Ülkücü Kızı İsimleri

5/5 - (2 votes)

Ülkücü kızı isimleri neler olabilir? Çocuk sahibi olmak her çiftin hayalleri arasındadır. Buna karşılık isimlerin neler olabileceği her zaman büyük bir soru işareti oluşturur. İsimlerin neler olabileceği her zaman düşünülür.

Eğer kızınız olmuşsa ve ülkücü, milliyetçi bir isim vermek istiyorsanız vatan ve bayrak temalı olan adları düşünebilirsiniz. Bu konuda bazı önerilere açıksanız şu gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz;

  1. Asena
  2. Ülkü
  3. Aybüke
  4. Umay
  5. Tomris
  6. Gökçen

Türk kızı isimleri arıyorsanız, bunların her birini değerlendirebilirsiniz. Ancak farklı seçenekleri de inceleyerek, aralarından bir karara varabilirsiniz.

Asena

Ülkücü kızı isimleri arıyorsanız, bunlardan bir tanesi Asena’dır. Türkçe bir kelime olup kurt anlamına gelir. Dişi kurtlara Asena denmektedir. Anlamının dışında özelliklerine bakıldığında hem bağımsız hem de lider bir kişiliğe sahip olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra cesur ve atılgan bir karakterleri de vardır.

Atılganlıkları sadece iş ile ilgili değil aynı zamanda yardımda da geçerlidir. Enerji dolu olup sağduyulu bir yapıları mevcuttur. İsim analiz edindiğinde sayısının 47 olduğu görülmektedir.

Ülkü

Eğer Türkçe kökenli bir isim arıyorsanız, Ülkü de bunlardan bir tanesidir. Türk kızı isimleri arasında olmakla birlikte erkek adları arasında da kullanılmaktadır. Bu bakımdan unisex bir yapısı yer almaktadır.

Bu kişilerin karakteri incelendiğinde amaçları ve ülküleri olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra çevresinde sürekli yeni kişilerle tanışmayı da ister. Kelimenin anlamı değerlendirildiğinde amaç edinilen anlamına geldiği görülmektedir.

Ulaşılmak istenen, ancak hayli zor kişi olduğu fark edilmektedir. Başarılı bir karaktere sahip olan Ülkü aynı zamanda sanatsal anlamda da bir yeteneğe sahiptir. Merhametli olup fedakarlık yapan karakterleri yer almaktadır.

Aybüke

Aybüke Türk kızı isimleri arasında yer alan bir diğer addır. Türkçe kaynaklı olup en eski Türk topluluklarında da kullanılmaktadır. Bu zamanlarda Aybige olarak görülmektedir. Anlamı incelendiğinde ise ay ışığı gibi parlamak anlamına gelmektedir.

Kusursuz bir güzelliği anlatan Aybüke aynı zamanda ay yüzlü anlamına da gelmektedir. Ay ışığı kadar saf ve duru bir güzelliği belirtmektedir. Zeki ve anlayışı yüksek kişi anlamında kullanılmaktadır. Bu isim tarihe bir takım ünlü kişilere de denmektedir.

Bu bakımdan Kırım Hanı olan Sahip Giray’ın kızının adı da Aybüke’dir. İslamiyet öncesi Türk devlerinde de hakanların eşi için bu kelime kullanılmıştır. Bu özeliği ile güçlü bir duruşa sahip olmak gibi anlamları da ifade etmektedir.

Umay

Umay ülkücü kızı isimleri arasında Türkçe kökenlidir. Koruyucu ve şefkatli anlamına gelmekte olup ummak, dilemek ve korkutmak anlamlarına gelir. Umay, Türk mitolojisinde yer alan bir varlıktır. Orhun yazıtlarında yer almakta olup kadınları ve çocukları da koruduğuna inanılmıştır.

Bunun yanı sıra Umay’ın devlet kuşu anlamı da yer almaktadır. Bu bakımdan günümüzde yaygın olarak kullanılan isimler içerisindedir.

Ülkücü Kızı İsimleri
Ülkücü Kızı İsimleri

Tomris

Tomris Türk kızı isimleri arasında yer almaktadır. Türkçe kökenli bir isim olup iki anlamı vardır. Bunlardan biri Peçenek Türklerinin ünlü kadın kahramanıdır.

Ayrıca Pers kralı ile savaşan Massagetlerin ünlü kraliçesinin de ismidir. Eğer tarihi bir isim alıyorsanız, çocuklarınız için düşünebileceğiniz adlardan biridir.

Gökçen

Türkçe kökenli bir isim olan Gökçen, Türk kızı isimleri arasında yer almaktadır. Hem kız hem de erkeklerde kullanılabildiği için unisex yapısı yer almaktadır. Anlamı incelendiğinde, mavi gözlü kişileri ifade etmek için kullanıldığı görülmektedir. İyi, güzel ve koş kişi olarak belirtilmektedir.

Bunun yanı sıra Togay kelimesi yerine de kullanıldığı görülür. Bu kelime ise ateşli kan anlamına gelmektedir. Gökçen adını taşıyan kişiler, karakter bakımından insancıl bir yapıya sahiptir.

Erkeklerin Bayıldığı Hitap Sözleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın