Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Kendi eczanesini açanlar ne kadar kazanıyor, devlette eczacı maaşları ne kadar insanlar tarafından her zaman merak edilir. Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanan gençler, bir meslek tercih etmeden önce bu gibi soruları düşünür.

Eczacılık da insanların her zaman akıllarında olan bir meslektir. Devlette mi yoksa özel olarak mı çalışıldığına göre alınan ücretler değişiklik gösterir. Kişiler kendi eczanesini açsa bile farklı etmenler sebebiyle kesin kazançlar yer almaz. Peki, Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Eczane Sahipleri Ne Kadar Kazanır?

Bir eczacı ayda ne kadar kazanır? Eğer kendi eczanenizi açmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bir nokta lokasyon ne kadar iyiyse hastaların da o kadar çok olacağıdır. Özellikle işlek bir caddede yer alan eczaneler, gün içerisinde daha fazla ziyaret edilebilir. Yakınlarda bir hastane varsa, ziyaret edilme oranları da artar.

Bunun dışında yakınlarda farklı eczanelerin olması, kazancı olumsuz etkileyen bir maddedir. Bu nedenle fiyatlar herkes için standart bir yapıda değildir. Dolayısıyla kar marjı incelendiği zaman 5 Bin ile 10 Bin Türk lirasından, 40 ile 50 Bin Türk lirasında kadar uzandığı görülmektedir.

Eğer eczanenin yeri ne kadar iyiyse, rekabet ne kadar düşükse kazançlar da orantılı olarak yükselebilir. Büyük şehitlerde kazançlar daha da fazla artabilir. Bir eczacı ayda ne kadar kazanır sorusuna da böylece yanıt verilebilir.

Met Kullananlar Yorumları yazımız da ilginizi çekebilir.

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Eczacı olmak istiyorsanız, ilgili üniversitelerin eczacılık bölümünden mezun olmanız gerekir. Bu bölümde 5 sene eğitim verilmekte olup 6 aylık bir staj da yer almaktadır. Öğrenciler başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra hem devlette çalışabilmekte hem de özel bir şekilde eczane açabilmektedir.

Bu noktada özel eczacı maaşları ne kadar sorusu da sorulmaktadır. Ancak yukarıda belirttiğimiz etmenlere göre kar marjı farklılık gösterir. Bu noktada maaşlar da farklılıklara sahiptir.

Eğer bir özel eczanede çalışıyorsanız, 4.270 ile 8.010 Türk lirası arasında kazanç elde edilmektedir. Yardımcı eczacılar ise 5.040 ile 5.550 Türk lirası arasında maaş almaktadır. Eğer eczanenin kar marjı yüksekse maaşlar da fazla olabilmektedir.

Devlette Eczacı Maaşları Nasıl?

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor? – Günümüzde pek çok kişi kariyer hayatına devlette başlamak ister. Bu durum eczacılık okumak isteyen kişiler için de geçerlidir. Ancak devlette eczacı maaşları ne kadar da bu süreç esnasında merak edilebilmektedir.

Maaşlar her sene farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak yaklaşık 9.400 TL civarıdır. Ancak sektörde ne kadar süre çalışıldığı, evlilik, çocuk sahibi olmak da maaşları etkileyen başlıklar arasındadır.

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?
Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Özel Eczane Nasıl Açılır?

Eczane açmak istiyorsanız, öncelikle bu lisans eğitimini kazanmış, başarılı bir şekilde diplomanızı almış olmanız gerekmektedir. Eczacılık okumadan eczane açmak mümkün olmadığı için dikkat edilmelidir. Bununla birlikte eczane açmanın bazı şartları da vardır ve bunlara uyum gösterilmelidir;

  1. Asma kat varsa imar yönetmeliğine uygunluğunu belirten İl İmar Müdürlüğünden tasdikli belge olmalıdır.
  2. Zemin mermer, karo veya benzeri malzeme ile kaplanmalıdır.
  3. Eczane zemin katta olmalı, faydalı alan en az 35 metrekare olmalıdır.
  4. Havadar ve aydınlık bir yapıya sahip olmalıdır.
  5. Başvuru belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bunların dışında da eczane açma şartları vardır. Dolayısıyla eczacılık kazanmışsanız ve kendi eczanenizi açmayı planlıyorsanız gerekli tüm yönetmeliklere bakarak uyum göstermeniz gerekir.  Ayrıca eczaneyi açacağınız il ve ilçeye göre masraflar değişir.

Bulunduğu konuma göre dükkan kiralanması veya satın alınması fiyatları da değişir. Dolayısıyla bunların da eczane açmak isteyenler tarafından hesaba katılması gerekir.

Yorum yapın