Havale, Fast ve EFT Ücreti

1/5 - (1 vote)

Havale, Fast ve EFT Ücreti 2022 yılında ne kadar oldu? Fast ile para gönderme ücretli mi? EFT işlemi, farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemine Elektronik Fon Transferi (EFT) denir. Havale ise, aynı bankaya ait farklı şubeler arasında ya da aynı şube içinde yapılan para transfer işlemidir.

Havale işlemleri aynı banka bünyesinde olduğu için genelde 1 yada 2 dakika içinde gerçekleşmektedir. EFT işlemleri, farklı bankalar arasında gerçekleştiğinden normal iş günü içinde 10-15 dakika transfer süresi bulunmaktadır. Haftasonu yapacağınız EFT işlemleri ilk iş günü olan Pazartesi günü gerçekleşir. Havale Ücreti ve EFT Ücreti bankalar arasında farklılıklar göstermektedir.

Fast Limiti

Fast Nedir? Fast İşlem Limiti Ne Kadar?

2021 yılında hayata geçen Fast işlemi (Fonların Anlık Transfer İşlemi) ile bankalar arası anında para transferi yapılabilecek. Haftasonu dahi transfer işlemlerinin gerçekleşeceği bu sistem bankacılık sektöründe bir devrim olarak nitelendirilmekte.

Farklı bankalardaki hesaplar arasında 7 gün 24 saat kısıtlama olmadan para transferi yapılabilmekte. 14 Ocak tarihinden itibaren günlük 250 TL gönderim limiti olan FAST işlemi, 21 Ocak tarihi itibariyle 500 TL limite çıkacak. Zamanla geliştirilen sistem ile para transfer limitleri artmış olacak.

Ayrıca Fast İşlemi ile haftasonları da bankalar arası para transferi mümkün hale geldi. Fast ücreti ise bankalara göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 1 TL civarındadır.

Fast İşlem Limiti 5000 TL Oldu

Fast işlem limiti 4 Ağustos 2021 itibariyle güncellendi. Merkez Bankası yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 29 Ocak tarihinde Fast İşlem limiti günlük 1000 TL olarak güncellenmişti. Son yapılan düzenleme ile birlikte Fast ile günlük para gönderim limiti 2000 TL olarak belirlendi.

İlerleyen zamanda yapılacak çalışmalar ile bu limitin kademeli olarak yükseltileceği belirtildi. Yapılacak çalışmalar sayesinde yakın zamanda karekod uygulamaları ile işlemlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılacağının da müjdesi verildi. Ayrıca kolay adresleme sistemi sayesinde para transferlerinizi hızlı ve sorunsuzca yapabilmektesiniz.

14 Şubat 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile Fast işlem limiti tekrar yükseltildi. En son 29 Ocak 2022 tarihinde güncellenen Fast işlem limiti sayesinde günlük 2000 lira gönderim yapılabiliyordu. Vatandaşlarımız tarafından yoğun olarak kullanılan Fast işlem limiti 25 Şubat 2022 tarihi itibariyle günlük 5000 TL olarak belirlendi. 25 Şubat tarihi itibariyle Fast işlemi ile günlük 5 bin lira gönderim yapılabilecek.

EFT, Havale ve Fast Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Bankalar yaptıkları bu işlemler için müşterilerinden belirli ücretler tahsil etmektedir. 2021 yılı EFT, Havale ve Fast İşlemi ücretleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kararı ile Resmi Gazete‘de yerini aldı.

Resmi Gazete’de yapılan açıklamaya göre; EFT ile para gönderiminden alınacak eft ücreti işlem tutarının 1000 TL ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı vasıtasıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde Eft Ücreti 1 TL’yi, ATM’den yapılan transfer işlemlerinde 2 TL’yi, diğer kanallarla yapılan para transfer işlemlerinde ise 5 TL’yi geçemez. Yapılan işlem tutarının 1000 TL – 50000 TL aralığında olması durumunda bu sınırlar 2 TL, 5 TL ve 10 TL şeklinde, transfer işlemi tutarının 50000 TL üzerinde olmasında ise 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanacaktır.

Fast İşlem Ücreti Ne Kadar?

Fast işlem ücreti ise mesai saatlerinde yapılacak olan işlemlerde yukarıda belirtilen ücretlerin yüzde elli ilaveli olacağı maddesi yer alıyor.

Fast İle Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Fast ile para gönderme nasıl yapılır sorusuna Halkbank hazırladığı video ile cevap vermiş. Aşağıdaki videoda kolay ve hızlı bir şekilde Fast ile para gönderme nasıl yapılır anlatılmış.

Fast işlem limiti ne kadar?

Fast işlem limiti 21 Şubat 2022 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararı ile 5000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Fast ile para gönderilince hemen hesaba geçer mi?

Fast anlık ödeme sistemi olarak tanımlanmaktadır. Yapmak istediğiniz ödemeyi onayladığınız andan itibaren talimatınız FAST’e gönderilmektedir. Bu sayede ödemeniz saniyeler içinde alıcının hesabına geçer.

Yorum yapın