Kaymakam Nasıl Olunur? Başvuruları Şartları

Bu İçeriğe Oy Ver post

Kaymakam Nasıl Olunur? sorusu son yılların en çok sorulan soruları arasında gelmektedir. Bu yazımızda Kaymakam Nasıl Olunur sorusunun cevabını sizler için veriyoruz. Üst seviyede memur kadrosunda bulunan kaymakamlar her gencin gelecekte olmak istediği bir mevkide bulunuyor.

Üniversiteden mezun olup devlet memuru olmak isteyen çoğu genç kaymakam olmak hayali kurmakta. Kaymakam, sözlük anlamı “vekil, birinin yerine geçen, yerini tutan, naib” anlamına gelen kaim-makam anlamındaki Osmanlı devlet sisteminde taşra ve merkez yönetim sisteminde ünvan ve terim olarak kullanılırdı.

Oldukça yüksek bir seviye olan aynı zamanda olmak isteyen kişiler için özel imkanlar sunmaktadır. Bu nedenle hayali kaymakam olmak olan kişiler gerekli şartları rahatlıkla sağlayarak mesleklerini yapabilmektedir. Kaymakam olmak için en belirgin şartların başında kaymakamlık sınavı gelmekte olsa bile farklı şartlar bulunmaktadır. Bu nedenle kaymakam olmak isteyen kişilerin uygun şartlarda olması ve bunun üzerine sınava girmesi oldukça önemli olmaktadır.

Devletin bu pozisyonunda olmak isteyen kişilerin ilgili bölümlerden lisans derecesine sahip olması gerekmektedir. Bu bölümler işletme, iktisat ve diğer iktisadi, idari bilimler fakültesi bölümleri ile hukuk ve siyasal bilimler bölümleri olmaktadır. Yeni gelen güncellemelerin ardından ise sosyoloji, psikoloji, halkla ilişkiler mezunları da kaymakam olma imkanına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda farklı bir bölümden lisans mezunu olan kişiler bu bölümlerin herhangi birinden yüksek lisans yaparsa kaymakam olma imkanı sağlanmaktadır.

Bu makam gereği diğer kamu çalışanlarından farklı olarak çok dallı ve çok çeşitli görev alanlarına sahip olmak demektir. Bu nedenle her ne kadar saygın bir meslek olsa bile olma aşamasında çeşitli zorluklar yaşanabilmektedir. Kaymakam olmak isteyen kişilerin bu nedenle mesleğin görevlerini ve şartlarını bilmesi oldukça önemli bir ayrıntı olmaktadır.

Kaymakam Nasıl Olunur 2021

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam olmak için öncelikli olarak kişilerin kaymakamlık sınavlarına girmesi gerekmektedir. Kaymakamlık sınavına girmek isteyen kişilerin ise ilk soruları kaymakamlık sınavı ne zaman olmaktadır. Kaymakamlık sınavları her sene aynı tarihte İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu sınavlar Eylül ayında olmaktadır. Kaymakamlık sınavı ise hem yazılı hem de sözlü olarak iki adımda gerçekleşmektedir.

Kaymakamlık Sınavı 2023

Kaymakamlık sınavına girebilmek için ise gerekli şartlar ve hususlar bulunmaktadır. Bu noktada yukarıda bahsettiğimiz bölümlerden diploma sahibi olunması gerekmektedir. Aynı zamanda kaymakam olmak isteyen kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında da en az 5 yıllık bir çalışma geçmişlerinin olması gerekmektedir. Kaymakamlık sınavlarına girmek isteyen kişilerin 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.  Aynı zamanda kaymakamlık sınavlarından başarılı olmak en önemli unsur olmaktadır.

Mevcut olan kaymakamlık sınavı 2023 ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Kaymakam olmak için öncelikli olarak KPSS37 kodlu ÖSYM sınavından başarı sağlanması gerekmektedir. Bunun ardından Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’na girme hakkı kazanılmaktadır. Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’nda 100 soru sorulurken sınav süresi ise 150 dakika olmaktadır.

Sınav içerisinde genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi konularından oluşan sorular sorulmaktadır. Bu sınavdan 70 ve üzeri puan alan adaylar ise başarılı kabul edilir. Başarılı kabul edilen adaylar sonrasında sözlü sınava girmektedirler. Sözlü sınav konu olarak farklı alanlardan soruların sorulabildiği ve adayın hitap yeteneği, görünüş ve davranışlara bakılmaktadır. Sözlü sınavlarda başarılı olan adaylar kaymakam olmaya hak kazanabilmektedir.

Kaymakamlık Görevleri

Kaymakamlık çok çeşitli ve çok alanlarda görevlerin bulunduğu özel bir devlet çalışanı olmaktadır. Bu noktada kaymakamlık yapmak isteyen kişilerin bu mesleği gerçekten isteyerek giriş yapması önemlidir. Kaymakamlık yapmak isteyen kişiler sınav ve diğer süreçleri başarılı olarak geçirdikten sonra belirli sürelerde farklı alanlarda staj yapmaktadır. Bu stajlar 2 ay ile 12 ay arasında değişen sürelerde ve farklı kurumlar arasında olmaktadır.

Aynı zamanda kaymakamlık yapacak kişiler bu staj sürelerinde Kaymakamlık Tezi hazırlamak zorundadır. Bu işlemlerin sonucunda kaymakam olarak atamanız gerçekleşmektedir.

Kaymakamlık yapan kişilerin önceliği görevli olduğu ilçede kanunların doğru yürütülmesinden sorumlu olmaktır. Bunun haricinde resmi ziyaretler ve davetleri yöneten kişi olmaktadır. Bulunduğu ilçenin bağlı olduğu valilikten gelen talimatları yerine getirilmektedir. Kaymakamlık yapmak isteyen kişiler bu işlemleri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde yapmakla yükümlü olmaktadır.

Kaymakam Maaşı Ne Kadar

Kaymakam Maaşı Ne Kadar?

Kaymakam maaşı, kaymakam olmak isteyen gençlerin merak ettiği konulardan biridir. Bir ilçede en yetkili devlet memuru olan kaymakamların maaşlarına etki eden birçok etken bulunuyor.

Eğitim seviyeleri, Aile ve çocuk yardımı, memuriyet kıdemi ve derecesi, hizmet süresi, bireysel emeklilik kesintisi ve sigorta, ek tazminat durumları ile toplu sözleşme zamları ve enflasyon farkları kaymakam maaşı üzerinde eklili olmaktadır. 2021 yılı Ocak ayında 13 bin 648 TL olarak belirlenen kaymakam maaşı, yukarıda belirttiğimiz etkenler sonucunda 2023 yılı kaymakam maaşı 18 bin 899 TL’ye yükselmiştir.

Kaymakam Olma Şartları İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”2023 Kaymakamlık Sınavı Ne Zaman?” state=”close”]2023 Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı başvuru tarihi ve sınav tarihleri konusunda henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

2021 yılında yapılan Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı başvuruları 26 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında adaylar başvuru yapmıştı. 2021 Kaymakam Adaylığı Sınavı 10 Temmuz’da ÖSYM tarafından yapıldı. 2021 yılı bilgilerine göre 2023  Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı başvuru ve sınav tarihi geçen yıl düzenlenen tarihlere yakın olacağı tahmin edilmektedir.[/toggle]

[toggle title=”Kaç yılda Kaymakam olunur?” state=”close”]Kaymakam olabilmek için kaymakamlık sınavını ve mülakatları geçtikten sonra, 4 ay kaymakamlık kursu, 2 ay merkez stajı, 8 ay kaymakam vekilliği, 3 ay kaymakam refikliği, 12 ay yurtdışı stajı, 5 ay mülkiye müfettişliği gözetiminde staj, 5 ay milli güvenlik stajı ve son olarak 4 ay bakanlık stajı yapmak gerekiyor.[/toggle]

[toggle title=”Kaymakamlık için KPSS şart mı?” state=”close”]Kaymakam olmak için KPSS şartı aranmaz. Fakat kaymakamlık başvurusu yapacak kişilerin kamu kurumlarında en az 5 yıl devlet memuru olarak görev almış olması gerekmektedir.[/toggle]

[toggle title=”Kaymakam olmak için kamuda 5 yıl çalışma şartı getirildi mi?” state=”close”]Kaymakam olmak için kamu kurumlarında en az 5 (beş) yıl devlet memuru olarak hizmet etmiş olmak gerekmektedir.[/toggle]

“Kaymakam Nasıl Olunur? Başvuruları Şartları” üzerine bir yorum

Yorum yapın