Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

5/5 - (1 vote)

Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Öğretmen maaşı ne kadar sorusu 2022 yılı zamlarından sonra en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bizde sizler için makalemizde hem sorularınıza hem de merak ettiklerinize cevap verdik.

Temmuz ayı zamlarından sonra 2022 öğretmen maaşları şu şekilde güncellenmiştir:

  • 1/4derecesindeki öğretmen maaşı: 11.592 TL
  • 1/1 derecesindeki öğretmen maaşı:10.461 TL
  • 5/1derecesindeki öğretmen maaşı: 9.225 TL
  • 9/1 derecesinde öğretmen maaşı:8.576 TL

Öğretmenler Maaşları ve Ek Ders Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Öğretmenlerin maaş, ders ücreti ve toplu sözleşme hakları vardır. Bu sebeple öğretmenlere; alanlarına, girdiği ders saatine, ek derslere, derecesine vb. gibi şeylere bağlı ödeme yapılır.

Ek ders ücretinin nasıl hesaplanacağını 657 sayılı devlet memurları kanununda belirtilmiştir. Kısaca bahsetmek gerekirse ek ders ücreti; girilen ders saati başına 140 gösterge sayısının aylık katsayı ile çarpılmasıyla hesaplanır. Girilen ders cumartesi ve pazar günleri saat 18:00’an sonra yada yaz tatillerinde veya yarıyıl tatillerinde olursa ek ders ücretinin hesaplanmasında 150 gösterge sayısı üzerinden hareket edilir.

En Düşük Öğretmen Maaşı 2022

Öğretmen maaşlarına da yılda iki kez enflasyon oranına bakılarak zam yapılıyor, yapılan bu son zamlardan sonra da en düşük öğretmen maaşı da değişti.

Bu maaş kamuda çalışan bir öğretmene verilen en düşük maaştır. Herhangi bi devlet kurumunda kadrolu çalışan bir öğretmenin alacağı en düşük miktarlı maaştır.

Ocak-Temmuz ayları arasında 2022 yılının en düşük öğretmen maaşı 6 bin 354 TL olarak belirlenmiştir. En son Temmuz ayında yapılan toplu sözleşme sonrasında en düşük öğretmen maaşı 8576 TL ile 9 bin TL aralığındadır.

öğretmen maaşı ne kadar

En Yüksek Öğretmen Maaşı

Kamuda çalışmakta olan bir öğretmenin alabileceği en yüksek maaştır. En yüksek öğretmen maaşını genelde akademik kariyeri olan öğretmenler almaktadır. 1/4 derecesinde kendi alanında doktora yapmış ayrıca dil tazminatı alan bir öğretmenin maaşı 9 bin Türk lirasıdır. 2022 Temmuz zammıyla birlikte aynı öğretmen senenin ikinci yarısında yaklaşık olarak 12 bin 500 TL maaş almaktadır.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

Sözleşmeli Öğretmenlerin büyük bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iş sahibi olur. Kamu kurumlarında, 100 binin üstünde öğretmen görev alır. Haftalık 15 saat çalışırlar ayrıca kadrolu öğretmenlerle çalışma saatleri aynıdır. Sözleşmeli öğretmen olmak isteyen kişinin KPSS puanının yeterli düzeyde olması ve sözlü mülakatı başarılı bir şekilde geçmiş olması gerekmektedir. Bu öğretmenler atandıkları yerde en az 4 yıl kalmak zorundadırlar görev süresince de öğretmen performans puanı için kendilerini geliştirmeye çalışmalıdırlar.

Sözleşmeli öğretmen maaşları 2022 yılı ilk altı ay 6.354-6.749 TL aralığındadır. Temmuz ayı zamlarından sonra sözleşmeli öğretmen maaşı 8.576 ile 9.200 TL arasındadır. Böylelikle kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin maaşının aynı olduğunu söyleyebiliriz.

öğretmen maaşı ne kadar

Ücretli Öğretmen Maaşı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak farklı branşlarda görev yapmakta olan 85 bine yakın ücretli öğretmen vardır. Ücretli öğretmenler öğretmen kadrosunda açık bulunan dersler için belli bir ücret karşılığında sözleşme ile istihdam edilir. Bu öğretmenlerin ders saati yaygın eğitim kurumlarında 40 saat, örgün öğretim kurumlarında 30 saati geçmemektedir.

Ücretli öğretmen maaşı diğer sözleşmeli ve kadrolu öğretmen maaşlarından farklı hesaplanmaktadır. Ücretli öğretmen maaşı hesaplaması yaparken haftalık ders sayısına bakılır. 2022 senesinin ilk altı ay için ders başı ücreti 28,01 TL idi. Bundan yola çıkarak haftada 30 saat ders veren ücretli bir öğretmen 3.361 TL maaş alır. Temmuz ayı zammı ders ücretlerini doğrudan etkilememektedir. Fakat Temmuz 2022 zamlarıyla beraber 39,02 TL’ye yükselmesi söz konusu olabilir. Bu zam gerçekleşirse haftada 30 ders veren ücretli öğretmen maaşı 4.705 TL olacaktır.

öğretmen maaşı ne kadar

Sınıf Öğretmeni Maaşı

Eğer bir öğretmen özel okulda görev yapıyor ise ortalama olarak 5.000 TL maaş alırken, devlet okullarında çalışan sınıf öğretmenleri de ortalama 6.000 TL maaş almaktadır. Fakat bu durum öğretmenin derecesine veya kadroya göre 1.000 ila 3 bin TL arasında değişmektedir.

Sınıf öğretmeni maaşlarını belirleyen çeşitli faktörler vardır. Örneğin çocuk sayısı, medeni hali, sendika gibi bazı faktörler sınıf öğretmeni maaşlarını etkilemektedir. Ayrıca ek ders başına belirlenmiş ücretler vardır. Bunlar şöyledir:

  • Sözleşmeli öğretmen ek ders yaptığında ders başına 20 TL
  • Kadrolu öğretmenler ise 17 TL almaktadır.

Temmuz ayı zamlarından sonra en çok merak edilen ve ilgi gören sınıf öğretmeni maaşları 6.000 ile 7.000 TL aralığındadır. Bazı durumlarda tatil olmaz veya herhangi bir şekilde kesintisiz okula devam edilir ise ek ücret olarak 2.000 TL alırlar. Bunula birlikte ortalama 8.500 TL maaş almış olurlar.

Yazımızın sonuna geldik. Güncel olarak 20 bin öğretmen ataması ile ilgili detayları öğrenmek için bu makalemizede göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın