Sermayesiz İş Fikirleri ve Kazançlı Sektörler

Bu İçeriğe Oy Ver post

Sermayesiz iş fikirleri, son dönemlerde en çok araştırılan konulardan bir tanesi olmuştur. Zira sermaye yetersizliği nedeniyle pek çok insan, kendi işini kuramamakta ve düşük maaşlar karşılığında çalışmak zorunda kalmaktadır. Sermayesiz işler, herhangi bir birikim gerektirmediği için bireylerin kendi istediği işleri yapmasına vesile olmaktadır.

Birikimsiz işler, çoğunlukla evden çıkmadan da yapılabilmektedir. Herhangi bir mekânda bulunma zorunluluğu olmadan çalışma fikri de birçok insanın ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Birikim olmadan iş yapmak, birçok insan için neredeyse imkânsız gibi gözükmektedir. Ancak doğru iş kolu seçildiği zaman bu gayet mümkündür.

Sermayesiz iş fikirleri, yüklü miktarlarda para gerektirmediği için risk faktörü bulundurmamaktadır. Yani, bu işlerden para kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek olurken para kaybetme ihtimaliniz yoktur. Zira bu işe başlarken herhangi bir yatırımda bulunmanız gerekmez.

Sermayesiz İş Fikirleri

Günümüzde sermaye gerektirmeyen iş fikirleri araştırılmaktadır. Pek çok insan “Sermayesiz nasıl iş kurabilirim?” sorusuna bir cevap aramaktadır. Sermayesiz pek çok iş fikri mevcuttur. Ancak sermayesiz de olsa her iş için az bir miktarda para ödemek gerekebilir. Bu durumun bilincinde hareket edilmelidir.

Sermayesiz İş Fikirleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, pek çok sermaye gerektirmeyen iş yapılabilmektedir. Ancak bu noktada, aylık kazancınızın ne kadar olması gerektiğini bilmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir. Zira bazı sermayesiz işler aylık ciddi kazançlar elde etmenizi sağlarken, bazı işler yalnızca harçlık gibi tutarlarda para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki başlıklara göz atarak bazı sermayesiz iş fikirleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları Üzerinden Para Kazanma

İnternet çağına hızlı bir şekilde adapte olmamız ile birlikte hayatımıza giriş yapan sosyal medya platformları, para kazanmak için tercih edilebilmektedir. Üstelik sosyal medya hesapları üzerinden para kazanmak için herhangi bir sermayeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Sermayesiz İş Fikirleri

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden yüksek takipçi sayılarına ulaşmanız durumunda reklam ve marka işbirliklerine başlayabilir ve para kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer sosyal medya bilginiz iyiyse, hesaplarınızı yüksek takipçilere ulaşınca iyi fiyatlara satabilir ya da başkalarının sosyal medya danışmanlığını yaparak para kazanabilirsiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazanma

Herhangi bir birikime gerek duymadan para kazanmanızı sağlayacak işlerden bir tanesi de çeviri yapmaktır. Eğer yabancı diliniz iyiyse, para karşılığında dizi, film, kitap, dergi, şarkı çevirileri yapabilirsiniz. Eğer yabancı diliniz iyi değilse, evde kendinizi geliştirerek bu işe atılabilirsiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Ülkemizde en fazla talep edilen diller arasında İngilizce, Rusça, Fransızca, İspanyolca, Korece ve Çince olmaktadır. İngilizce artık global bir dil olduğu için önemini yavaş yavaş kaybetmektedir. Zira herkes artık İngilizce konuşabilmektedir. Bu nedenle diğer popüler dilleri öğrenmek size büyük bir fayda sağlayacaktır. İlk etaplarda fazla para kazanmayacak olsanız da, kendinizi geliştirdikçe geliriniz iyi bir düzeye ulaşacaktır.

Danışmanlık Yaparak Para Kazanma

Danışmanlık hizmetleri günümüzde hem kurumsal hem de bireysel olarak sıkça talep görmektedir. Eğer bu iş için gerekli bir eğitiminiz yoksa internet üzerinden kurslara katılarak sertifika alabilirsiniz. Daha sonra tıpkı bir sekreter ya da koç gibi iş hayatına başlayabilirsiniz. Bu işi internet üzerinden de yürütebilirsiniz. Bu sayede evden çıkmadan çalışarak para kazanabilirsiniz.

Danışmanlık Yaparak Para Kazanmak

Danışmanların belirli bir görevi bulunmamaktadır. Danışmanlar bağlı oldukları kurum ya da kişinin istekleri üzerine hareket etmektedir. Danışmanların en temel görevi, kişi ya da kurumun iş yükünü hafifletmek ve bu konuda plan program hazırlamaktır.

Makale Yazarak Para Kazanma

Günümüzde pek çok web sitesi, blog yazıları için yazarlar ile çalışmaktadır. Eğer imla ve dil bilginiz iyi düzeydeyse, yazarlık üzerine çalışan medya ajansları ile iletişime geçebilir ya da ilan sitelerinde makale yazarı olabileceğinizi belirtebilirsiniz. Yazdığınız kelime sayısı ile orantılı para kazanabilirsiniz. Bu iş kolunda herhangi bir maaş sistemi olmasa da, harçlığınızı çıkartabileceğiniz kadar geliriniz olacaktır.

Makale Yazarak Para Kazanma

Yukarıda belirtilen işlerin hepsi, fiziksel olarak bir işyerinde ya da evden çıkmadan yapabileceğiniz işler olmaktadır. İnternet üzerinden çalışmak isteyenler, mutlaka bilgisayar kullanımı konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Eğer sermayesiz iş fikirleri için internet kullanmayacağınız bir iş arıyorsanız turizm danışmanlığı, taksicilik, yemek satışı, özel ders, tamircilik, el sanatları gibi işler yaparak sermayesiz olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ek İş Fikirleri

Maaş sistemi ile çalışan pek çok insan, gelir yetersizliği ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Zira masrafların artması ve maaşların aynı düzeyde seyretmesi nedeniyle gelirler yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle çoğu insan “Ek iş ne yapabilirim?” sorusuna bir cevap aramaktadır. Mesai saatleri dışında yapılabilecek birçok farklı ek iş bulunmaktadır.

Ek İş Fikirleri

Ek iş seçimi yapacak olan bireyler, mutlaka yoğun mesai saatlerindeki gibi yorulmayacakları ancak iyi bir getiriye sahip olacakları işleri tercih etmelidir. Zira yaptığınız ek iş gereğinden yorucu olursa, kişisel zamanınız kalmayacak ve pes etme ihtimaliniz yükselecektir. “Akşamları ek iş ne yapabilirim?” sorusunu yönelten bireyler, mutlaka bu işleri internet üzerinden yapmalıdır. Unutulmaması gerekir ki, ek işler geliri arttırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yapılmaktadır. Ancak bu işleri yaparken fazla yorulursanız, yağacağınız işler sizi fazlasıyla yoracak ve yaşam kalitenizi düşürecektir.

Ek iş imkânları, sanıldığından daha fazla kategoride sunulmaktadır. Eğer bir ek iş arayışı içerisindeyseniz, ilan sitelerine bakmak seçenekler arasında olacaktır. Ancak kendinizi sadece ilan sitelerine bakmak ile sınırlı bırakmamanız gerekmektedir. Aşağıda yer alan listeye göz atarak ek iş fikirleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Oturduğunuz yerde anket doldurarak para kazanabilmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken şey ise, anket yapmanızı gerektiren internet sitelerine üye olarak ortalama 5 dakikada biten anketleri doldurmaktır. Bu iş için belirli bir gelir bulunmamaktadır. Ne kadar fazla anket doldurursanız, o kadar fazla para kazanabilirsiniz.
 • Evde boş olduğunuz zamanlarda pasta ya da yemek yapıp satabilirsiniz. Pek çok insan çalıştığı için evde yemek yapamamakta ve kendisi için yemek yapabilecek çalışanlar aramaktadır. Eğer yemek yapma konusunda yetenekleriniz varsa, günde sadece 1-2 saatinizi ayırarak sipariş üzerine yemekler yapabilirsiniz.
 • En kazançlı ek iş fikirlerinden bir tanesi de satış yapmaktır. Evde kullanmadığınız eşyaları ikinci el satış sitelerinde satarak para kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra küçük bir sermaye ile toptan ürün satın alıp komisyon ile satışa sunabilirsiniz. İnternet sitenize ya da herhangi bir satış sitesine bırakacağınız ilanlar, size ciddi kazançlar getirebilir.
 • El işçiliği gerektiren konularda yetenekliyseniz, ek gelir kazanabilirsiniz. Davetiye paketleme, düğün şekeri hazırlama, sabun paketleme gibi pek çok iş için eleman alınmaktadır. Üstelik bu elemanlara tüm malzemeler gönderilmekte ve sadece ürünü son haline getirmeleri istenmektedir. Evden çıkmadan el becerilerinizi kullanarak aile bütçesine destek olabilmeniz mümkündür.
 • Çocuk bakıcılığı da evde ek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Eğer evde müsait zamanınız oluyorsa, çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Artık kadınların büyük bir bölümü de çalıştığı için çocuklarını emanet edecek kişiler aramaktadır. Üstelik bu iş için verilen ücretler de oldukça yüksektir.

Ek iş yapmak isteyenler, ek iş ne yapabilirim sorusunu uzun süreler boyunca düşünmeden ek gelir kazanabilmektedir. Ek iş yapmak için ne kadar zamanınızın olduğu ve hangi konularda yetenekli olduğunuzu bilmektir. Bu konular üzerinde düşündükten sonra ek iş veren sitelere bakabilir ya da çevrenize danışarak bir ek iş bulabilirsiniz.

Evden İş Fikirleri

Evden iş fikirleri, pek çok bireyin ilgisini çeken konulardan biridir. Zira bir iş için fiziksel olarak bir yerde olma zorunluluğu, birçok insan için oldukça zordur. Trafikte saatlerini geçirmek istemeyen, ofis ortamında bulunmaktan hoşlanmayan bireylerin ilgisini çeken bir konu olan evden çalışmak, günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Genellikle ev hanımları ve öğrenciler tarafından araştırılan evde iş fikirleri, ev ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır.

Ev hanımları için eve iş veren firmalar bulunmaktadır. Ev hanımları, evde boş oldukları zamanlarda firmalar için çalışarak aylık 3.000 TL gibi bir kazanç sağlayabilmektedir. Evlere iş veren firmalar, genellikle sabun paketleme, takı yapma, dikiş yapma gibi konular üzerine yoğunlaşmaktadır. Eğer tek başınıza ya da arkadaşlarınız ile evde iş yapmak istiyorsanız, internet üzerinden yapacağınız basit bir araştırma ile gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri

Öğrenciler için evde iş fikirleri için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Özellikle internet ile arası iyi olan gençler, evde iş kurmak konusunda oldukça şanslı olacaktır. Üstelik evde iş yapmak için tek ihtiyaç duyulan şey bir bilgisayar ve internettir. Web siteleri üzerinde işler yaparak öğrencilerin harçlıklarını çıkarması hatta maaş alması da mümkündür. Evde yapılacak işler listesi dâhilinde olan fikirler için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Paketleme İşi Yapmak

Paketleme işi, firmaların en çok çalışan ihtiyacı duyduğu alanlardan biridir. Zira pek çok firma, üretim için makine almak ya da çalışanlar için daha büyük bir fabrika kurmak için masrafa girmek istememektedir. Bu nedenle paketleme işi, genelliklere evlere verilmektedir. Ev hanımlarının en çok ilgi duyduğu bu iş, düzenli bir şekilde yapıldığı zaman ciddi paralar kazandırmaktadır.

Paketleme İşi

İnternet üzerinde pek çok eve iş veren firma ilanı mevcuttur. Kısa bir araştırma sonucu işe başlayabilirsiniz. İlanları kontrol edip iletişim kurarak evden çıkmadan para kazanabilir ve ev ekonomisine destekte bulunabilirsiniz.

Blog Yazmak

Üniversite öğrencileri tarafından en çok tercih edilen bu iş, iyi bir getiriye sahiptir. İnternet üzerinden blog yazarak aylık 2.000 TL kazanabilmek mümkündür. Bilgisayar kullanımı konusunda kendine güvenen bireyler, kendi blog sitelerini kurarak yazı yazmaya başlayabilir ya da makale yazdıran kurum ve firmalar ile iletişime geçebilir.

Blog Yazmak

Kendi blog sitenizde yazı yazacaksanız, insanların en çok arattığı konularda yazı yazmanız sizin yararınıza olacaktır. Ancak bir firmaya bağlı olarak çalışıyorsanız, sizden istenen konularda yazılar yazmanız gerekecektir. Kendi eğiliminize göre hareket ederek internet üzerinde yazı yazabilir ve para kazanabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı Yapmak

Sosyal medya, günümüzde nereyse hepimizin uzmanlık alanı haline gelmiştir. Sosyal medya hesabı açarak geliştirebilir ve bu hesapları satarak para kazanabilirsiniz. Bu iş için uğraşmak istemiyorsanız, iş ilanı sitelerine sosyal medya yöneticiliği yapabileceğinizi belirterek işe koyulabilirsiniz. Günümüzde pek çok firma, sosyal medya hesaplarını yönetmek için bir uzmana ihtiyaç duymaktadır. Sosyal medya uzmanlarının görevi ise, paylaşılacak gönderileri seçmek, gelen mesajları kontrol ederek cevap vermek, kampanyaları duyurmaktır.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Tasarım Yapmak

İnternet üzerinden yapılabilecek en iyi işlerden biri de tasarımcılıktır. Tasarım konusu oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Eğer bilgisayar ve çizim konularında yetenekliyseniz logo tasarımı, kıyafet tasarımı, web sitesi tasarımı yapabilirsiniz. Bu işe başlamak için ilan sitelerinde ilanınızı oluşturarak müşterilerinizi bekleyebilirsiniz. Tasarım konusunda herhangi bir eğitim ya da sertifikanız varsa tasarımcı firmalar ile iletişime geçerek evden çalışabilirsiniz.

Tasarım Yapmak

Ürün Satmak

Evden iş fikirleri arasındaki seçeneklerden bir diğeri ise ürün satışı yapmaktır. Kullanmadığınız ve kullanılabilir durumda olan eşyalarınızı Letgo, Sahibinden, Dolap gibi çeşitli uygulamalar üzerinden satabilirsiniz. Eğer daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız, spotçuluk yapmaya başlayabilirsiniz. Pazarlık ve satış uzmanlığı gerektiren spotçuluk, kendinizi geliştirmeniz durumunda yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Evde İş Fikirleri

Yukarıda belirtilen örneklerin yanı sıra, evde iş fikirleri için pek çok farklı iş imkânı bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken, biraz zaman ayırıp araştırma yapmaktır. Kendinize en uygun fikri bulduktan sonra evden çıkmadan para kazanmaya başlamanız mümkün olacaktır.

Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz iş fikirleri, işini kurmak ya da para kazanmak isteyen bireyler tarafından araştırılan konuların başında gelmektedir. Pek çok iş için birikim gerekmesi, insanların canını sıkmakta ve alternatif yollar aramak zorunda bırakmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki, sermaye gerektirmeyen iş sayısı da oldukça fazladır.

Sermaye olmadan iş yapmak isteyenler basit iş fikirleri üzerine yoğunlaşmalıdır. Zira bir iş ne kadar karmaşık olursa, sermaye gereksinimi o denli artacaktır. Olabildiğince basit ancak ilgi çekici işler, bütçeye gerek kalmadan insanların beğenisini toplayacaktır. Örneğin sermayesiz iş fikirleri arasında en çok tercih edilen seçenek, seyyar satıcılıktır. İster araba arkasında ister ise küçük bir tezgâhta yürütebileceğiniz bu iş neredeyse hiç sermaye gerektirmemektedir.

Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesi olmayan bireyler, iş arayışı içerisinde kaybolmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, sermaye gerektirmeyen işler günümüzde oldukça ön plandadır. Sermayesiz iş fikirleri, ayrıca risksizdir. ;Bu demek oluyor ki, bütçe ayırmadan yaptığınız işte başarılı olmasanız bile herhangi bir maddi kayıp yaşamazsınız. Ancak bu durumda zaman kaybı yaşanacaktır. Bu nedenle iş fikirleri arasından kendinize en uygun olan mesleğe yönelmeniz gerekmektedir. Aşağıda yer alan listeye göz atarak sermayesiz işler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Danışmanlık yaparak para kazanabilmeniz mümkündür. Maaş sistemi ile çalışan danışmanlar, yatırımsız şekilde gelir elde edebilmektedir.
 • Doğal ürün yetiştiriciliği, evinizin balkonunda ya da bahçesinde yapabileceğiniz en iyi işler arasındadır. Zira günümüzde pek çok insan organik besinlerin değerini anlamıştır.
 • E-ticaret sitelerinde satıcılık yapmak, stoksuz satışçılar için sermaye gerektirmemektedir.
 • Cep telefonu tamirciliği de en az sermaye gerektiren ancak yüksek meblağlar kazandıran işler arasındadır.
 • Kaz, civciv, hindi yetiştirmek de kârlı işlerden biridir. Yavru iken alınan bu canlılar oldukça ucuzdur, ancak yetiştikleri zaman ciddi kazançlar getirmektedir.
 • Köpek eğitmenliği ya da bakıcılığı da sermaye gerektirmeden para kazandırmaktadır.
 • Takı, kıyafet, web sitesi, logo tasarımcılığı da sermaye gerektirmemektedir. Üstelik bu işlerden elde edilen kazanç, pek çok mesleğe kıyasla oldukça yüksektir.
 • Özel ders vermek de basit iş fikirlerinden biridir. Ders vermek için uzman olduğunuz konuda öğrencilere ders vererek para kazanabilirsiniz. Sadece okulda öğretilen dersler değil, el sanatları, bilgisayar eğitimi, dil eğitimi gibi dersler de verebilmeniz mümkündür.
 • Sermayesiz iş fikirleri arasında yer alan seçeneklerden biri de, kişisel asistanlıktır. İhtiyacı olan bireylere asistanlık hizmeti vererek iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen örnekler, sermayesiz iş fikirleri arasında yer alan seçeneklerin sadece küçük bir bölümüdür. Sermaye olmadan da birçok meslek icra edilebilmektedir. Sermayesiz işlerin çoğunda bir firma, kurum ya da bireye bağlı çalışılması gerekmektedir. Ancak düşük de olsa bir sermayeniz olduğu zaman kimseye bağlı kalmadan çalışabilirsiniz.

Yorum yapın