İmplant Diş Nedir? İmplant Tedavisi Fiyatları

5/5 - (2 votes)

İmplant diş nedir? İmplant tedavisi fiyatları nelerdir? soruları son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanında ve diş sağlığı alanında meydana gelen değişimler ve gelişimler nedeniyle ortaya çıkan çeşitli tedavi yöntemleri içerisinde sorulan sorular arasında yer almaktadır.

İmplant diş tedavisi ihtiyacı duyan kişilerin doktor tarafından önerilen bu tedaviyi uygulatmaları için bazı konuları araştırmaları gerektirmektedir.

İmplant Diş Nedir?

Ağız ve diş sağlığı alanında yaşanan gelişmelere rağmen günümüzde hala birçok kişide periodontal hastalıklar, diş çürükleri veya yaralanma nedeniyle diş kayıpları ortaya çıkmaktadır.

Özellikle dış görünüş açısından diş eksikliği olumsuz bir durum olmasının yanı sıra dişin eksik olması sağlığı da olumsuz yönde etkilemektedir. İmplant diş uygulaması ile dişin eksik olduğu yere protez diş takılarak daha esneklik görünüm sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda kalıcı bir yöntem olması nedeniyle diş eksikliği görülen kişilerde sıkça tercih edilir.

Boyun Fıtığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? yazımız da ilginizi çekebilir.

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi ağızda diş eksikliği bulunduğu bölgelere uygulanan operasyonlar arasında yer almaktadır. Çene kemiğinin içerisine özel titanyumdan yapılmış paslanmaz vidalar yerleştirilerek bu videoların üzerine protez dişler yerleştirilir.

Böylece komşu dişleri kesmeden rahatça uygulanabilir olması nedeniyle çoğu kişinin tercih ettikleri yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant tedavisi kişilerde görülen bazı diş sağlığı problemlerinde uygulanmakta olan dental bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Genellikle tek bir bölgede diş bulunmadığında diş eksikliğini yani diş boşluklarını doldurmak amacıyla kullanılan bu yöntem aynı zamanda başka durumlarda da kullanılmaktadır. İmplant tedavisinin ihtiyaç duyulduğu durumlar şöyle sıralanabilir;

 • Alt ve sürelerde hiç diş bulunmayan kişilere uygulanan ve aşırı kemik erimesi nedeniyle kullanılmaz olan tam protezlerin yerine implant tedavisi uygulanmaktadır.
 • Diş aralıklarında meydana gelen uzun boşluklar köprü ile tedavi edildiğinde köprünün gövde bölümü uzun olmakta bu da kişilere bir süre sonra sorun çıkartmaktadır. bu nedenle dişsiz bölgeye uygulanan implant tedavisi ile uzun köprülerin dayanıklılığı arttırılmış olur.
 • Büyük azı dişlerinde meydana gelen kayıpların ortadan kaldırılması için bu bölgelere implant tedavisi uygulanmaktadır.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

İmplant tedavisi ağız içerisinde meydana gelen diş boşluklarının tedavisi için kullanılmakta olan yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak diğer tüm sağlık uygulamalarında olduğu gibi İmplant tedavisinde de bazı durumlar söz konusu olduğunda implant tedavisi uygulanamamaktadır.

İmplant hangi durumlarda uygulanmaz? diye merak eden kişiler için şu durumlarda listelemek mümkündür;

 • Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulaması görmüş olan kişiler,
 • Kemik büyüme ve gelişimini tamamlamamış genç bireyler,
 • Sigara kullanan bireyler,
 • Kan pıhtılaşma sorunları,
 • Bazı kalp hastalıkları
 • Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili ve otoimmun hastalık gibi sistemik hastalıkları bulunan kişiler,
 • Romatizmal hastalıkların görüldüğü bireyler,
 • Bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireyler,
 • Çenedeki kemik yapısının işlem için uygun olmadığı bireyler.
İmplant Diş Nedir? İmplant Tedavisi Fiyatları
İmplant Diş Nedir? İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant Diş Nasıl Uygulanır?

İmplant diş nasıl uygulanır? Sorusu bu uygulamayı yaptırmayı düşünen kişiler tarafından sıkça araştırılmaktadır. İlk olarak implant tedavisi uygulanacak olan hastaya sedasyon verilir ve işlem öncesi gerekli olan tüm detaylı muayene ve röntgen çekimi gerçekleştirilir. Ardından çene kemiklerinin ve sağlam kalan dişlerin ölçüsü alınır böylece implant tedavisinin gerçek aşamalarına geçilir.

İmplant uygulaması 2 farklı seçenek ile uygulanabilmektedir. ilk seçenek tek aşamalı işlemle gerçekleştirilen implant olup diğer seçenek 2 aşamalı işlemle gerçekleştirilen implant olmaktadır. Tek aşamalı işlemde implant uygulaması yapıldıktan sonra geçici başlık takılır ancak 2 aşamalı işlem gerçekleştirildiği takdirde implantın üzerine diş eti kaplaması yapılır ve böyle iyileşmesi sağlanır.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tıp alanında meydana gelen gelişmeler ile diş eksikliği görülen hastalara da çeşitli çözüm yolları bulunmuş olup bunlardan bir tanesi implant tedavisi olmaktadır. Çene kemiği üzerine yapılan yapay diş ile kişilerin gerçek dişinin işlevi görmesi sağlanarak uygulanan bu tedavi süreci bazı faktörlere göre hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

İmplant diş tedavisi ne kadar sürer? Diye merak eden kişiler için ilk olarak süre üzerinde hastanın ağız içi genişliği veya ağız içerisinde dişin uygulanabilirlik hali gibi faktörler etki etmekte olup aynı zamanda dar çene yapısı bulunan kişilerde implant uygulaması için başlama süresi birkaç saat olabilir.

İmplant uygulaması yapıldıktan sonra kişilerin 3 ila 8 ay kadar bir süre içerisinde dişe alışma süreci görülebileceğinden genellikle alışma süreci tamamlandıktan sonra daha rahat kullanılabilir.

İmplant Diş Çürüme Yapar Mı?

Implant diş çürüme yapar mı? sorusu genellikle diş çürümesi nedeniyle diş kaybı yaşayan kişilerin implant tedavisi uygulatıp uygulatmamak hususunda kararsız kalmaları nedeniyle sıkça araştırılmaktadır.

İmplant tedavisi hali hazırda diş çürümelerinden kaynaklı diş kayıplarında uygulanan bir tedavi olması yanı sıra özellikle zirkonyum kaplama veya zirkonyum implant yöntemleri kullanılarak yapıldığında oldukça dayanıklı olmaktadır.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak implant tedavisi protez dişlerde diş çürümesi yapmaz ancak komşu dişlerde dikkat edilmemesi durumunda veya ağızda bulunan ve komşu olmayan diğer dişlerde de diş çürümeleri söz konusu olabilir.

İmplant Diş Nedir? İmplant Tedavisi Fiyatları
İmplant Diş Nedir? İmplant Tedavisi Fiyatları

Devlet Hastanelerinde İmplant Diş Tedavisi

Devlet hastanelerinde implant diş tedavisi yaptırabilmek için kişilerin bazı şartları sağlayabiliyor olması gerekmektedir. 18 yaşından küçük kişilere implant tedavisi uygulanabilmesi için bazı gerekliliklerin sağlanabilir olması önemlidir.

İlk olarak bu kişilere implant tedavisi uygulaması yapılabilmesi adına 3 diş hekimi tarafından hazırlanmış bir sağlık kurulundan onay alınmalıdır.

Devlet Hastanesinde implant diş tedavisi uygulama şemaları için ilk olarak hastaneden randevu alınması ve hastanın randevu gününde ve saatinde doktora muayene olması gerekmektedir.

Özellikle devlet hastanelerinde randevu sürelerinin kısa olması nedeniyle implant tedavisi işlemi birçok seans sonrası gerçekleştirilebilir.

İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant fiyatları ilk olarak hastanın muayenesi sonucunda hekimlerin tespit ettikleri problemler için belirlenen değişiklikler baz alınarak hesaplanmaktadır. Fiyatlar üzerinde belirleyici faktörler diş yapısında bulunan problemler, hastanın çene kemik yapısı ve buna benzer birçok faktör belirleyici olmaktadır.

Tek Diş İmplant Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Tek diş İmplant Tedavisi Fiyatları ne kadar? Sorusu sadece tek bir noktaya implant tedavisi uygulanacak olan kişiler tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle tek diş implant fiyatları üzerinde implant çeşidi önemli bir rol oynamaktadır.

Alman implant, İsviçre implant, Kore implant, Yerli implant ve Straumann implant çeşitleri fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır.

İmplant Diş Nedir? İmplant Tedavisi Fiyatları
İmplant Diş Nedir? İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş implant fiyatları

Diş implant fiyatları belirlenirken özellikle hastanın ağız yapısı, implant çeşidi ve dişte meydana gelen problemler göz önüne alınarak belirlenmektedir.

Devlet hastanesi diş implant fiyatı

Devlet Hastanesinde diş implant fiyatları kişilerin SGK kayıtlarının bulunmadığına göre değişiklik göstermekte olup aynı zamanda uygulanacak olan diş sayısı da belirleyici faktör olmaktadır.

İmplant tedavisi sonrası Ağrı olur mu?

İmplant tedavisi sonrası ağrı genellikle bölgenin bakımı doğru şekilde sağlandığında meydana gelmemektedir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi hastanın sağlığına ve çene sağlığına göre değişiklik göstermekte olup bir veya 2 saat sürmektedir.

En iyi implant hangisi?

İsviçre implant uygulaması bu uygulamalar arasında en iyi kabul edilen implant uygulamasıdır.

Yorum yapın