Son Hat Artık Kullanılamıyor

5/5 - (1 vote)

Iphone Son Hat Artık Kullanılamıyor nasıl çözülür? Telefonlarda bir hata kodu oluştuğunda, bunlar insanlarda bir endişe doğurur. Son hat kullanılamıyor da bunlardan bir tanesidir. Bu iPhone cihazlarda telefon ilk etkinleştirildiği ve arama yapmak istendiğinde ortaya çıkar. Lakin yeni etkinleştirilmeyen cihazlarda da bazen karşılaşabilir.

Son Hat Artık Kullanılamıyor Nasıl Çözülür?

Bu hata kodu e-SIM özellikle ile ilgilidir. Iphone XS, XR, 11, 12 ve 13 gibi yeni sürümlerde çift SIM kart için etkinleştirilerek yararlanılır. Eğer bu hatayı alıyorsanız,

 1. Telefonu Güncelleme,
 2. Telefonu Kapatma,
 3. Telefonun Çağrı Kayıtlarını Temizleme,
 4. Ağ Ayarlarını Sıfırlama,
 5. Kişileri Bul’u Kapatma,

Gibi çözümleri deneyebilirsiniz. Böylece iPhone son hat kullanılamıyor hatası kısa sürede çözülebilir.

Kızıma Kürtçe İsim Arıyorum yazımız da ilginizi çekebilir.

Telefonu Güncelleme

Telefon güncelleme, iPhone son hat kullanılamıyor hatası için ilk çözümdür. Günümüzde birçok kişi telefonlarını güncellemeyi sonraki tarihlere erteler. Çünkü bunun için zaman kaybetmek istenmez. Ancak bu durum, farklı problemleri beraberinde getirebilir. Son hat da bunlardan biridir.

İphone cihazı güncellemek için önce telefonun ayarlar ekranı açılmalıdır. Ardından genel sekmesine gelinerek yazılım güncellemeleri kontrol edilir. Eğer bulunuyorsa hemen yapılmalıdır. Telefon yeniden başlatıldıktan sonra hala devam ediyorsa farklı çözümler değerlendirilebilir.

Telefonu Kapatma

Telefonu güncelleme ardından iPhone son hat kullanılamıyor hatası çözülmemişse ya da bir güncelleme yoksa, basit olarak telefonu kapatabilirsiniz. Çünkü cihazda oluşan anlık bir hata da bu probleme neden olabilmektedir.

Bunun için telefonun yanında yer alan açma kapama düğmesine basılı tutmanız, ekran geldiğinde kapatmak için kaydırmanız yeterlidir. Bu şekilde kısa süre bekledikten sonra yeniden açarsanız, çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Eğer hala devam ediyorsa, farklı çözümlere kolay bir şekilde yönelebilirsiniz.

Son Hat Artık Kullanılamıyor
Son Hat Artık Kullanılamıyor

Telefonun Çağrı Kayıtlarını Temizleme

İphone cihazların çağrı kayıtlarını temizleme de iPhone son hat kullanılamıyor hatası için çözümlerden bir tanesidir. Eğer daha önce bu işlemleri yapmamışsanız ve nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, şu işlemleri takip etmeniz yeterlidir;

 1. İphone cihazın uygulamalar bölümünü açın.
 2. En son alanına giriş yapın.
 3. Dokunma düzenleme üzerine dokunun.
 4. Tümünü silmek için temizleye dokunun.
 5. Tüm son kullanılanları silin.

Bu işlemler ardından sadece problemin çözülüp çözülmediği incelenir. Lakin dikkat etmeniz gereken bir nokta, bunun günlükleri kalıcı bir şekilde temizleyeceğidir. Dolayısıyla öncesinde yedekleme almanız tavsiye edilir.

Ağ Ayarlarını Sıfırlama

iPhone son hat kullanılamıyor hatası almaya devam ediyorsanız, ağ ayarlarını sıfırlama da bir çözümdür. Hat tarafından erişim yapılamıyorsa, yazılımda olan bir hata görülebilir. Bu durumda sıfırlayarak kısa sürede sonuçlara kavuşmanız mümkündür. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek çözüm bulabilirsiniz;

 1. Mobil ayarlara giriş yapın.
 2. Genel kategorisine girin.
 3. Sıfırla seçeneğine dokunun.
 4. Ayarları sıfırla üzerine dokunun.

Ardından sadece bu hatanın devam edip etmediğine bakmanız gerekir. Eğer sürüyorsa farklı çözümler incelenebilir.

Kişileri Bul’u Kapatma

Kişileri Bul’u kapatmak, iPhone son hat kullanılamıyor hatası çözümlerinden bir diğeridir. Bunu yapabilmek için telefonun ayarlar kısmına girmeniz, ardından da iletişim bölümüne girmeniz gerekir. Ardından seçeneği devre dışı bırakarak, çözüm alabilirsiniz.

Eğer devam ediyorsa son olarak SIM kartı yeniden kurmanız da mümkündür. Bunun için yalnızca SIM kartı çıkartmanız, bir süre bekledikten sonra tekrar takmanız gerekir. Aynı şekilde uçak modunu devreye alıp, birkaç saniye bekledikten sonra da kapatabilirsiniz.

iPhone son hat kullanılamıyor hatası alıyorsanız, tüm bu çözümleri deneyebilirsiniz. Doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz, sorunlara kısa sürede son verebilir, telefonu sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın