Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

4.7/5 - (3 votes)

Numaralı gözlük camı fiyatları ne kadar? Numaralı gözlükler uzağı ya da yakını göremeyen insanlar için özel bir şekilde imal edilir. Görme konusunda böyle bir problem yaşayan kişilerin öncelikle göz doktoruna giderek bir reçete alması, ardından herhangi bir gözlükçüye gitmesi gerekir. Hastaya uygun gözlük bundan sonra seçilir.

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları, gözlükçüye gitmeden önce sık sık düşünülür. Lakin bu konu standart seçeneklere sahip değildir. Çünkü,

  1. Camın kalınlığına,
  2. Işık filtresine,
  3. Organik olup olmamasına,
  4. Camın derecesine,

Göre farklılık göstermektedir. Ayrıca her gözlük camı üretici firma, gözlükçü de farklı fiyatlar uygulamaktadır. 2022 numaralı gözlük camı fiyatları bu nedenle sabit bir yapıda değildir. Fakat yine de 300 TL ila 4 bin TL aralığında olduğunu söylemek mümkün.

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

Gözlük Camı Türleri Nelerdir?

Gözlük camları günümüzde farklı türlere sahiptir. Satın almadan önce bunları tüm özellikleri ile bilmeniz gerekir. Çünkü bu hem görmenizi etkileyecek hem de daha kaliteli bir şekilde kullanmanıza olanak tanıyacaktır.

Gözlük camı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak, hangisinin bakımını nasıl yapmanız gerektiği hakkında da size imkan sunar.

Mineral Camlar

Mineral camlar, günümüzde kullanılan gözlük camları arasındadır. Kolay kolay kir ve toz tutmadığı için sık sık temizleme, yıkama gereksinimi yoktur. Bu yönüyle bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca çizilme oranları da daha düşüktür. Bu nedenle ilk aldığınız günkü gibi pürüzsüz bir yapısı olabilir. Kimyasal maddelerden ve sıcaktan da etkilenmez.

Ancak gözlük camı çeşitleri arasında mineral camlar kolay çatlayabilen ve darbe karşısında kırılabilen yapıya sahiptir. Lakin dikkatli kullanılırsa uzun bir dayanma süresi vardır. Organik camların kullanılması öncesinde mineral camlar tek çözüm olarak kullanılmıştır.

Organik Camlar

Organik camlar, günümüzde en çok kullanılan cam türleri arasındadır. Mineral camlara göre daha hafif olup plastik madde kullanılarak imal edilir. Bu yönüyle kırılmalara karşı çok daha dayanıklıdır. Çizilmelere karşı da güçlü bir yapısı bulunmaktadır.

Bununla birlikte temizlik konusunda bakıldığında, mineral camlar gibi kolay kolay temizlenemediği görülür. Dolayısıyla ekstra kaplama yer almıyorsa kirlenme, çizilme ve toz tutma oranı çok yüksektir. Gün içerisinde sık sık temizleme ihtiyacı doğabilir. Ek olarak şeffaflığı da mineral camlara göre daha az yapıdadır.

Eczanelerde Satılan Prostat İlaçları yazımız da ilginizi çekebilir.

Polikarbonat Camlar

Polikarbonat camlar, gözlük camı çeşitleri arasında kırılma ve çizilmelere karşı daha dayanıklıdır. Buna karşılık daha hafif yapısıyla burun üzerinde baskı oluşturmaz. Görüş kalitesi de iyi seviyelerdedir.  Aynı zamanda şeffaflık da üst seviyededir. UV ışıklarına karşı da yüzde 99 bir koruma sunabilmektedir.

Tüm bunlara karşılık fiyat olarak bu camlar daha pahalıdır. Dolayısıyla gözlük camlarınızı düzenli olarak değiştiriyorsanız pratik değildir.

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları
Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

Kolormatik Camlar

Fotokromik olarak da adlandırılan bu camlar, güneş ışınlarının yoğunluğa göre koyulaşır. Böylece güneş ışınlarına karşı daha etkili bir şekilde korumayı hedefler. Temel rengi beyaz olup güneş ışığı aldığında koyulaşarak güneş gözlüğü olarak kullanılır.

Kapalı alanlarda ve evde beyaz olduğu için problemsiz bir şekilde kullanılabilir. Özellikle güneş ve ışığa karşı hassasiyeti olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Ancak karanlık ve alacakaranlıkta kullanılmaları göz sağlığı açısından zararlıdır.  Az ışıklı ortamlarda çalışanlar, gece araç kullananlara da önerilmemektedir.

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları Ne Kadar?

Genel olarak Numaralı Gözlük Camı Fiyatları 300 TL ila 4.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Gözlük camı çeşitleri arasında prograsif camlar, 3 odak noktasına sahiptir. Bu uzak, orta ve yakın şeklindedir. Dolayısıyla oldukça avantajlı bir yapısı vardır. Lakin yanal açılar daha bulanık görülür. Burun ve şakak kısmına doğru görüş netliği azaldığı için adapte olmayı zor bir hale getirir ve dikkati dağıdır.

“Numaralı Gözlük Camı Fiyatları” üzerine bir yorum

Yorum yapın