PTT Personel Alımı Nasıl? Başvurular ve Şartlar

5/5 - (1 vote)

PTT Personel Alımı Nasıl? PTT Personel Alımı Başvuru Şartları Neler? Bir süredir kamuya personel alımları için bekleyen vatandaşlar PTT personel alımı ilanı hakkındaki gelişmelerle heyecanları bir kat daha arttı. Kurum tarafından personel açığı ile ilgili bazı tarihlerde personel alımı ile ilgili ilanlar yayınlanıyordu.

Aslında normal şartlarda bu ilan sonbahar aylarında bekleniyordu. Ancak dava sürecine takılmıştı. Şöyle ki; PTT Personel Alımı için düzenlediği yönetmelik iptal edilmişti. Danıştay’ın iptal ettiği bu yönetmelik yerine Resmi Gazetede konuyla ilgili duyuru yapıldı.

Yayımlanan yeni duyuru personel alımı konusunda merak uyandırdı. Yönetmelik konusunda beklentileri karşılayıp karşılamayacağı araştırılmaya başlandı. Aslında Resmi Gazete‘de yayınlanan yönetmelik Danıştay’ın iptal ettiği yönetmelikti. Bilindiği üzere ilgili yönetmelik personel alımını bir hayli geciktirmişti. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra duyuru yapılması beklenmektedir. Bu alımlarla iş yükünün azalmasını bekleyen Kurum daha hızlı ve beklenen kaliteli hizmetleri yerine getirecektir.

PTT Personel Alımı

Posta Telgraf Teşkilatının geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte görev alanı eskisi değildir. Geçmişte mektup ve telgraf gönderme işleri yapılırken günümüzde farklı alanlarda faaliyet göstermektedir. Kargo hizmetlerinin yanı sıra birçok fatura ödemesi de bu Kuruma yapılmaktadır. Sanal mağaza bulunan PTT’nin artık ülkemizin her yerinde ATM’leri bulunmaktadır.

Dolayısıyla bu iş yoğunluğu ve yeni şubelerin açılmasıyla personel ihtiyacı daha da artmaktadır. Haliyle Kuruma iş başvurusunda bulunan kişiler çok fazla olmaktadır. Bu nedenle alım yapılacak sayı kadar bazı şartları taşımanız gerekmektedir.

PTT Personel Alımı Başvuru Şartları

Resmi Gazetede personel alımı için yayımlanan Yönetmelikte KPSS şartının olduğu bildirildi. Alım ilanına başvuru yapacak vatandaşlar PTT iş başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna cevap aramaya başlamışlardır. Başvuru yapacak adaylarda ise önceki yıllar baz alındığında muhtemel şartlar şöyle sıralanabilir.

  • Öncelikli olarak T.C. Vatandaşı olmak. Yurtdışına alım yapılacaksa bu şartın gerekli olmadığı düşünülmektedir
  • Sınav esnasında 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kamu haklarından mahrum ve yasaklı bulunmamak
  • Devletin Güvenliğine karşı suç işlememek, yüz kızartıcı suçlardan ceza almamak
  • Erkek adayla için askerlikle ilişiği bulunmamak
  • Kamu personeli seçme sınavından istenilen puanı almak
  • Güvenlik soruşturmalarından geçmiş olmak
  • Başvuran adayların Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı herhangi bir yerden emekli olmaması
  • Açıklanacak yaş aralıklarından bulunmak

Ayrıca ilan içerisinde yer alan kadrolara göre bazı özel şartlarda aranabilmektedir. Para ve değerli eşyaları taşıma konusunda da tecrübeli olunması alımlarda öncelikli olabilmektedir.

PTT İş Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

[highlight color=”yellow”]PTT İş Başvuruları[/highlight] ilköğretim, lise, ön lisans ve lisans düzeylerinden mezun olanlar için geçerlidir. Adaylar önce yazılı sonrasında ise sözlü sınavlara katılırlar. Nerede personel açığı varsa zaten bu yerler önceden belirlenmiştir. Yapılacak tercihe ve başarı sıralamasına göre başvuran adayların alımı yapılır. Öncelikli olarak başvuru şartlarının taşınması gerekmektedir.

Adayların başvuru ve şekli Kurum tarafından yapılacak duyuru ile ilan edilmektedir. Aynı zamanda hangi İl ve ilçelere personel alımı yapılacağı da bu duyuruda yer almaktadır. Personel alımı için tarih bekleyen kişiler ise bu duyuruların bir an önce yapılmasını istemektedir. Bu duyurular genelde PTT İnsan Kaynakları tarafından yapılmaktadır.

PTT İş Başvurusu

Yapılacak sözlü sınav veya mülakatta adaylara bazı sorular yöneltilmektedir. Bu soruların yanında kılık kıyafete, özgüvene, hal ve hareketlere de bakılmaktadır. Sorular genel kültür üzerine olmakla berabere bazen değişiklik gösterebilir.

İlerleyen günlerde açıklanması gereken duyuru sonrasında başvurular başlayacaktır. Bu nedenle PTT iş başvurusu ne zaman? Sorusuna vatandaşlar heyecanla cevap beklemektedirler. Açıklanması beklenen duyuruda internet üzerinden de başvuru yapılması düşünülmektedir. Hali hazırda böyle bir ilan ya da duyuru bulunmamaktadır. Yetkililer tarafından en kısa zamanda açıklanacağı ifade edilmektedir.

 

Yorum yapın