SGK Borcu Yoktur Nasıl Alınır?

Bu İçeriğe Oy Ver post

SGK Borcu Yoktur işverenler tarafından sık sık ihtiyaç duyulan bir belgedir. Zira bu belgeye sahip olan işverenler kredi çekme aşamasında zorluk yaşamaz, teşviklerden faydalanabilir ve ihaleye girebilir. Eski dönemlerde SGK borcu yoktur yazısı almak için oldukça büyük çabalar gerekmekteydi. Ancak internet sayesinde bu işlem kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesi üzerinden alınmaya başlanan “SGK borcu yoktur” belgesi, işverenlerin işini oldukça kolaylaşmıştır. Zira devlet dairelerinde sıra beklemek uzun saatler sürebilmektedir. Bu durumda işyerindeki işler önemli ölçüde aksayabilmektedir. SGK, teknolojinin gelişmesi ile birlikte işlemlerinin pek çoğunu internet ortamına taşımıştır. Bu işlemlerden bir tanesi de borcu yoktur belgesi olmaktadır.

Pek çok işlemin e-devlet sistemi üzerine taşınmasında önce SGK borcu yoktur yazısı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gidilmesi gerekmekteydi. Ancak günümüzde, bu belge internet üzerinden alınabilmektedir. Bu yazıyı alabilmek için belili şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

SGK borcu yoktur, uzun saatler boyunca sıra beklemeye gerek kalmadan alınabilmektedir. Günümüzde, bazı gerekli işlemleri yapabilmek için SGK borcu yoktur belgesi alınması şarttır. Bu belge, borcunuzun olmadığının resmi bir kanıtı olmaktadır.

Bu belgenin alınabilmesi için öncelikle başvuru yapılması gerekmektedir. SGK e-borcu yoktur yazısı  almak adına Tüzel Kişi İşverenler, Gerçek Kişi İşverenler ve Adi Ortaklıklar olarak başvuru yapılmalıdır. İşyeri, hangi kategoriye dahil ise, yukarıda belirtilen 3 başvurudan biri seçilmeli ve evraklar tamamlanıp imzalanmalıdır. İnternet üzerinde 3 kategoriye ait evraklar Excel şeklinde yer almaktadır. İşyeri durumuna göre bu Excel dosyalarını indirerek formu doldurabilirsiniz.

Bu formlarda işveren bilgileri, işyeri bilgileri, sicil numaraları gibi önemli bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler doğru bir şekilde tamamlanmaz ise, sistem hatası oluşacak ve işlem gerçekleştirilemeyecektir.  Bu başvurular dilekçe yazımı ile gerçekleştirilmektedir. Yazılan dilekçeler, SGK kurumuna teslim edilerek işlemleri başlatılmaktadır.

SGK Borcu Yoktur

SGK Borcu Yoktur Nereden Alınır?

Yukarıda belirtilen dilekçe işlemleri tamamlandıktan sonra, SGK resmi sitesine giriş yaparak geriye kalan işlemleri internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu yazıyı elde etmek için internet üzerinde yapılması gereken adımlar aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Kullandığınız arama motoruna “Sosyal Güvenlik Kurumu” ya da “SGK” yazarak resmi siteye ulaşabilirsiniz.
 • Siteye erişim sağladıktan sonra ana sayfanın üst bölümünde yer alan “İşveren” seçeneğine tıklayınız.
 • Bu butona tıkladığınız zaman, işverenlerin SGK’da erişebileceği işlemlerin tablosu karşınıza gelecektir.
 • Tablonun içinde “E-Borcu Yoktur” (4a) yazılı bölüme tıklayınız.
 • Ekrana gelecek giriş ekranına tıklayarak SGK kullanıcı adı, sistem için belirlenen şifre ve işyeri şifresi gibi sizden istenen bilgileri ilgili boşluklara giriniz.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra SGK e-borcu yoktur belgesini rahat bir şekilde alabilirsiniz.

SGK Borcu Yoktur Belgesi Ne İşe Yarar?

SGK borcu, işverenlerin pek çok işlem yapmasını engelleyen bir durumdur. Bu borcun olması ihaleye girme, kredi çekme, teşviklerden faydalanma gibi durumların önüne geçmektedir. Bu sebepten ötürü, borcun olmaması ve SGK’ya ödenmesi gereken geçmiş borçların olmadığına dair kanıt niteliğinde “SGK borcu yoktur” belgesinin alınması oldukça önemlidir.

SGK Borcu Yoktur yazısı, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olmadığını ispatlayan önemli bir belgedir. Bu belgenin geçmişe nazaran daha kolay bir şekilde alınabiliyor olması, işverenleri ve bu yazıya ihtiyacı olan kimseleri oldukça mutlu etmektedir. Bu belgeye ihtiyaç duyulan bazı durumlar aşağıdaki listede belirtilmektedir.

 • Hibe ve teşvik programlarından yararlanmak isteyen işverenlerin SGK borcu yoktur yazısı alması gerekmektedir.
 • Bankalara kredi başvurusunda bulunurken, bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.
 • 4734 sayılı kanununa göre yapılacak olan devlet ihalelerine katılımlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış borcu yoktur yazısı gereklidir.
 • 4734 sayılı kanununa göre yapılan ihalelerde, ihale yapım esnasında hak ediş ödemeleri için de bu belge gerekmektedir.

SGK E-Borcu Yoktur Başvurusu İçin Gereken Belgeler

SGK e-borcu yoktur almak isteyen bireyler, online olarak bazı belgeleri tamamladıkları takdirde istedikleri yazıyı edinebilmektedir. Bu belgeler internet üzerinden alınabileceği gibi, SGK şubelerinden de edinilebilmektedir. Bu belgeleri tamamladıktan sonra elde telim ya da posta yoluyla işleminizin talebini oluşturabilirsiniz. SGK borcu yoktur yazısı için gereke belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İstediğiniz işlem türüne göre tüzel kişiler, gerçek kişiler ya da adi ortaklıklar ile ilgili belgeler gerekmektedir. (Bu belgeler internet üzerinde mevcut olmaktadır. E- borcu yoktur belgesi için gereken form işlem türüne göre üç başlıktan oluşturulmuştur. Bu formlar, işyerinin durumuna göre seçilmektedir)
 • E-borcu yoktur taahhüt bildiren belge
 • İşveren kişi, işverenin vekili ya da yetkili bireye ait kimlik fotokopisi ve imzalar
 • Borcu olmadığı doğrulanacak işyerinin vergi levhasının fotokopisi
 • Tüzel işlemlerde yetkililere ait ticaret sicili fotokopisi ve yetkililerin belgeleri

Gerekli belgelerde imza bulunması şarttır. Bunun yanı sıra, taahhütname doğru bir şekilde doldurulmalı ve taahhüt belgesi de imzalanmalıdır.

SGK İşveren Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İşverenlerin borcu yoktur yazısı alabilmesi için öncelikle borç sorgulaması yapılmalıdır. Borç sorgulaması il ve ilçelerde yer alan SGK şubelerinden yapılabileceği gibi, internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu sorgulamadan sonra işyerine ait herhangi bir SGK borcu olmadığı tespit edilirse, istenilen belge kolay bir şekilde alınabilmektedir.

SGK resmi web sitesine giriş yapabilmek için kullanıcı adı ve şifre bilgileri gerekmektedir. Bu bilgileri alabilmek için işyeri belgelerinin tam olması gerekir. Belgeler eğer tam değilse SGK bu belgelerin tamamlanması için işverene süre tanımaktadır. Unutulan şifreler için bizzat şubelere başvuru yapılması gerekebilmektedir.

Kullandığınız arama motorunda SGK isminin arattığınız zaman kolayca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web adresine erişebilirsiniz. Daha sonra edinmiş olduğunuz şifreyi ve TC kimlik numaranızı yazarak giriş gerçekleştirebilirsiniz. Ana ekranda yer alan ilgili seçeneklere tıklayarak borç sorgulama işlemi yapabilmeniz mümkündür. Yapılacak sorgunun türü, sicil numarası, güvenlik kodu bilgileri sisteme girildiği zaman, SGK kaydına sahip tüm borçlar ekrana gelecektir.

SGK borçları ile ilgili dönem, kişi, iş statüsü gibi önemli bilgileri web adresinden öğrenebilmek mümkündür. Ödemesi yapılmamış olan borçları görüntüleyebileceğiniz gibi, geçmişte ödenen borçların dekontlarına da erişebilirsiniz. Dekont detaylarını öğrenmek için SGK menüsünde “Dekont görüntüleme” yazısını aratmanız yeterli olacaktır.

SGK Borcu Yoktur

E-Devlet Üzerinde SGK Borç Sorgulama

E-devlet, pek çok işlem yapılabilen bir web adresidir. Bu siteye giriş yapabilmek için kişilerin e-devlet şifresine sahip olması şarttır. E-devlet şifreleri PTT şubelerinden alınabilmektedir. İnternet üzerinden şifre almak, güvenlik riskleri oluşturabildiği için tavsiye edilmemektedir. Ancak daha önce PTT üzerine bilgilerini kaydetmiş olan vatandaşlar, PTT şubesine gitmeden de şifre edinebilmektedir. Şifre aldıktan sonra e-devlet kapısı uygulamasından a da web adresinden işlem yapılabilmektedir.

SGK borç sorgulama işlemleri, e-devlet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. SGK borcu yoktur yazısı almak isteyen bireyler, e-devlet girişi yaparak arama paneline “4a hizmet dökümü” yazarak SGK’ya ait olan borçlarını görüntüleyebilmektedir. Bu işlemin yanı sıra e-devlet üzerinden SGK Tescil ve Hizmet Dökümü, 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti, İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri, 4A Banka ve Adres Değişikliği hizmetleri de sunulmaktadır.

Yorum yapın