Kamu PersoneliBaşvurular

Kaymakam Nasıl Olunur? Başvuruları Şartları 2021

Kaymakam, sözlük anlamı “vekil, birinin yerine geçen, yerini tutan, naib” anlamına gelen kaim-makam anlamındaki Osmanlı devlet sisteminde taşra ve merkez yönetim sisteminde ünvan ve terim olarak kullanılırdı.

Oldukça yüksek bir seviye olan aynı zamanda olmak isteyen kişiler için özel imkanlar sunmaktadır. Bu nedenle hayali kaymakam olmak olan kişiler gerekli şartları rahatlıkla sağlayarak mesleklerini yapabilmektedir. Kaymakam olmak için en belirgin şartların başında kaymakamlık sınavı gelmekte olsa bile farklı şartlar bulunmaktadır. Bu nedenle kaymakam olmak isteyen kişilerin uygun şartlarda olması ve bunun üzerine sınava girmesi oldukça önemli olmaktadır.

Devletin bu pozisyonunda olmak isteyen kişilerin ilgili bölümlerden lisans derecesine sahip olması gerekmektedir. Bu bölümler işletme, iktisat ve diğer iktisadi, idari bilimler fakültesi bölümleri ile hukuk ve siyasal bilimler bölümleri olmaktadır. Yeni gelen güncellemelerin ardından ise sosyoloji, psikoloji, halkla ilişkiler mezunları da kaymakam olma imkanına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda farklı bir bölümden lisans mezunu olan kişiler bu bölümlerin herhangi birinden yüksek lisans yaparsa kaymakam olma imkanı sağlanmaktadır.

Bu makam gereği diğer kamu çalışanlarından farklı olarak çok dallı ve çok çeşitli görev alanlarına sahip olmak demektir. Bu nedenle her ne kadar saygın bir meslek olsa bile olma aşamasında çeşitli zorluklar yaşanabilmektedir. Kaymakam olmak isteyen kişilerin bu nedenle mesleğin görevlerini ve şartlarını bilmesi oldukça önemli bir ayrıntı olmaktadır.

Kaymakam Nasıl Olunur 2021

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam olmak için öncelikli olarak kişilerin kaymakamlık sınavlarına girmesi gerekmektedir. Kaymakamlık sınavına girmek isteyen kişilerin ise ilk soruları kaymakamlık sınavı ne zaman olmaktadır. Kaymakamlık sınavları her sene aynı tarihte İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu sınavlar Eylül ayında olmaktadır. Kaymakamlık sınavı ise hem yazılı hem de sözlü olarak iki adımda gerçekleşmektedir.

Kaymakamlık sınavına girebilmek için ise gerekli şartlar ve hususlar bulunmaktadır. Bu noktada yukarıda bahsettiğimiz bölümlerden diploma sahibi olunması gerekmektedir. Aynı zamanda kaymakam olmak isteyen kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarında da en az 5 yıllık bir çalışma geçmişlerinin olması gerekmektedir. Kaymakamlık sınavlarına girmek isteyen kişilerin 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.  Aynı zamanda kaymakamlık sınavlarından başarılı olmak en önemli unsur olmaktadır.

Mevcut olan kaymakamlık sınavları ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Kaymakam olmak için öncelikli olarak KPSS37 kodlu ÖSYM sınavından başarı sağlanması gerekmektedir. Bunun ardından Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’na girme hakkı kazanılmaktadır. Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’nda 100 soru sorulurken sınav süresi ise 150 dakika olmaktadır.

Sınav içerisinde genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi konularından oluşan sorular sorulmaktadır. Bu sınavdan 70 ve üzeri puan alan adaylar ise başarılı kabul edilir. Başarılı kabul edilen adaylar sonrasında sözlü sınava girmektedirler. Sözlü sınav konu olarak farklı alanlardan soruların sorulabildiği ve adayın hitap yeteneği, görünüş ve davranışlara bakılmaktadır. Sözlü sınavlarda başarılı olan adaylar kaymakam olmaya hak kazanabilmektedir.

Kaymakamlık Görevleri

Kaymakamlık çok çeşitli ve çok alanlarda görevlerin bulunduğu özel bir devlet çalışanı olmaktadır. Bu noktada kaymakamlık yapmak isteyen kişilerin bu mesleği gerçekten isteyerek giriş yapması önemlidir. Kaymakamlık yapmak isteyen kişiler sınav ve diğer süreçleri başarılı olarak geçirdikten sonra belirli sürelerde farklı alanlarda staj yapmaktadır. Bu stajlar 2 ay ile 12 ay arasında değişen sürelerde ve farklı kurumlar arasında olmaktadır.

Aynı zamanda kaymakamlık yapacak kişiler bu staj sürelerinde Kaymakamlık Tezi hazırlamak zorundadır. Bu işlemlerin sonucunda kaymakam olarak atamanız gerçekleşmektedir. Kaymakamlık yapan kişilerin önceliği görevli olduğu ilçede kanunların doğru yürütülmesinden sorumlu olmaktır. Bunun haricinde resmi ziyaretler ve davetleri yöneten kişi olmaktadır. Bulunduğu ilçenin bağlı olduğu valilikten gelen talimatları yerine getirilmektedir. Kaymakamlık yapmak isteyen kişiler bu işlemleri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde yapmakla yükümlü olmaktadır.

kaymakam maaşı ne kadar

Kaymakam Maaşı Ne Kadar?

Kaymakam maaşı bir çok kişinin merak ettiği bir konu. Ayrıca kaymakam olmak isteyen gençlerin merak ettiği konulardan biridir. Bir ilçede en yetkili devlet memuru olan kaymakamların maaşlarına etki eden birçok etken bulunuyor. Eğitim seviyeleri, Aile ve çocuk yardımı, memuriyet kıdemi ve derecesi, hizmet süresi, bireysel emeklilik kesintisi ve sigorta, ek tazminat durumları ile toplu sözleşme zamları ve enflasyon farkları kaymakam maaşı üzerinde eklili olmaktadır. Bu etkenler sonucunda 2021 yılı kaymakam maaşı 13 bin tl ve 15 bin tl arasında değişmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kullanmaktasınız :(

İçeriği görüntüleyebilmek için lütfen kullandığınız reklam engelleyiciyi kaldırınız.