Pilot Maaşları 2022 Askeri ve Sivil Pilot

Bu İçeriğe Oy Ver post

Pilot maaşları 2022 askeri ve sivil pilot ve genel olarak uçakla alakalı görev alanların maaşları rütbe, kıdem ve meslekte geçirdikleri senelere göre değişim gösterse de genel olarak belirtilen maaşlar ortalama olarak şu şekilde özetlenmiştir,

Pilot Maaşları 2022

Askeri Pilot Maaşları 25000-35000 TL
THY Pilot Maaşları 40000 TL
F-16 Pilot Maaşları 20000 TL
Savaş Pilotları Maaşı 36000 TL
Helikopter Pilotu Maaşları 16500 TL
Pegasus Pilotları Maaşları 40000 TL
İHA Pilotu Maaşları 5000-10000 TL
Yardımcı Pilot Maaşı 25000 TL

2022 Askeri Pilot Maaşları Ne Kadar?

2022 askeri pilot maaşları birçok mesleğe kıyasla oldukça yüksek seviyede bulunmaktadır. Özellikle zor ve uzun eğitimler sonucunda askeri pilot olan bireylerin meslekleri de oldukça riskli ve tehlikelidir. Risklerin fazlalığı ve zorluğu genel olarak bu mesleğe olan ilgiyi azaltmaktadır bu nedenle askeri pilotların maaşları oldukça yüksek bir şekilde tutulmaktadır. Askeri pilot maaşlarına bakıldığı zaman,

  • Emekli askeri pilot Maaşı yaklaşık olarak 10 bin TL civarındadır fakat görev süreleri sürecinde bulunmuş oldukları görev yerleriyle beraber görev aldıkları süre göz önüne alınarak maaşlar farklılık gösterir.
  • Alınan askeri pilot maaşları yanı sıra çocuk yardım parası, tazminat, görev tazminatı, göre pozisyonlarına göre, havacılık tazminatı gibi ek ödemeler alabilmektedir ve bu ücretler maaşlarının dörtte biri kadardır.
  • Askeri pilotlar, fazla mesaileri için ayrı şekilde ücret alırlar ve kendi uçuş saatlerini doldurduktan sonra çıktıkları fazladan uçuş saati için yaklaşık %10 fazladan ücret ödenmektedir.
  • Askeri pilot ve savaş pilotları maaşları hizmette geçirmiş oldukları sene sayısı, mesleki tecrübeleri ve bölgelerdeki görev süresi kıdem ve başarılarak göre değişik gösterir.
Askeri Pilot Maaşları
Askeri Pilot Maaşı

Pilot Maaşları Nasıl Belirleniyor?

Pilot maaşları nasıl belirleniyor ve pilotlar ne kadar maaş alıyor konusunda özellikle diğer meslek gruplarına göre en fazla merak edilen konular arasındadır. Özellikle en yüksek maaş alan meslek grubu içerisinde bulunan pilotlar, 2022 senesi içinde zamlı olarak maaşlarını alabilecekler. Pilotların maaşları genel olarak çalıştıkları saate, özel kurumlar mı yoksa devlet bünyesinde mi pilotluk yaptıklarına göre değişebilmektedir. En yüksek maaş alan meslek grubu içerisinde bulunan pilotlar en düşük olarak 10 Bin TL’den başlayan fiyatlarla maaş alabilmektedirler.

En fazla maaşı alan savaş pilotları maaşı diğerlerine göre daha yüksektir. Fakat silahlı kuvvetler içerisinde görev yapan pilotların maaşları da yine kendi içerisinde farklılık gösterebilmektedir. Kullanılan uçağın modeli ve pilotların görev süresi ile rütbesi gibi birçok etken, pilot maaşlarının değişmesine neden olabilmektedir.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]İlginizi Çekebilir: DHMİ Maaşları 2022 Hava Meydanları[/box]

En Az Pilot Maaşı Alan Hangi Sektör?

Birçok kişinin hayalini kurduğu mesleklerden biri olan pilotluk, meslekteki maaşlar ciddi oranda yüksek olabilmektedir. Özellikle THY pilotları dışındaki özel hava yolu şirketleri üzerinde görev alan pilotların maaşları en düşük olarak 26 bin TL ila 30 bin TL aralığında değişebilmektedir. Pilotlarda birinci ve ikinci pilot olarak kademeler olabilmektedir. Birinci pilotlar ana sorumlu olarak görev yapar bu nedenle yardımcı pilotlara göre daha yüksek ücret alırlar. THY pilot maaşları konusunda ikinci pilotlar ise yardımcı pilot olarak görev alabilmektedirler.

Genellikle pilotların ikinci pilotluktan birinci pilotluğa geçiş yapabilmesi için doldurması gereken bir saat ve sene süresi bulunmaktadır. En az pilot maaşı alanlara bakıldığı zaman İHA pilotu maaş miktarı 5 bine kadar düşebilmektedir. İHA pilotu, drone pilotu olarak bilinmektedir ve diğer sektörlere göre daha az riskli ve daha kolaydır bu nedenle yine en gözde sektörler arasında bulunuyor.

Helikopter pilotu maaşları diğer pilotlara göre en az maaş alan alanlardan biridir. Ortalama olarak 16.500 TL civarında olsa da işe yeni başlayan ve yardımcı pilot olan kişiler sektörde en az ücretleri alan kişilerdir. Aynı zamanda helikopter uçuş lisansı diğer sektörlere göre daha az olabilmektedir.

2022 Pilot Maaşları Ne Kadar Oldu?

2022 pilot maaşları yeni sene ile beraber her meslekte olduğu gibi zamlanmıştır. Pegasus pilot maaşları veya bu tarz uçak firmaları pilotların maaşları genel olarak değişkendir ve normal pilotlar ortalama 4 veya 5 sene kadar ikinci pilot olduktan sonra aynı zamanda birinci pilot olmak için gerekli olan saatleri doldurduktan sonra birinci pilot olmaya hak kazanabilirler. Birinci pilotların maaşları ise aynı zamanda çalışılan sektöre bağlı olarak Euro veya Dolar olarak da maaşlar verilebilmektedir.

Yardımcı pilot maaşları yine firmalara göre değişebilmektedir ve normal bir pilottan iki kat daha az maaş alabilmektedirler. Diğer meslek gruplarına göre pilotlar, en yüksek maaş alan kişilerdir ve bu zamana kadar en yüksek maaş tutarı ise 95 bin TL civarında olabilmektedir. Aynı zamanda iş bulmada garantili meslekler içerisinde olduğu için birçok cesaretli kişinin ilk tercihleri arasındadır.

Yurtdışı Pilot Maaşları

Yurtdışı uçak pilotu maaşı sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de en yüksek maaşları ve ücretleri sağlamaktadır. Dünya genelindeki pilot maaşlarına bakıldığı zaman Çin’de aylık olarak 20 bin TL ila 30 bin TL aralığında değişiyor. Hollanda, Belçika ve Almanya ülkelerindeki pilot maaşları ise ortalama olarak 10 bin ila 20 bin Euro civarında değişebilmektedir.

Arap ülkelerindeki pilot maaşları da en sık şekilde merak edilmektedir ve Katar başta olmak üzere pilot maaşlarının 20 bin ila 30 bin Dolar arasında değiştiği görülüyor. Fakat asker uçakları maaşları her ülkede farklıdır. Özellikle Türkiye de f 16 pilot maaşları ortalama olarak 20 bin TL olabilse de birçok faktöre göre yani hizmet yılı, medeni durum gibi birçok faktöre bağlı olarak 30 bin TL üzerine çıkabilmektedir. Emekli olan askeri savaş pilotları ise 2022 senesi ile beraber ücretleri daha az miktarda değişebilmektedir.

Yorum yapın