Noter Vekalet Ücretleri

5/5 - (1 vote)

2023 yılında Noter Vekalet Ücretleri güncellenmiştir. Her sene bir çok şeye zam geldiği gibi, noterlik işlemlere de zam gelmekte. Bu yazı ile noter vekalet işlemlerinin ücretleri hakkında bilgilendirme yapacağız.

Vekalet Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Vekaletname, noter aracılığı ile kişilerin farklı bir kişiye ya da kuruluşa bazı resmi işlemlerin yürütülebilmesi için verilen yetkidir. Belge olarak verilen bu belgeler araç alımı satımı, boşanma davası gibi konularda karşıdaki kişiye noter huzurunda verilir.Bu tür işlemlerin gerçekleştirilmesi için 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir.

Vekalet çeşitlerini sıralayacak olursak;

 • Veraset ve intikal için verilen vekaletname
 • Genel vekaletname
 • Hisse devri için verilen vekaletname
 • Tapu işlemleri vekaletnamesi
 • Gayrimenkul alım ve satım vekaletnamesi
 • Boşanma davası vekaletnamesi
 • Satış vaadi için verilen vekaletnameler
 • Şirketler tarafından verilen vekaletnameler
 • Tanıma ve tenfize ilişkin olarak verilen vekaletnameler

Vekaletnameler noter kurumlarında düzenlenmektedir . Bu işlemler için kişilerin T.C. kimlik numaraları ve bazı gerekli belgeler gerekmektedir.

İşlemler sırasında vekaletin neden verildiği verecek kişilere soru sorulur ve kişinin vekaleti verme amacına bağlı olarak belgeler hazırlanır ve noter vekalet ücreti de içeriğe göre değişkenlik gösterir. Düzenleme esnasında belge kişiler tarafından imzalanmaktadır.

Noter Vekalet Ücretleri 2023

2023 yılında da noter vekalet ücretlerine her yıl olduğu gibi zam geldi. Enflasyon tutarına göre yenilenen ve zam uygulanan noterden vekalet verme ücretleri, vereceğiniz vekaletin içeriğine göre değişkenlik gösterebiliyor. Genel vekaletname, diploma vekaleti, tapu vekaleti avukata verilen vekaletname gibi.

Muhasebeye (Mali Müşavir), avukata ve araç satışına verilen vekalet ücretleri birbirlerinden farklı olabiliyor. En uygun tüm vekalet çeşitlerini de kapsayan bir rehber hazırlandı.

Noterden vekalet verme ücreti 2023 yılı için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

 • Noter vekalet ücretleri: 192 TL olarak belirlenmiştir.
 • Muhasebeciye vekalet verme ücreti: 192 TL’dir.
 • Noter tapu vekalet ücretleri: 240 TL ile 650 TL arasında değişmektedir.
 • Noter genel vekaletname ücreti: 192 TL’dir.
 • Avukata vekalet verme ücreti: 192 TL’dir

Araç Satış Noter Vekalet Ücreti 2023

Araç alımı ve satımı sıklıkla yapılmakta olan resmi işlemlerden biridir. Bu işlem sırasında hem alıcı hem de satıcının noterde bulunması gerekmektedir. Bazı durumlarda belli sebeplerden ötürü notere gidemeyen kişiler güvendikleri kişiye vekaletname vererek işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirler.

Araç alım ve satım ikinci el işlemleriniz sırasında başka bir kişinin yapabilmesi için güncel 2023 yılının noter vekalet ücretini ödeyip o kişiye vekaletname verilmelidir.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]İlginizi Çekebilir: En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları[/box]

Güncel olarak bu senenin (2023 ) vekaletname fiyatı 192 TL olarak belirlenmiştir.Fakat araç alım satım işlemlerinde tek maliyet vekaletname değildir. Bu işlemler esnasında başka noter masraflarını da ödemeniz gerekmektedir.

Tapu Noter Vekalet Ücreti 2022
Tapu Noter Vekalet Ücreti 2023

Tapu Noter Vekalet Ücreti

Her yıl binlerce kişinin ev alıp sattığı emlak piyasasında alım satım işlemlerinin noter huzurunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Satın alacağınız ev, arsa, arazi gibi gayrimenkul işlerini halletmeniz için notere gidilmesi gerekir eğer böyle bir durumunuz yoksa güvendiğiniz bir kişiye vekalet vererek işlemlerin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Tapu Müdürlüğünde gerçekleştirmek istediğiniz tapu satış işlemlerinin ilerleyebilmesi için de önemli bir konu da genel vekaletnamenin verilmesidir. Genel vekaletname tutarları güncel olarak 240 TL – 650 TL aralığındadır. Tapu noter vekaletname ücretleri içeriğe göre değişmektedir.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]İlginizi Çekebilir: En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları 2023 [/box]

Avukata Vekalet Verme Noter Ücreti

Hukuki ve resmi işlerinizin yürütülebilmesi için çalıştığınız avukata vekalet vermek gerekmektedir. Noter avukat ücreti yine işlemlere göre farklılık gösterir. Noter Avukat Vekalet Ücreti 192 TL’dir.

Vekalet vermek istediğiniz kişiler işlerinde ne kadar uzman olsalar da noterden vekalet verirken vekaletname sınırları iyi bilinmelidir. Vekaletnamenin neden verildiğine ilişkin belirgin ve normale uygun bir yol çizmeniz de önemlidir.

Noter Avukat Vekalet Ücreti 2022
Noter Avukat Vekalet Ücreti 2023

Noterden Muhasebeciye Vekalet Verme Ücreti 2023

Bir iş yerine sahipseniz muhasebecinize bazı işlemleri rahat yapabilmesi için kesinlikle ona vekaletname vermeniz gereklidir. Güncellenen fiyatlarda noter muhasebeciye verilen vekalet fiyatlarında da farklılıklar oldu. 2023 yılında noter muhasebe ücreti 192 TL’dir.

Son derece önemli olan diğer konu da avukata vermiş olduğunuz vekalet gibi muhasebeciye de verilen vekaletnamede nitelikli boyutların ve sınırların belirlenmiş olmasıdır.

Noter Vekalet Ücreti 2023 (Genel Vekaletname)

Noterde en yüksek vekaletname bedeli genel vekaletnameler için alınır. Ücretleri ise 550 TL –  Bin 900 TL aralığında değişmektedir. Önemli olan da vekaletname verilirken kişilerin bazı konularda bilgi sahibi olmasıdır.Süresi belirtilmemiş genel vekaletnameler süresiz olarak kabul edilir.

Vekaletnamelerin iptal edilmesi talebinde bulunulduğunda ise yine aynı notere gidip bu talebi gerçekleşmesi için yardım alınmalıdır. İptal edilme esnasında kesinlikle iptal belgesi alınmalıdır. Alınan bu iptal belgesi vekaleti alan kişilere gönderilmelidir. İptal işlemi gerçekleşirken kişi yine ücret ödemesi yapmalıdır.

Diploma İçin Noter Vekalet Ücreti

Öğrenciler kendi oturdukları şehirden farklı bir yerde okuduysa diplomayı almaya gitmek için şehir değiştirmekte zorlanabilirler. Fakat öğrenciler mutlaka diplomalarını kendilerinin gidip alması gerekir.Bu tür olaylarda okulun olduğu yerde yaşayan bir kişiden diplomayı almak için vekalet alabilirler.

Öğrenciye bu belgeyi posta aracılığıyla gönderilebilir. Alan kişi öğrenci adına diplomayı alabilir. Bu vekalet en kolay olan türlerden biridir. Vekalet için de yine belgeler hazırlamanız gerekmektedir. Peki diploma için noter vekalet ücreti ne kadar? Diploma noter vekalet Ücreti 140 TL – 170 TL aralığındadır.

Noterden Vekaletname Nasıl Verilir?

Noterden vekalet nasıl verilir sorusu ilk defa vekalet verecek kişilerin merak ettiği konudur. Kişiler güvendikleri kişilere noterle birlikte yetki vererek bu işlemlerin hızlandırılasını sağlayabilirler. Noterde verilen bu tarz işlemlere vekaletname verme denmektedir.

Noterde gerçekleşen bu resmi işlemlerin yapılabilmesi için gerçekleşmesi için kişinin veya kişilerin 18 yaşından büyük veya akli dengesinin yerinde olması gerekir.

Resmi işlemler için kişinin kesinlikle noter huzuruna kadar gidip belgeleri imzalaması gerekmektedir. Fakat belli başlı mazeretler olduğunda noter huzuruna gitmeden de vekalet alabilirler.

Mazeretlerin başında gelen kişinin, kişilerin ağır hasta veya ağır bir hastalığının bulunmasıdır. Bazı durumlarda ise noter çalışanları kişinin evine kadar giderek hizmet verir. Gereken imzaları kişiden alır. Kişi ağır hasta ve hastanede tedavi görüyor gibi durumlarda da yine aynı şekilde hizmet verilir.

Mazeretler arasında kişinin cezaevinde olmasıdır. Kişi tutuklu ise noterdeki memur, görevli kişi cezaevine gidip gerekli imzaları kişiden alır ve işlemleri bitirir. Bu tür olaylar dışında kişi noter huzuruna gitmeden vekaletname alamaz.

Vekaletname İçin Gerekli Belgeler

Gerekli belgeler mutlaka olmalıdır yoksa noterde işlem yaptırmanız söz konusu olamaz. Eğer bir başka kişiye vekalet vermeyi amaçlıyorsanız kesinlikle bu belgeler yanınızda olmalıdır. Bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Son 6 ay içnde çekilen 2 adet fotoğraf
 • Vekalet verecek kişinin nüfus cüzdanı
 • Vekaleti alacak olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
 • Gayrimenkul satışlarında gerekli olan tapu bilgileri
 • Araç satışlarında gerekli olan ruhsat belgesi
 • Noter vekalet ücretleri, bu şartlar altında verilebilir.

İstenilen bu belgeleri tamamladıktan sonra yakınınızdaki notere giderek vekaletname işlemlerinizi resmi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. En güncel vekalet ücretleri için de bizi takipte kalabilirsiniz.

İsterseniz bu işlemler için açılan https://www.turkiye.gov.tr noter birliği sayfasından da girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz noter işlemlerini internet üzerinden de yapıldığını söyleyebiliriz.

Sizler için en güncel noter vekalet ücretlerini paylaşmaya çalışıyoruz. Noter vekaleti hakkında sormak istediğiniz soruları bizlere aşağıda yer alan yorum bölümümüz aracılığı ile ulaştırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 

Birine Vekalet Vermek Ne Kadar?

Genel Noter Vekalet Ücreti: 192 TL
Avukat Noter Vekalet Ücreti: 192 TL
Tapu Noter Vekalet Ücreti: 240 TL – 650 TL
Muhasebe Noter Vekalet Ücreti: 192 TL

Notere Gitmeden Vekalet Verilir Mi?

Notere gitmeden de vekalet verilebilmektedir. Vekalet verecek kişinin kimlik fotokopisi ile de vekalet verilebilmektedir. Vekalet vermek için notere gitmek mecburidir. Fakat vekalet verenin notere gitmesi mecburi değildir.

E Devlet üzerinden vekalet verilebilir mi?

Gelişen teknoloji sayesinde artık e-devlet üzerinden de kolay bir şekilde vekalet verebilirsiniz.

Yorum yapın