Polis Nasıl Olunur? Başvuruları ve Şartlar

Bu İçeriğe Oy Ver post

Polis Nasıl Olunur? Başvuruları ve Şartlar tercih edilen meslekler arasında ön planda olan ve polis olmak isteyen kişilerce, polis özel harekat ve polis maaşı merak edilmektedir.

Polislik oldukça anlamlı, gururlu ve bir o kadar da ve zor bir meslektir. Toplumun güvenliği ile huzuru polisler tarafından sağlanmaktadır. Bu yüzden bu güzide meslekte bulunan kişilere oldukça zor görevler düşmektedir.  Bu mesleği tercih edenlerin de bazı şartları taşıması gerekmektedir. Ülkemizde özellikle gençlerimiz tarafından sıklıkla bu meslekte olmak istenilmektedir. Diğer mesleklerin yanında kutsal bir meslek sayılmaktadır. Suç önlemenin yanı sıra sanıkları adalete teslim eden polisler vicdanlarımızın sesidir.

Hangi okuldan mezun olursa olsun birçok Türk vatandaşı polis olmak ve o üniformayı giymek istiyor. Polis olmak için gerekli ön şartları taşıyanların polislik hedefine ulaşmak için sınavlardan geçmeleri gerekmektedir. Bu sınavlar yazılı, sözlü ve fiziksel sınavlar olmaktadır.

Öncelikli olarak yüksekokula gitmek gereklidir. Yüksekokula gitmek için ise en az lise mezunu olmalısınız. Bu mesleği yapmak isteyenler Polis Meslek Yüksekokullarına şahsen başvuru yapmak zorundadır. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından giriş sınavı için başvuru tarihleri belirlenerek duyurulur. ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavında istenilen puanı almak Başkanlıkça ve ÖSYM tarafından yapılacak polis meslek yüksekokulu sınavında başarılı olmalısınız.

Polislik Başvuru Şartları Nelerdir?

Polis nasıl olunur? Polislik başvuru şartları nelerdir? Sorularının cevapları oldukça sık araştırılmaktadır.  Ancak bunun için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise, ön lisans ve ya lisans mezunu olmak.
 • Yurtdışında bir okuldan mezuniyetiniz varsa ilgili okuldan denklik diploması.
 • 2019 ve 2020 KPSS sınavındaki P3 için en az 60, P93 için en az 65 almak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • 30 yaşı geçmemek.
 • Silah taşımayı engelleyecek bir durumun olmaması.
 • Daha önce ceza almamış olmak.

Şartlardan bazılardır. İnternetten ön başvuru da yapılabilmektedir.

Bununla birlikte vücut yapınızın düzgün olması istenilmektedir. Belirlenen boy ve kilo aralıklarında olmak aranan özelliklerdendir. Bu oranlar kadınlarda değişiklik göstermektedir. Yine fiziksel olarak aranan şartlar kadınlarda farklılık gösterebilir. Adaylara sağlık muayenesi de yapılmaktadır. Bu muayeneler arasında başlıcaları göz ve cilt muayeneleridir. Diğer yandan kalıcı ve tekrarlayan bir hastalığınızın da bulunmaması gerekmektedir. Dolayısıyla sağlık şartlarına uymanızda sizden beklenmektedir. Bir de göz ve el koordinasyonunuz da dikkat edilen kriterlerdendir. Polis özel harekat başvuru şartları biraz daha farklı olmaktadır.

Polis Nasıl Olunur
Polis Nasıl Olunur 2022

Ancak bazı durumlarda fiziki ve mesleki başarılarda bu mesleğe girmek için yeterli olmayabilir. Dikkatli ve sabırlı olmak, gerektiğinde sorumluluk almaktan çekinmemek bir poliste olması gereken niteliklerdir. İnsanlara saygılı davranan, kurallara uyan ve disiplinli olmak da bir o kadar önemlidir. Bütün bu aşamalar geçildikten sonra mesleğe kabul edileceksiniz. Dolayısıyla sizi tatmin edecek düzeyde polis maaşı bağlanacaktır. Mesleğe kabulünüzden sonra hangi birimde görev yapacağınız başkanlık tarafından belirlenecektir.

Polis Olmak İçin Başvuru Esnasında İstenen Evraklar

Sınav için ilgili duyurular yapıldıktan sonra adaylar internetten ön başvuru yapılabilmektedir. Daha sonra şahsen başvurularda ise imzanızın bulunduğu matbu dilekçe yazmalısınız. Diğer yandan;

 • Kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınız,
 • Mezuniyet diplomanız,
 • Askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair evrak,
 • Fotoğraf ile ikamet belgesi,
 • ÖSYM sonuç belgesi, gibi evraklar talep edilebilir.

İstenilen evrakların sağlanması durumunda, polislik için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunan adaylar için sağlık yönetmeliği gereği, silah taşıyamaya engel bir durumda olmaması ayrıntı bir şarttır. Ayrıca herhangi bir yüz kızartıcı eyleme karışmamış ve ceza almamış olması gereklidir.

Gerekli bütün şartların sağlanması durumunda başvurunuz işleme alınacaktır. Vatanını ve vatandaşını korumak adına bu mesleği yapmak gurur vericidir. Özellikle polis olmak isteyen vatandaşların merak ettiği soruların başında polis nasıl olunur, polis özel harekat ve polis maaşı olarak yer almaktadır. Alımlarla ilgili duyurular ilgili internet sayfalarından takip edilebilir. Başvuru ve sınav sonuçları için Polis Akademisi Başkanlığı’nın sayfalarından bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın