Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur

5/5 - (1 vote)

Sultan papağanı nasıl mutlu olur? Evlerinde evcil hayvan besleyen kişiler, onların her zaman mutlu olmasını ister. Bunun için sadece yemeğini ve suyunu yeterli vermeniz gerekmez. Onlarla ilgilenmeniz, sevmeniz de şarttır. Ancak her hayvanda bu noktada önerilenler farklılık arz eder.

Eğer sultan papağanı beslemek istiyorsanız, ilk olarak oyuncaklara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu canlılar oyuncaklarla oynamayı oldukça sever. Odanın farklı yerlerine yerleştirilen, duvarlara monte edilen oyuncaklar oldukça mutluluk verici olabilir.

Özellikle doğal ahşaptan imal edilenler streslerini atmalarına da yardımcı olabilir. Bu oyuncaklarla gün boyu oynayarak güzel bir şekilde zaman geçirebilir. Bunun yanı sıra sultan papağanı nasıl mutlu olur diyorsanız, kafeslerine de dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Kafesleri onların rahat bir şekilde hareket edebileceği genişlikte olmalı, içinde de oyuncaklar bulunmalıdır. Ayrıca yemlerine ve sularına dikkat etmeniz, sürekli dolu olmasına özen göstermeniz gerekir.

Çünkü yemlik ve suluk boşsa, dostunuz doğal olarak mutsuz olacaktır. Eğer onu mutlu ederseniz yaşam alanında daha güzel zaman da geçirebilirsiniz.

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Edilebilir?

Eğer sultan papağanı beslemek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Her ne kadar zor gibi dursa da aslında oldukça kolay bir şekilde mutlu olabilen canlılardır. İlk olarak dal darı, onların en sevdikleri yiyecekler arasındadır.

Çeşitli oyuncakların yanı sıra onunla zaman geçirmeniz de oldukça önemlidir. Özelikle kafalarını okşamanız, onları oldukça mutlu eder. Onlara sevgi sözcükleri söylemek de önerilir.

Bunlara ek olarak sultan papağanı nasıl mutlu olur diyorsanız, kafeslerinin temizliğine de önem verilmelidir. Çünkü bu canlılar kirli ortamdan hoşlanmaz. Burasını düzenli bir şekilde temizlemeniz gerekir. Ayrıca onları banyo yaptırmak da onları mutlu eder.

Sultan Papağanı Neleri Sever?

Evinizde sultan papağanı beslemek istiyorsanız, onların hangi yiyecekleri sevdiğini de bilmeniz gerekir. Darı dalını çok sevseler de bu durum, sadece bununla besleyebileceğinizi göstermez. Ayrıca sadece bir şeyle beslemek vitamin ve mineral eksikliklerine, böylece hastalıklara da yol açabilir.

Sultan papağanı beslerken yeterli oranda meyve ve sebze tükettiğinden de emin olmanız gerekir. Bu canlının en çok sevdiği meyvelerin içinde üzüm, çilek, papaya, mango, ananas ve kavun vardır. En çok sevdiği sebzelerden bazıları ise,

 1. Havuç,
 2. Brokoli,
 3. Kabak,
 4. Marul,
 5. Lahana,
 6. Hindiba,
 7. Kereviz,
 8. Ispanak şeklindedir.

Eğer sultan papağanı neleri sever diyorsanız temel olarak bu şekildedir. Onlara bunları yedirmek hem mutlu olmalarına hem de sağlıklı bir şekilde beslenmelerine yardımcı olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kıbrıs’ta Sigara Fiyatları 2022

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur
Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur

Sultan Papağanı Nelerden Korkar?

Eğer dostunuzun her zaman mutlu olmasını istiyorsanız, bazı şeylerin onu korkutabileceğini, böylece hem streslenmesine hem de mutsuz olmasına yol açabileceğini bilmeniz gerekir. Ana hatları ile onları mutsuz eden bazı şeyler şöyledir;

 1. Onunla beraber bir yolculuğa çıkmak
 2. Kafese yeni oyuncak koymak
 3. Işıkların kapatılması
 4. Depremler
 5. Kafes çevresinde yapılabilecek değişiklikler
 6. Giyilen parlak kıyafetler
 7. Kafesin içindeyken onu elinize almak
 8. Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar

Tüm bunlara dikkat etmek şarttır ancak bazılarına dostunuz zaman içinde alışabilir. Örneğin kafese yeni koyacağınız bir oyuncak ilk önce onu korkutsa da zaman içinde buna alışacak ve oynamaya başlayacaktır.

Aynı şekilde papağanı ilk kez aldığınızda, sizi tanımadığı için sizden de doğal olarak korkabilir. Ona zaman vermek, size alışmasına yardımcı olur. Eğer sultan papağanı nasıl mutlu olur diyorsanız, tüm bunlara özen göstermeniz tavsiye edilir.

Yorum yapın