adsense Tıklama Başı Ne Kadar Ödeme Yapıyor?

Bu sorunun cevabını vermek oldukça zordur. Reklam ücretlerini Adsense değil, reklam veren belirler. Örneğin bir aynı dekorasyon reklamı için reklam verenin biri tıklama başı 1,5 TL ödemeyi kabul ederken, diğer 3 TL ödemeyi kabul edebilir.

Sektörde tıklama başı maliyeti için önemli bir unsurdur. Rüya tabirleri gibi bir aramayla gelindiğinde tıklama ücreti 0,02 gibi komik bir rakam olurken, teknoloji, tüp bebek, ürün ve hizmet alımı gibi aramalardan gelen tıklamalara daha fazla ücret ödenmektedir.

Google Adsense en fazla kazandıran kelimeler; Teknoloji, tüp bebek, saç ekimi, satın al veya fiyatı şeklinde yapılan aramalar, beyaz eşya, mobilya, forex, kredi ve kredi kartları, hazır ofis kiralama, dil eğitimi gibi yani hizmet veya ürün satışına yönelik reklamlar daha fazla kazandırmaktadır.

Reklamlar sizin belirlediğiniz şartlara göre çıkmayıp, ziyaretçilerin önceki veya sitenize girmek için yaptığı aramalara göre çıkar. Yani “beyaz eşya” araması yapanlara, sıklıkla beyaz eşya reklamları gösterilir.

Google ile İnternet Sitem Aylık Ne Kazandırır?

Bunun için kesin bir şey söylemek asla mümkün değildir.Web sitesi kurarak para kazanmak tamamen gerçek olsa da kazancın ne olacağını kestirmek, oldukça zordur.Aylık kazancınızı etkileyecek faktörler şunlardır;

 • Siteye giriş yapan ve reklamlara tıklayan kişi sayısı
 • Reklamın alaka düzeyi
 • Kişinin sizin sitenizde ve reklama tıkladıktan sonra gideceği sitede geçireceği zaman
 • Reklam verenin tıklama başına vermeyi kabul ettiği TBM ücreti
 • Ziyaretçinin hangi arama ile sitenize gelmiş olduğu
 • Web sitenizin içerik kategorisi (teknoloji, tüp bebek, sağlık vs)

Yapılan istatistiklere göre, siteye giriş yapanlardan her 100 kişiden 3 kişi bilerek veya bilmeyerek reklam tıklaması yapmaktadır. Yani sitenize günlük 5.000 kişi girmeye başladığında (çok kolay ya da zor değil), ortalamaya göre reklama 150 kişi tıklayacaktır.

Tıklama başı ortalama 0,30 kuruş aldığınızı hesap edersek %3 oranında tıklama olduğunda 150 tıklama x 0,30= 45 TL günlük getirisi olacaktır. Bu oranlar site içeriğine ve farklı birçok kritere göre değişebilmektedir.

Özel Reklamlar ile Kazanabilirsiniz

Ziyaretçi sayısı artmaya başladığında, özel reklam teklifleri vermeye ve hatta almaya başlayabilirsiniz. Sitenizin küçük bir alanında göstereceğiniz özel reklamlar, para kazanmanın bir başka yoludur.

Adsense reklamları web sitesi tıklama sayısı ile para kazanma yöntemi iken, özel reklamlarda genellikle tıklama şart değildir. Başka bir sitenin veya markanın reklamını yapmanız, özel reklam ile gelir elde etmenizi sağlar.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Bir Başka Yol: Tanıtım Yazısı Satabilirsiniz

Web sitesinden nasıl para kazanılır? Sorusuna verilecek önemli cevaplardan biri de, tanıtım yazısı satışı yapmaktadır. Ki bugün Milliyet, Hürriyet ve Ekşi Sözlük gibi siteler, sadece 1 tanıtım yazısı için 4 ile 6 bin TL arasında ücret istemektedir.

Tanıtım yazısı sitenizde yayınlayacağınız bir içerikteki birkaç kelimeden, başka bir internet sitesine link vermektir. Yani karşıdaki internet sitesi sahibi sitesini güçlendirmek için, başka sitelerde bu şekilde yazı yayınlayarak yazı içerisine de kendi sitesinin linkini yerleştirir ve bunun için size ücret öder.

Milliyet gibi sitelerin ortalama 5.000 TL’ye tanıtım yazısı yayınladığından bahsetmiştik. Ancak kendi sitenizden bu rakamları kazanacağınızı hayal etmeyin. İmkânsız değil ancak çok zordur.

Ortalama bir değere sahip hale gelen sitenizden tanıtım başına 20 ile 150 TL arasında ücret alabilirsiniz. Gerçek manada kaliteli bir web sitesi oluşturduğunuzda ve günlük ortalama bir tanıtım yazısını 100 TL’den yayınladığınızda, aylık 3000 TL bu şekilde kazanabilirsiniz.

Ürün veya Hizmet Pazarlaması Yapabilirsin

Web sitesinden para kazanma yolları arasında, ürün ve hizmet satışı da vardır. Ancak yukarıdaki yöntemlere göre biraz daha zor olsa da, daha karlıdır. Kendinize veya başkalarına ait ürün ve hizmetleri satabilirsiniz. Başkasına ait ürün sattığınızda, bundan belirli oranda gelir elde edebilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Ne Kadar Para Kazandırır?

E-ticaret siteleri üzerine düşülüp ciddi mesafe alınması durumunda, çok ciddi kazanç elde edilebilecek sitelerdir. Ancak bu sektörde rekabette bir o kadar zordur. E-ticaret alanında reklam ve genel çalışmalarınıza bağlı olarak aylık birkaç bin lira kazanabileceğiniz gibi, aylık on ve hatta yüz binlerce gelir elde etmek mümkün olacaktır.

Bugün Türkiye’nin en büyük siteleri olan Çiçeksepeti, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi farklı siteler, aylık yüz binlerce lira kazanmaktadır.

Web Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Haber Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Haber sitesinden para kazanmak için, büyük gayret ve emek gerekir. Çünkü haber siteleri, sıklıkla güncel tutulmalı ve anlık haberler girilmelidir. Aksi halde ziyaretçilerin haber sitesine olan ilgisi oldukça az olacaktır.

Kaliteli ve güncel bir haber sitesinden para kazanmak mümkün olsa da, haber sitelerinde reklam tıklaması çok ancak tıklama ücretleri düşüktür.

Forum Sitesi Kurarak Para Kazanmak

Forum siteleri para kazanmak için yukarıda sayılanların dışında, ücretli üyelikler de satabileceğiniz platformlardır. Forum sitesi kurup kazanç sağlamak için, sağlam bir ekibe ihtiyaç vardır.

Özellikle ticarete dayalı özel bir kategoride forum sitesi açmanız halinde insanlar burada daha iyi şartlarda ticaret yapabilecekleri için, ücretli üyelikler alırlar. Örneğin webmaster alanında en iyi forum siteleri olan r10.net ve wmaraci.com gibi siteler, güzel paralar kazanırlar.

Web Sitesi Kurarak Daha Fazla Kazanmak için Ne Yapmalı?

SEO: Sitenizi arama motorları ile uyumlu hale getirmeniz gerekir. SEO bilginiz yoksa bu işi ücretli yapan uzmanlarla çalışarak, sitenizi ilk sayfalara yükseltip ziyaretçi sayınızı artırarak daha fazla kazanabilirsiniz.

Reklamlara Önem Verin: Web sitenizin reklamlarını ücretli ve ücretsiz her fırsatta yapmaya çalışın. Bu sayede insanlar sitenizi tanıyacak ve daha fazla ziyaret etmeye başlayacaktır.

Özgün İçerikler Girin: İnternet sitesinden para kazanmak için olmazsa olmazlardan biri de, özgün makaleler girmektir.

Herhangi bir konu hakkında içerik yayınlamak istediğinizde başka sitelerden kopyala yapıştır yapmanız, sitenize değer kaybettirir. Bu nedenle SEO uyumlu özgün makaleler yazıp yayınlamanız gerekir. Böylelikle Google sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Web Sitesi Kurma Maliyetleri Nelerdir?

Web sitesi kurmanın maliyeti, alacağınız yazılıma göre değişecektir. Başlangıçta en önemli tutar, yazılım tutarıdır. 300 TL’ye iş görür bir WordPress yazılımı alabileceğiniz gibi, tercihinize göre 3-5 bin liraya da yazılım bulunmaktadır.

Domain ve hosting fiyatları ise başlangıçta yıllık 250 TL civarındadır. Ziyaretçi sayınız arttıkça daha büyük bir hosting paketi almanız gerekecek ve dolayısıyla da hosting ücreti artacaktır. Ancak aynı şekilde, gelirlerinizde artmaya başlayacaktır.

Başlangıç için ihtiyacınız olanlar ve ortalama ücretleri şunlardır;

 • Domain (sitenin ismidir. Örnek: liste365.com) – yıllık 8 dolar
 • Hosting (Sitenin sürekli açık kalmasını sağlar.) Başlangıç için yıllık ücreti 200-300 TL yeterli olacaktır.
 • Tema (sitenin görünen şeklidir) ömürlük lisanslar 200 ile 5 bin TL arasındadır. Ortalama 400 TL olanları iş görecektir.
 • E-ticaret siteleri satışlardan, haber, sağlık, teknoloji vb. gibi normal siteler ise daha çok reklamlardan kazanır.

Ne Kadar Sürede Para Kazanırım?

Bu sizin çalışma performansınıza ve içerik sayınıza bağlıdır. Sitenizde ne kadar çok özgün makale olursa, Google sonuçlarında daha fazla yer alırsınız ve ziyaretçiniz ve buna göre de kazancınız artar.

Ancak ortalama olarak iyi bir çalışma ile 6 ay sonra, 300-400 TL üzeri kazanmaya başlayabilirsiniz.

Siteden Kazandığınız Parayı Nasıl Alırsınız?

Google Adsense reklamları ile kazandığınız parayı, ödeme eşiğine geldiğinde her ay Google hesabınıza gönderir. Diğer kazanç yöntemleri ise anlaştığınız kişi ve marka tarafından gönderilecektir.

Özek Geçecek Olursak;

 • Web sitesi kurma maliyeti normal siteler için ortalamama 700 TL, e-ticaret siteleri için 3000 TL, vbulletin lisanslı forum siteleri için ortalama 2.000 TL’dir.
 • Açacağınız siteye sıklıkla hatta mümkün olduğunca günlük en az birkaç SEO uyumlu makale girmeniz gerekir.
 • Ücretli veya ücretsiz reklamlar yapmanız gerekir.
 • Ziyaretçi sayısına göre gelirler artacaktır. Her 100 kişiden 3 kişi reklama tıklar.
 • Sitenizin durumuna göre aylık 300’de kazanabilirsiniz 15.000 TL ve hatta daha fazlasını da kazanabilirsiniz.

Site Kurulum Bilgim Yok Ne Yapmam Lazım?

Web sitesi kurma hakkında bilginiz yoksa bile, domain ve hosting aldığınız firma yetkilisine veya tema aldığınız kişiye site kurulumu yaptırabilirsiniz. Bu bazen ücretsiz olsa da ortalama 100 TL karşılığında kurulum yaptırmak mümkündür.

[highlight color=”orange”]Web sitesi yaparak para kazanmak hakkında aklınıza takılanları yorum kısmından sorarak, yardım isteyebilirsiniz.[/highlight]

 

Yorum yapın