Uzman Öğretmen Nasıl Olunur? Başöğretmen Nedir?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Uzman öğretmen nasıl olunur, başöğretmen nedir konusunda uzman öğretmen olmak isteyen birçok öğretmen bu şartları merak ediyor. Uzman öğretmen kavramı bakıldığı zaman Milli Eğitim Şurası üzerinden alınan kararlar sonucu gündeme gelmiştir. Öğretmen Meslek Kanunu çıkartılması kanunu ile beraber kişiler uzman öğretmen olarak başvuru yapabilecekler.

Öğretmen Meslek Kanunu içeriğinde öğretmen ve okul yöneticilerin atanma şartları, çalışma şartları ve özlük hakları yer alıyor. Hukuk, doktor ve polis gibi meslek gruplarının özlük haklarını tanımlayan kendilerine ait kanun ve yönetmenlikleri bulunmaktadır ve öğretmenler için ilk kez kendilerine ait olan bir yasa tasarısı hazırlanarak uzman ve başöğretmenler için avantaj sağlamaktadır.

Uzman Öğretmen Nedir?

Uzman öğretmen nedir bakıldığı zaman uzman öğretmen görev süresinde 10 seneyi dolduran öğretmenlere ve genel olarak gerekli şartları sağlayan öğretmenler uzman öğretmenlik sınavına girer ve unvanları değişir. Uzman öğretmen olunması konusunda genel olarak öğretmenliğin bir üst kademesi ve unvanı olarak özetlenebilir ve öğretmenler böylece kariyer basamaklarını rahat bir şekilde kişiler tırmanabilirler.

Kimler Uzman Öğretmen Olabilir?

Kimler uzman öğretmen olabilir konusunda görev süresi olarak 10 seneyi dolduran öğretmenler için öğretmen olma şansı tanınmaktadır. Sınavda başarı sağlayan uzman öğretmen adaylarının kadro dereceleri ve maaşları da artış göstermektedir. Yüksek lisans yapan öğretmenlerin uzman öğretmen olabilmesi için sınava girme şartı aranmaz.

Yani uzman öğretmen olmak için yüksek lisans yapan öğretmenlerin uzman öğretmenlik sınavı girilmesine gerek kalmaz. Bunun yerine 10 seneyi doldurmuş olan öğretmenlere uzman öğretmenlik imkanı getirilmiştir. Uzman öğretmenler hem bir üst dereceye geçebilecekler hem de maaşlarında en az 1000 TL kadar artış meydana gelecektir. Doktora yapmış olan öğretmenlerde bu sınavdan muaf tutularak uzmanlığa geçebileceklerdir.

Uzman Öğretmen Maaşı

Uzman öğretmen maaşı bakıldığı zaman görev süresinde 10 seneyi aşan öğretmenler uzman öğretmen statüsüne yükselebilecekler. Uzman öğretmen olma şansını elde eden öğretmen maaşlarında en az 1000 TL artış olabilecektir. Bunun dışında normal öğretmen maaşlarına yapılan zamlarda 100 TL daha fazla artış olacaktır. Uzman öğretmen sınavına başvuru yaparak kişiler uygun başvuru koşullarını değerlendirdikten sonrasında ve başvurular kabul edildikten sonra maaşlardan yararlanabilirler.

Uzman Öğretmen Nasıl Olunur?

Uzman öğretmen nasıl olunur bakıldığı zaman öğretmenin kariyerini ve performansını etkileyecek, öğretmenler, kariyer basamaklarını sınavla değil, öğrencilerin verdiği notlarla tırmanacaktır. Öğretmenliği kariyer mesleğine dönüştürmekte ısrarlı olan Milli Eğitim Bakanlığı, uzman ve başöğretmen statüleri için yeni düzenlemeye gitmiştir.

Kariyer sisteminin performans değerlendirilmesine dahil edilmesi ile öğrenci ve velilerden tam puan alamayan öğretmenler meslekte yükselmeyecekler. Bunun dışında uzman öğretmen sınavı da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır ve başvuru koşulları gibi detaylar Öğretmen Meslek Kanunun Mecliste onaylanması ardından MEB tarafından belirlenmektedir. Nasıl uzman öğretmen olunur konusunda kişilerin belirlenen başvuru saatlerinde başvurularını yapması gerekir.

Başöğretmen Nasıl Olunur?
Başöğretmen Nasıl Olunur?

Başöğretmen Nedir?

Başöğretmen nedir konusunda ilkokullarda okul yönetiminden sorumlu olan öğretmen olarak özetlenebilir. Yani Milli Eğitim Şurası’nın ardından gündeme gelen başöğretmen kavramı ise Öğretmen Meslek Kanunu’nda tanımlanan şartları sağlayan kişilere verilen unvan olmaktadır. Başöğretmen kavramı, öğretmen meslek kanunu ile gündeme gelmiştir ve öğretmen meslek kanunu kabulü ile kariyer yapılabilecek bir meslek olmaktadır. Aday öğretmenler, uzman öğretmenler veya başöğretmen olan kişiler kariyer basamaklarında gerekli olan şartları sağladıkları zaman isteyen öğretmenler bu alana geçiş yapabilecekler.

10 sene hizmet yılını tamamlayan kişiler Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı sınavda başarılı oldukları takdirde uzman öğretmen statüsüne yükselebilecekler ve yüksek lisans yapan öğretmenler ise sınavdan muaf tutulacaklardır. Gerekli olan şartları sağlayarak uzman öğretmen statüsüne yükselen öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanını alabilecekler. Doktora yapan öğretmenler ise başöğretmen sınavından muaf olacaklardır.

Başöğretmen Nasıl Olunur?

Başöğretmen nasıl olunur bakıldığı zaman gerekli şartları sağlayan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştireceği başöğretmen sınavında başarılı oldukları zaman başöğretmen unvanını alacaklar. Doktora yapan öğretmenler ise başöğretmen sınavından muaf tutulacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 10 seneden fazla öğretmenlik yapan memurlar, başöğretmenlik sınavında başarılı olmaları durumunda başöğretmen unvanını alabilecekler.

Meslekte 10 seneyi doldurmayan öğretmenler sınava başvuramayacaklardır ve öte yandan yüksek lisans ve doktora diploması olan öğretmenler sınava girmeksizin doğrudan başöğretmen olabilecekler. Bakanlık bünyesinde görev yapan öğretmenlerinde mecburi hizmet hariç özlük, atama ve tayinlere ilişkin hakları kadrolu öğretmenler ile aynı olacaktır.

Başöğretmen Maaşları

Başöğretmen maaşları konusunda unvanı alan öğretmenlerin mevcut olan maaşlarına en az 2 bin TL zam yapılır. Son dönemde en düşük öğretmen maaşı 5 bin TL civarında iken 10 senelik bir öğretmenin maaşı ve başöğretmen unvanını alan öğretmenlerin maaşı da 10 bin TL kadar çıkabilmektedir. Başöğretmen maaşlarında 10 senelik uzman öğretmenler sınavda başarılı olduktan sona başöğretmen olacaklardır ve ayrıca maaşlarında en az 2 bin TL artış olması ile birlikte meslek unvanlarında yükselebilecekler.

Yorum yapın