Halkbank Esnaf Destek Kredisi

5/5 - (1 vote)

Halkbank esnaf destek kredisi, nakit paraya ihtiyacı olan bireylerin yardımına koşmaktadır. Esnafların gelir ve ihtiyacına göre verilen krediler mevcuttur. Böylelikle esnafların ihtiyaçları rahatlıkla karşılanmakta ve gelir düzeyine göre oluşturulan taksitler ile kolay ödeme avantajları sunulmaktadır.

Günümüzde masrafların artması, çoğu bireyi kredi çekmek durumunda bırakmaktadır. Bankalar, kredi konusunda vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Özellikle esnaf vatandaşlar için kredi, oldukça değerlidir. Zira esnaf masrafları, sanıldığından çok daha yüksektir. Esnafların ihtiyaçlarını karşılaması için kredi veren bankalardan biri de Halkbank’tır.

Halkbank Esnaf Kredisi

Esnaf kredileri, esnafların gelir düzeyine göre verilen desteklerdir. Bu destek kredileri, uzun vadelere yayılarak ödenebildiği için esnafların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Üstelik esnaf kredileri, diğer kredilere kıyasla çok daha yüksektir. Bu sayede bir esnafın çektiği kredi, tüm ticari masraflarına yetebilmektedir.

Halkbank Esnaf Destek Kredisi

Halkbank, vatandaşlara verdiği avantajlı krediler ile ön plana çıkmayı başarmıştır. Uyguladığı düşük faiz oranları ile vatandaşları mutlu eden Halkbank kredi, kurumsal ya da bireysel olarak verilebilmektedir. Kredi başvurusunda bulunmak isteyen bireylerin akıllarına gelen pek çok soru bulunmaktadır. Bu sorulardan biri de kredinin nasıl ödeneceği yönündedir.

Halkbank Kredi

Halkbank kredi seçeneklerinin her birinde farklı bir faiz oranı uygulanmaktadır. Zira her kredinin verilme amacı ve tutarı aynı değildir. Kredi çekmek isteyen bireylerin kendileri için en uygun krediyi seçmesi oldukça önemlidir. Zira ihtiyaçtan daha az tutarda çekilecek krediler işe yaramayacak, gereğinden fazla çekilen kredilerde ise ödeme sorunları baş gösterecektir.

Halkbank esnaf kredisi çeken bireyler, ödeme konusunda ertelemelerden faydalanabilmektedir. Bu sayede, kredi çekilen aydan itibaren ödemeler başlamamaktadır. Esnaflar, ödemeleri 6 aya varan ertelemeler ile geri ödeyebilmektedir.

Esnaf Kredi

Esnaf kredisi, pek çok banka tarafından işletme sahiplerine verilen bir kredi türüdür. Bu kredi türü, diğer kredilere kıyasla daha avantajlıdır. Zira işletme sahiplerinin alabileceği kredinin üst sınırı, diğer kredilere nazaran daha yüksektir. Böylelikle tüm esnaflar rahatça borçlarını kapatabilmekte ve işyeri ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Esnaf kredisi ile ilgili araştırma yapan vatandaşlar, esnaf olmasalar da bu krediden faydalanıp faydalanamayacakları konusunu merak etmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki, esnaf kredileri yalnızca esnaf vergi levhası sahiplerine özel olmaktadır. Yani gerçekte esnaflık işi ile meşgul olmayan bireyler bu krediyi çekememektedir.

Esnaf Kredi

Esnaf kredisinden faydalanmak isteyen bireyler, her bankada farklı şart ve belgelerin gerektiğini bilmelidir. Zira bankadan bankaya şart farklılıkları görülebilmektedir. Ancak genel olarak esnaf kredi başvurusu yapacak olan bireyler, en az 6 aylık gelir belgeleri ile başvuruda bulunmalıdır. Gelir düzeyine göre alınabilecek kredinin üst sınırı belirlenmektedir.

Esnaf kredisi ile ilgili bilinmesi gereken pek çok husus mevcuttur. Esnaf kredi sistemlerindeki bu hususların amacı, kredilerin yüksek meblağlarda veriliyor olmasıdır. Yani esnaflık geçmişiniz, kredi çekmek istediğiniz banka tarafından detaylı bir şekilde araştırılacaktır. Son birkaç aylık gelir geçmişinize göre kredi üst sınırı belirlenmektedir.

Gelir geçmişiniz düşük ise, kredinizin üst sınırı beklediğiniz kadar yüksek olmayacaktır. Daha detaylı bilgi alabilmek için bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşmeli ve kredi başvuru için gelir belgenizin bir fotokopisini yanınıza almayı unutmamalısınız.

Esnaf Kredi Nasıl Alınır?

Esnaf kredisi almak isteyen bireyler, öncelikle hangi bankadan kredi almak istediklerine karar vermelidir. Bu aşamada iyi bir araştırma yapılmalıdır. Zira esnaflar, yüksek faizler ile geri ödeme yapmaları durumunda maddi olarak fazla etkilenecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, her bankanın faiz oranları farklı olmaktadır. Bunun yanı sıra çekim yapılmak istenen tutar da, faizleri etkileyen hususlardan bir tanesidir.

Esnaf Kredi

Halkbank esnaf kredi almak isteyenlerin tercih edebileceği farklı kredi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler aşağıda belirtilmektedir.

 • ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler
 • ESKKK Kefaletiyle Krediler
 • 0 Faizli Esnaf Kredileri
 • Esnaf Yatırım Kredileri

Yukarıda belirtilen kredilerin her biri için farklı rakamlar oluşturulmuştur. Belirtilen kredilerden bazıları her esnaf tarafından alınabilirken, bazıları sadece belirli durumlara özel olarak oluşturulan kredi kampanyalarıdır. Aşağıda yer alan başlıklara bakarak hangi kredi için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) kefaleti olmayan kredi seçenekleri, Halkbank tarafından sunulmaktadır. Halkbank tarafından sunulan bu kredi seçeneği ile bilinmesi gereken detaylar aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir.

 • ESKKK Kefaleti Olmaksızın Kredi seçeneği, döner sermaye ve hammadde ihtiyaçlarının karşılanması için yalnızca esnaflara verilmektedir.
 • ESKKK kefaletsiz krediler, ödeme planlamasına göre ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir defa olacak şekilde ödenebilmektedir. En fazla 60 ay vade ile ödenebilmektedir.
 • Bu kredi seçeneğinden sadece ESKKK (Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi) olmayan esnaflar yararlanabilmektedir.
 • Ticari işletme sahipleri, en az 3 ay süre boyunca hizmete açık olan işletmeler için ESKKK Kefaleti Olmaksızın Kredi seçeneğinden faydalanabilmektedir.
 • Medeni hak kullanma lisansına sahip olan gerçek şahıslar bu krediyi çekebilmektedir.
 • Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kayıtlı olunması gerekmektedir.
 • Kredi için alınabilecek tutarlar, işletmenin gelir düzeyine göre belirlenmektedir. Banka tarafından yapılacak incelemeler sonucunda 100 bin TL ila 225 bin TL arasında bir tutar belirlenebilmektedir.

Halkbank esnaf kredi başvurusu yapmak isteyenlerin, başvuru için gereken belgeleri en yakın kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. Başvuru aşamasında TC kimlik belgesi, esnaf odası kayıtlı olduğunu belirten belge, vergi levha belgesi fotokopisi, esnaf sicil tasdiknamesi belgelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Eksik olarak iletilen belgeler için herhangi bir işlem yapılmamaktadır.

ESKKK Kefaletiyle Krediler

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) olan işletme sahipleri için Halkbank tarafından oluşturulmuş krediler bulunmaktadır. Bu kredilerin alınabilmesi için ESKKK ortaklığının bulunması gerekmektedir. Eğer bu ortaklığını bulunmuyorsa, size en yakın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne üye olmanız gerekmektedir. Halkbank tarafından esnaflara sunulan bu kredini ile ilgili bilinmesi gereken detaylar, aşağıda maddeler halinde sıralanmaktadır.

Esnaf Kredi
 • ESKKK kefaletiyle alınacak kredilerde ayda bir, üç ayda bir ya da altı ayda bir olacak şekilde ödeme planları hazırlanabilmektedir.
 • Esnafın bağlı olduğu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin risk grubuna göre bir kredi tutarı belirlenmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda 125 bin TL, 150 bin TL, 175 bin TL ya da 225 bin TL limitinde krediler verilebilmektedir.
 • Kredi çekmek isteyen esnaf, en az 3 ay boyunca işletmesini hizmete açık tutmuş olmalıdır.
 • Kredinin çekilebilmesi için Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası bünyesinde kayıtlı olunması zorunludur.
 • Belirtilen kredi, yalnızca medeni hak kullanma ehliyeti sahibi olan gerçek şahıslar tarafından alınabilmektedir.
 • ESKKK kredisi almak isteyen esnaflar, iş ya da ev adreslerinin bulunduğu bölgedeki Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne ortak olmak zorundadır.

Belirtilen kredi için kooperatif ortaklığı yaptıktan sonra işlem yapabilmeniz mümkün olacaktır. Aksi takdirde, bu kredi için yapacağınız başvuru reddedilecektir. Eğer kooperatif ortaklığınız mevcut ise, kimlik belgeniz, esnaf odası kayıt belgeniz, vergi levha belgenizin fotokopisi ve esnaf sicil tasdiknamesi ile birlikte Halkbank şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Banka tarafından yapılacak olan incelemelerde herhangi bir sorun bulunmazsa, gelir düzeyiyle orantılı olacak şekilde krediniz verilecektir.

0 Faizli Esnaf Kredileri

Halkbank tarafından verilen kredilerden bir tanesi de sıfır faizli esnaf destek kredisidir. Bu kredi, 0 faizli olduğu için çekilen tutarda geri ödeme yapılmaktadır. Bu kredi, her esnafa verilmemektedir. 3 çeşit esnaf için oluşturulan bu kredi, aşağıda belirtilen gruplara verilmektedir.

Halkbank Kredi
 • Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf veya sanatkârlar (Semercilik, oyacılık, çarıkçılık, dokumacılık gibi meslekler için geçerlidir)
 • Ustalık belgesine sahip olan ancak işyerini yeni açacak olan esnaf ya da sanatkârlar
 • Genç girişimci esnaflar ya da sanatkârlar

Yukarıda belirtilen kategorilere dâhil olan sanatkâr ya da esnaf vatandaşlar, Halkbank tarafından sunulan faizsiz krediden faydalanabilmektedir. Bu krediye başvurmak isteyen bireyler, kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek bilgi alabilmektedir. Bunun yanı sıra, Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak evden çıkmadan bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Yatırım Kredileri

Halkbank esnaf yatırım kredisi, esnafların en çok talep ettiği krediler arasında yer almaktadır. Zira bu kredinin üst limiti oldukça yüksektir. Esnaflar, iş yeri açmak ya da ticari araç satın almak için esnaf yatırım kredilerine başvurabilmektedir. Bu kredi ile ilgili bilinmesi gereken detaylar şu şekildedir:

Esnaf Kredisi
 • İşyeri satın alımı için istenen kredide en fazla 120 ay vade, araç alımları için ise en fazla 84 ay vade seçeneği bulunmaktadır.
 • Araç satın alımları için en üst limit 500 bin TL olurken işyeri açmak için talep edilen kredilerde en fazla 500 bin TL (Anahtar teslim fiyatının tamamı) olmaktadır.
 • Hem araç hem de ticari konut alımlarında her ay ya da üç ayda bir ödeme yapılabilmektedir.
 • Araç alımları yalnızca ticari kategoriye dâhil olanlar ve ticari amaç için kullanılacak olanlar için geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra bu kredi, sıfır olarak alınacak araçlarda geçerliliğini korumaktadır.

Esnaf yatırım kredisi için başvuruda bulunmak isteyen bireyler, belge teslimi için Halkbank şubesine gitmelidir. Herhangi bir belgenin eksik götürülmesi durumunda kredi başvurusu gerçekleştirilemeyeceği için Halkbank müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayarak istenen belgeler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Esnaf Kredi Hesaplama

Esnaf kredi hesaplama ve Halkbank esnaf kredisi geri ödeme planı, Halkbank aracılığıyla esnaf kredisi alacakların en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Esnaflar, doğal olarak ne kadar ger, ödeme yapacakları konusunda merak içerisindedir.

Kredi Hesaplama

Halkbank esnaf kredisi başvurusu yapmadan önce, Halkbank resmi web sitesine giriş yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Halkbank resmi internet sitesinde kredi hesaplama sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme hangi kredi kampanyasından yararlanmak istediğinizi, kredi çekmek istediğiniz tutarı ve kaç taksitte ödemek istediğiniz belirtmeniz yeterli olacaktır. Hesaplamalar sonucunda kredi türünün faizi ile birlikte aylık taksit planınız belirtilecektir.

Halkbank kredi taksit planlamalarınızı aylık ödeme bazında ya da toplam kredi tutarı bazında hesaplayabilmeniz mümkündür. Hesaplamalarınızı yaptıktan ve kredi tutarınızı belirledikten sonra kredi başvuru işlemlerine başlayabilmeniz mümkündür. Kredi türünüze göre belge farklılıkları olabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşmeyi unutmamanız gerekmektedir.

Destek Kredisi Halkbank

Destek kredisi, Halkbank tarafından oluşturulmuş bir bireysel kredi türüdür. Bu kredi, konut ipoteği ile yapılmaktadır. Sahip olduğunuz konutu ipotek ettirmeniz durumunda, destek kredisi çekebilir ve oldukça rahat bir ödeme planı şile geri ödeme yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisinden daha yüksek meblağlar söz konusu olduğu için ipotek gerektiren destek kredisi Halkbank, pek çok birey tarafından araştırılmaktadır.

Destek kredisi almak isteyen bireyler, teminat olarak konutlarını öne sürmektedir. Bu durumda geri ödeme sözünüz alınarak krediniz verilecektir. Bazı yüksek tutarlı krediler için geçerli olan ipotek sisteminde müşterilere oldukça yardımcı olunmaktadır. Destek kredisi sistemi hakkında bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Aşağıdaki listeye göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Esnaf Kredisi
 • Destek kredisi kapsamında oluşturulacak ipotek, birinci dereceden olacaktır.
 • Kredi alabilmek için ipotek ettirilecek ev, öncelikle uzman incelemesinden geçirilecektir. Uzman incelemesi sonucunda evin değeri ölçüldükten sonra, karar kılınan değerin en fazla %80’i kredi olarak verilebilmektedir.
 • Çekilen destek kredisi için sunulan taksit sayısı en fazla 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • 36 ay vadeli destek kredisinin faizi %1,60 olmaktadır.

Kredi başvurusunda bulunmak için Halkbank şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Bankada yapılan araştırma ve konutunuzun incelenmesi sonucunda kredi çekebileceğiniz maksimum tutar belirlenecektir. Eğer kredi ve bireysel geçmiş incelendiği takdirde herhangi bir sorun çıkmazsa, kredinizi ev tutarınızın %80’ine kadar rahatlıkla çekebilmeniz mümkün olacaktır.

Esnaf Kredi Başvuru

Esnaf kredi başvurusu yapmak isteyen bireyler, öncelikle iyi bir araştırma süreci başlatmalıdır. Halkbank esnaf kredisi için pek çok seçenek bulunmaktadır. Kredi tutarı, kredi ile ne yapılacağı, hangi tür esnaf olunduğu gibi pek çok husus kredi türünü etkilemektedir.

Esnaflık olarak neredeyse tamamen unutulmuş meslekleri icra eden bireyler, 0 faiz ile kredi alabilmektedir. Bu meslekler semercilik, yorgancılık, yüncülük, oyacılık, yazmacılık gibi çok eski mesleklerdir. Bunun yanı sıra bazı genç girişimciler de faizsiz kredi kampanyasından faydalanabilmektedir. Ustalık belgesi olan ancak işyeri sahibi olmayan bireyler de, 0 faizli esnaf kredisi çekebilmektedir.

Esnaf Kredi Başvurusu

Esnaf ve sanatkârlar, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak da bilinen ESKKK kurumuna üye olmuş ise, ESKKK kefaleti ile destek kredisi çekebilmektedir. Ancak Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile bir bağı olmayan esnaflar ESKKK kefaletsiz kredilerden faydalanabilmektedir. Halkbank kredi başvurusu için araştırma yapan esnaflar, kendilerine ve bütçelerine en uygun krediyi seçmelidir. Ödeme sorunları ile baş etmek, bir esnafın en son isteyeceği durumdur.

Halkbank Esnaf Kredisi Alma Şartları

Halkbank, esnaf kredi kampanyaları ile ön plana çıkmayı başarmış bir bankadır. Halkbank esnaf kredisi, esnafların hammadde ve döner sermaye konusunda desteklenmesini sağlamaktadır. Hatta esnafların işyeri açmasına veya ticari taşıt almasına da yardımcı olmaktadır. Her kredi türü için farklı kurallar ve şartlar bulunmaktadır. Halkbank tarafından belirlenen koşullara riayet etmeyen bireyler, kredi alamamaktadır.

Halkbank esnaf kredisi kapsamında oluşturulan kampanyalar için belirlenen şartları daha detaylı bir şekilde öğrenmek için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir, bankanın destek mail adresine notunuzu bırakabilir ya da size en yakın banka şubesine gidebilirsiniz. Halkbank tarafından verilen esnaf kredileri için belirlenen şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bazıları aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir.

 • Esnaf kredisi çekmek isteyen bireylerin mutlaka vergi levhası bulunmalıdır. Vergi levhası olmayan vatandaşlar, esnaflar için düzenlenen kampanyaların hiçbirinden faydalanamamaktadır.
 • Halkbank esnaf kredilerinde gelir vergisi ibrazı zorunludur. Esnaflar, son birkaç aylık gelirleri ile orantılı olacak şekilde kredi alabilmektedir.
 • Esnaflar için sunulan avantajlı krediler, yalnızca kredi notu yüksek olan esnaflara sunulmaktadır.
 • Esnaflar destek kredisi almak istedikleri zaman, ipotek şartını kabul etmek zorundadır. Zira kredi tutarı yüksek ise, ipoteğe başvurulması gerekmektedir.

Halkbank kredi şartları hakkında bilgi almak isteyen esnaflar, bankadan bilgi almalıdır. Banka tarafından söylenen belgeleri eksiksiz bir şekilde banka şubesine götürülerek kredi başvuru işlemleri başlatılabilmektedir. Gerekli incelemelerden sonra kredi üst limitiniz size bildirilerek krediniz tarafınıza verilecektir.

Daha detaylı bilgi alabilmek için Halkbank internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Siteyi ziyaret etmek için tıklayın.

Yorum yapın