Vergi Borcu Yoktur Nasıl Alınır?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Vergi Borcu Yoktur Nasıl Alınır sorusu, devlet kurumları tarafından belge istendiğinde vatandaşlar tarafından en çok aranan sorulardan biridir.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı, pek çok kurum tarafından istenebilen belgelerden bir tanesi olmaktadır. Vergi mükelleflerinin, vergilerini ödediğini ve geçmişten gelen herhangi bir ödeme eksikliğinin olmadığını resmi olarak kanıtlayan bu belge, özellikle devlet dairelerinde işlem yapmak isteyen vatandaşlardan istenmektedir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarından ödeme talep eden tüzel kişi ve gerçek kişiler de borç durum yazısı talep girişi yapmaktadırlar.

Vergi borcu olan bireyler, pek çok işlemi gerçekleştirmek istediği zaman engeller ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle, vergi borcu olmaması oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Vergi Borcu Yoktur yazısı almadan önce, vergi borcu olmadığına dair bir sorgu yapılması tavsiye edilmektedir. Vergi borcu sorgusu vergi dairelerine gidilerek yapılabileceği gibi, internet üzerinden de yapılabilmektedir.

Vergi Borcu Yoktur Nasıl Alınır? 2021

Vergi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yapılacak vergi sorgulama işlemleri  e-devlet veya Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu sorgulama sonucunda borç olmadığı tespit edilirse Vergi Borcu Yoktur belgesi kolayca alınabilmektedir.

E-Devlet üzerinden vergi sorgulama işlemi yapmanın aşamaları şu şekildedir:

 • E-devlet web sitesi ya da mobil uygulamasına giriş yapınız.
 • TC kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi kullanarak ana sayfaya ulaşınız. (E-devlet şifresine sahip olmayan vatandaşlar, PTT şubelerinden şifre alabilmektedir.)
 • E-devlet arama paneline “Vergi borcu sorgulama” yazarak dokümanlara erişebilir, borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden vergi borcu sorgulama işlemi yapmanı aşamaları şu şekildedir:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi internet sitesine giriş yapınız.
 • Giriş yapabilmek için tarafınızdan istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme tanımlayınız. Bu bilgiler arasında TC kimlik numaranız, anne kızlık soyadının bazı harfleri, anne – baba – eş – çocuk gibi yakınlardan birinin TC kimlik numarası yer almaktadır.
 • Ana sayfaya eriştikten sonra arama paneline “Vergi Borcu Sorgulama” yazarak arattığınız takdirde istediğiniz bililere erişim sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

SMS Yoluyla Vergi Borcu Sorgulama

Vergi sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, telefonlarından kısa mesaj göndererek de bilgi alabilmektedir. Telefonunuzda “Mesajlar” bölümüne girerek “Yeni mesaj” seçeneğine basınız. Daha sonra “Alıcı” kısmına 1189, mesaj kısmına ise “BORC” yazıp bir boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı, bir boşluk daha bırakarak anne kızlık soyadının ilk iki harfini yazıp mesajı gönderiniz.

Sorgulama işlemini, 1189’a  kısa mesaj göndererek başlatmış olursunuz. Daha sonra size mesaj gelir ise, borcunuzun olduğu anlaşılmaktadır. Tarafınıza gelen mesajın detaylarında vergi borcunuzun dağılımı ve toplam borç tutarını öğrenebilirsiniz.

Vergi Borcu Yoktur Nasıl Alınır? 2021

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Vergi mükellefi olan bireyler, vergilerini düzenli olarak ödediklerinin kanıtı olarak vergi borcu yoktur belgesine ihtiyaç duymaktadır. Birçok devlet dairesinde, işlem yapmak isteyen vatandaşlardan istenen bu belge, oldukça önemli bir evraktır. Vergi Borcu Yoktur yazısını almak için takip edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Eğer Vergi Borcu Yoktur belgesi fiziksel olarak alınmak isteniyorsa, bağlı olunan vergi dairesine gidilmesi gerekmektedir. Eğer kişi bizzat kendi gidemeyecek ise, resmi firma yetkilisinin gitmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Ancak yetkilinin elinde imzalı onay belgesi olması gerekmektedir.

Borcu Yoktur yazısı internet üzerinden alınmak isteniyorsa, fiziksel olarak bir yere gidilmesine gerek kalmamaktadır. İnternet üzerinden alınacak vergi borcu yoktur belgesi, birkaç basit adımda alınabilmektedir. Ancak internet üzerinden yapılacak bu işlem için önceden GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) şifresini temin etmeniz önemlidir. Şifresi olmayan bireyler, vergi dairesine dilekçe yazarak şifre talebinde bulunabilmektedir.

GİB şifresini aldıktan sonra aşağıda yer alan adımları takip ederek vergi borcu yoktur belgesini elde edebilirsiniz.

 • Kullandığınız arama motoruna “GİB” ya da “Gelir İdaresi Başkanlığı” yazarak resmi siteye giriş yapınız.
 • Daha sonra ana sayfanın sağ üst bölümünde yer alan “Kullanıcı Girişi” seçeneğine tıklayınız.
 • Kullanıcı girişi için sizden istenen bilgiler ilgili boşluklara girerek “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza gelecek olan ana sayfanın alt kısmında önce “Dilekçeler”, daha sonra ise “Yeni Dilekçe” tuşlarına basınız.
 • Yeni dilekçe seçeneğinin altında yer alan “Borcu yoktur” seçeneğine basarak borcu yoktur yazısı talep girişi yapabilirsiniz.
 • Yönlendirileceğiniz bir sonraki sayfada, sizden vergi borcu yoktur talebinde bulunan kurumun adını giriniz.
 • Ödeme alabilmek için bu yazı isteniliyorsa; Kamu Kurum ve Kuruluş seçeneğinin işaretlenmiş olması gerekmektedir. Bu sayede doğru belgeye ulaşılabilir.

Yukarıda verilen adımları doğru bir şekilde tamamlamanız durumunda Vergi Borcu Yoktur belgesi alabilmek için gereken başvuruyu yapmış olursunuz. Bu başvuruyu gerçekleştirdiğiniz gün içerisinde vergi numaranıza ait sorgulamalar gerçekleştirilecek ve size mail yoluyla belge gönderilecektir. Vergi Borcu Yoktur belgenizi internet üzerinde kullanabilir ya da çıktı alarak kullanabilirsiniz.Tarafınıza mail aracılığı ile gönderilecek olan belge, ıslak imzalı olacaktır. Borcu yoktur belgesi düzenleme tarihinden itibaren 15 gün süre ile geçerlidir.

Vergi Borcu Yoktur Nasıl Alınır? 2021

Vergi Borcu Yoktur Belgesinin Önemi

Vergi Borcu Yoktur yazısı, özellikle banka gibi finansal işlem yapılacak kurumlar tarafından istenmektedir. Bu belge sayesinde bireylerin ödemeleri gereken bir Vergi Borcu olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Eğer bu belge olmaz ise, kredi gibi yüklü işlemler onaylanmayabilmektedir.

Bazı durumlarda vergi mükellefi olmayan bireylerden de vergi borcu yoktur belgesi talep edilebilmektedir. Bu durumda vergi ödeme zorunluluğu bulunmayan birey, muaf olduğunu kanıtlayan bir belge alarak vergi muafiyetini belirtebilmektedir.

Borcu Yoktur yazısı almak için belirli bir geçerlilik süresi mevcut olmaktadır. Vergi borcu yoktur belgesi, düzenlendiği tarihten itibaren 15 gün boyunca geçerliliğini korumaktadır. Ancak bazı durumlarda, bu süre değişebilmektedir. Bu süreyi değiştiren faktörlerden bir tanesi de belge isteyen kurumun talebidir.

Bir ihaleye girebilmeniz için tarafınızdan vergi borcu yoktur yazısı isteniyorsa, ihale tarihini baz alan belgeler alınmalıdır. Aksi takdirde yazı, geçerli olmayacaktır.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi borcu devlete ödenen vergilerin gecikmesi ile biriken bir borçtur. Kurumlar vergisi, katma değer vergisi, geçici vergi, kurumlar vergisine ilişkin stopajlar, gelir vergisi, özel tüketim vergisi gibi vergiler, bu borca dahil olmaktadır.

Bu borcun belirli bir tutarı geçmesi durumunda, bazı işlemler yapılamamaktadır. Bu tutar 1000 TL olarak belirlenmiştir. Vergi borcu 1000TL’yi aşan bireyler işlem kısıtları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Vergi borçlarını kapatan bireyler, daha sonra Vergi Borcu Yoktur yazısı alarak işlem kısıtlarını ortadan kaldırabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu belge 15 gün geçerli olmaktadır. Bu yazıyı aldıktan sonra 15 gün içerisinde gereken kuruma götürmez iseniz, işlemleri tekrarlayarak yeni bir borcu yoktur yazısı almanız gerekecektir.

Vergi Borcu 1000 TL’nin Üzerinde Olanların Yapamayacağı İşlemler

Daha önce de belirtildiği gibi vergi borcu sınırını aşan bireylere bazı kısıtlamalar belirlenmektedir. Bu kısıtlamalar, ancak borcun kapatılması ile geçersiz sayılabilmektedir. Vergi borcu 1000 TL üzeri olan bireylerin yapamayacağı işlemler şu şekilde belirlenmiştir.

 • Kamu İhale Kanunu ile yürütülen kurumlara satılan 2000 TL ve üzeri mal veya hizmetlerde vergi borcu kesintisi yapılır. Borçtan kalan tutar, kişiye ödenir.
 • Kanun çerçevesinde yapılacak devlet yardımı, 1000 TL ve üzeri vergi borçları için geçerli olmamaktadır.
 • Maden arama ruhsatı, ruhsat birleştirme işlemi, ruhsat süresi uzatma, devir gibi işlemler yapılamaz.
 • Vergi borcu belirtilen sınırın üzerinde olanlar silah taşıma, bulundurma işlemi yapamaz. Bunun yanı sıra vesikalık ile yivsiz tüfek ruhsatı alamazlar.

Eğer vergi borcunuz yüksek rakamlardaysa bağlı olduğunuz Gelir İdaresi Müdürlüğü’ne başvuru yaparak ya da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden borç yapılandırma işlemi yapabilirsiniz.

Yorum yapın